Polmic - FB

indeks osób (B)

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z Ł

Rafał Blechacz, pianista; ur. 30 czerwca 1985, Nakło nad Notecią. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. W 2007 ukończył studia w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich konkursach pianistycznych w latach 1996-99, jak również: II nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy (2002), II nagrody (I nie przyznano) na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu w Japonii (2003), I nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku (2004), I nagrody oraz wszystkich pozaregulaminowych wyróżnień za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza i koncertu na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Kandydatów do XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005), I nagrody oraz nagród za najlepsze wykonanie mazurków (Polskiego Radia), poloneza (Towarzystwa im. Fryderyka Chopina), koncertu (Filharmonii Narodowej) oraz sonaty (nagrody specjalnej, ufundowanej przez Krystiana Zimermana) na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005). Jest także zwycięzcą „Estrady Młodych” Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2002). W 2004 brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju. W 2006 otrzymał Paszport „Polityki”.

Sukces, odniesiony na Konkursie Chopinowskim otworzył Rafałowi Blechaczowi drzwi do największych sal koncertowych świata. Występował w Filhamonii Narodowej w Warszawie, Sali im. Piotra Czajkowskiego w Konserwatorium w Moskwie, Tonhalle w Zürichu, w głównych salach Japonii, w tym w Tokyo Opera City i Suntory Hall, Concertgebouw w Amsterdamie, Herkules Saal w Monachium, Wigmore Hall i Royal Festival Hall w Londynie, Filharmonii Berlińskiej, Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu, Auditorio Nacional w Madrycie, Palais des Beaux Arts w Brukseli, Konzerthaus w Wiedniu, Rudolfinum i Sali Antonína Dvořáka w Pradze, Lincoln Center, Metropolitan Museum i Avery Fisher Hall w Nowym Jorku.
W 2006 podpisał wyłączny, 5-letni kontrakt z wytwórnią Deutsche Grammophon na 3 produkcje nagraniowe. Jest drugim w historii – po Krystianie Zimermanie – Polakiem, związanym z tą ekskluzywną firmą fonograficzną. Pierwsza płyta z preludiami Fryderyka Chopina ukazała się w sprzedaży w Europie w październiku 2007. W Polsce uzyskała status złotej płyty w ciągu tylko pierwszego dnia sprzedaży, zaś status platynowej – już w 2 tygodniu sprzedaży. Druga płyta: Rafał Blechacz – Sonatas (Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena i Wolfganga Amadeusa Mozarta), ukazała się na rynku w październiku 2008, trzecia: Chopin – Piano Concertos we wrześniu 2009.

aktuazliacja: grudzień 2009

Strona internetowa artysty: www.blechacz.net

literatura wybrana

Mój osobisty Chopin, "Twoja Muza" 2005 nr 6 (13), s.68-70
Mówi Rafał Blechacz, „Ruch Muzyczny” 2005 nr 24, s. 18
O koncertach Chopina i nie tylko Ze znakomitym pianistą Rafałem Blechaczem rozmawia Agnieszka Marucha i Arkadiusz Jędrasik, "Muzyka21" 2009 nr 10, s.16-17
Szczęśliwi czasu nie liczą Z Rafałem Blechaczem, zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego, rozmawia Adam Rozlach, "Twoja Muza" 2008 nr 1, s. 93-98
Popis Jan Nobel dla Blechacza, "Twoja Muza" 2007 nr 1, s.57-59
Todynek Magdalena Urodzony, aby grać Chopina..., "Muzyka21" 2007 nr 10, s. 16-17