Polmic - FB

wykonawcy (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Karol Marianowski, wiolonczelista i kameralista; ur. 7 stycznia 1979, Warszawa. Studiował grę na wiolonczeli pod kierunkiem Tomasza Strahla, Kazimierza Michalika i Andrzeja Bauera w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończył dyplomem z wyróżnieniem. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, m.in. w Żaganiu, Łańcucie, Radziejowicach, Bergen, prowadzonych przez takich pedagogów i artystów, jak: Tobias Kühne, Daniel Szafran, Milos Sadlo, Sergei Roldugin, Tsuyoshi Tsutsumi, Phoebe Carrai. W latach 1996-99 był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 1998 i 2004 otrzymał dwukrotnie stypendium Holland Music Session w Alkmaar/Bergen, w 2000 – pełne stypendium na studia w The Boston Conservatory w Stanach Zjednoczonych w klasie Andrew Marka, w 2005 i 2007 – stypendium twórcze Ministra Kultury.
Jest laureatem wielu nagród, m.in. I nagrody na Warszawskich Konkursach Wiolonczelowych (1992-95), I nagrody na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Wiolonczeli i Kontrabasu w Elblągu (1996), I nagrody na Konkursie ASTA (American String Teachers Association) w Bostonie (2001), I nagrody na Konkursie ASTA-XII National Solo Competition w East Lansing/Michigan (2002), I nagrody – wspólnie z Meccorre String Quartet – na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen w Niemczech (2009).
Karol Marianowski brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in.: Warszawskiej Jesieni, „Oda do Europy”, Warszawskich Spotkanich Muzycznych, Festiwalu Arvo Pärt’a „Człowiek Pogranicza”, „De Musica”, „Gdańskiej Wiośnie”, Festiwalu Twórczości Witolda Lutosławskiego „Łańcuch”, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwalu „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, Festiwalu Pawła Szymańskiego (koncert zostal zarejestrowany  na DVD).
Jako solista występował z orkiestrami filharmonii: WrocławskiejŚwiętokrzyskiej, Jeleniogórskiej, Częstochowskiej, Białostockiej, Olsztyńskiej, Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Gdańsku, pod batutą m.in.: Krzysztofa Pendereckiego, Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, Łukasza Borowicza. Koncertował w Niemczech, Danii, Szwecji, Holandii, we Francji, Włoszech, w Rosji, Szwajcarii, na Litwie, w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Stale współpracuje z orkiestrą kameralną Warszawscy Soliści Concerto Avenna, prowadzoną przez Andrzeja Mysińskiego. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia oraz francuskiej stacji telewizyjnej MEZZO. W 2006 wydana została płyta z repertuarem wiolonczelowym, zarejestrowanym przez artystów młodego pokolenia, na której Karol Marianowski dokonał pierwszego polskiego nagrania Koncertu wiolonczelwego B-dur Luigi Boccheriniego w oryginalnej wersji.
W 2003 wspólnie ze skrzypkiem Marcinem Suszyckim stworzył duet smyczkowy Dual Obsession. Od 2007 jest członkiem Meccorre String Quartet. Prowadzi również działalność pedagogiczną w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Karol Marianowski gra na niemieckim instrumencie mistrzowskim z przełomu XIX/XX wieku.

aktualizacja: grudzień 2009