Polmic - FB

animatorzy (B)

A B C D F G J K L Ł M N O P R S T W

Jan Jakub Bokun,

klarnecista i dyrygent; ur. 9 marca 1974, Wrocław. Studiował grę na klarnecie w klasie Mieczysława Stachury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem) oraz pod kierunkiem Guy Dangaina w Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris. W 2001 ukończył studia dyrygenckie na University of Southern California w Los Angeles, gdzie opiekowali się nim Larry Livingston i John Barnett. W tym samym roku, jako stypendysta American Academy of Conducting w Aspen, kształcił się u Davida Zinmana, Jormy Panuli oraz Davida Robertsona. W 2002 wziął udział w Verbier Academy w Szwajcarii, pracując pod kierunkiem Jamesa Levina i Kurta Masura. Swoje umiejętności doskonalił także na wielu kursach mistrzowskich pod kierunkiem tak wybitnych artystów, jak Sergiu Celibidache, Michael Stern, Jerzy Salwarowski, Philippe Cuper, Guy Deplus, Walter Boeykens, Michael Collins, Béla Kovács i Peter-Marc Dijcks.
Jako solista i kameralista jest laureatem nagród na konkursach we Wrocławiu, Włoszakowicach, Enschede i Mt. Pleasant. W 2002 został laureatem III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego (zdobył też Nagrodę Specjalną Filharmoników Białostockich). Ponadto został wyróżniony Nagrodą Fundacji Kultury Polskiej, Wrocławską Nagrodą Muzyczną, Jan Adolf Górecki Scholarship, otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz stypendium Rządu Francuskiego.
Jan Jakub Bokun jako dyrygent współpracował z USC Chamber Orchestra, USC Strings i Camerata Nova w Los Angeles, Camerata Moravia i  Morawską Filharmonią w Ołomuńcu, Filharmonią im. Bohuslava Martinu w Zlinie, Południowoczeską Filharmonią Kameralną w Czeskich Budziejowicach, Młodą Polsko-Niemiecką Filharmonią, Prague Philharmonia, orkiestrami filharmonii: Wrocławskiej, Białostockiej, Łódzkiej, Pomorskiej, Podlaskiej, Dolnośląskiej, OlsztyńskiejSudeckiej, Świętokrzyskiej, Koszalińskiej, Lubelskiej, Bałtyckiej oraz Słupską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną Wrocławskiej Akademii Muzycznej, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Teatru Muzycznego w Gliwicach.
Jako solista występował z większością orkiestr filharmonicznych w kraju. Trzykrotnie reprezentował Polskę na Światowym Kongresie Klarnecistów „Clarinetfest” –  w Ostendzie, Sztokholmie i Tokio. W 1999 został zaangażowany przez Krystiana Zimermana do Polskiej Orkiestry Festiwalowej, z którą wystąpił m.in. w Salle Pleyel w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, nowojorskiej Carnegie Hall oraz dokonał nagrania dla wytwórni Deutsche Grammophon. W 2005 i 2008 koncertował podczas na Tokyo-Tama Clarinet Festival, w 2007 na China International Clarinet and Saxophone Music Festival w Pekinie.
Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, International Clarinet Association oraz wytwórni: Koch Classics Polska i DUX. Jego debiutancka płyta Od Cienia do Światła, wydana w 1999 pozyskała znakomite recenzje w światowej prasie muzycznej. Kolejne albumy: Duo Guitarinet (nominacja do nagrody Fryderyk 2000), Hommage à Carlos Guastavino, Regreso al Sur, Il Convegno, Consortium Musicum, Duo Guitarinet – 10th Anniversary Album, Impresiones Argentinas, Jan Jakub Bokun LIVE.
Jan Jakub Bokun od 2001 prowadzi klasę klarnetu we wrocławskiej Akademii Muzycznej. Prowadził również lekcje mistrzowskie w Belgii, Bułgarii, Czechach, Hiszpanii, Serbii oraz Meksyku i Chinach.
Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym wrocławskiego Festiwalu Klarnetowego Clarimania.

aktualizacja: wrzesień 2009

Strona internetowa artysty: www.bokun.art.pl

Kontakt
e-mail:
jakub@bokun.art.pl
tel. komórkowy: (+48) 605 568 358

literatura wybrana

Lekcje przy dobrej potrawie i winie Z Janem Jakubem Bokunem, klarnecistą i dyrygentem, rozmawia Sylwia Praśniewska, "Twoja Muza" 2005 nr 5, s.36-38