Polmic - FB

indeks osób (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Bolesław Błaszczyk, wiolonczelista; ur. 29 maja 1969, Warszawa. W 1992 ukończył studia z zakresu muzykologii w Akademii Teologii Katolickiej, w 1995 grę na wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Warszawie.
Jeszcze jako uczeń szkoły średniej brał udział w konkursach instrumentalnych, m.in. w I Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 1986. Wtedy też rozpoczął współpracę z Marcinem Krzyżanowskim łamiąc smyczkiem rozmaite muzyczne tabu. Grał na wiolonczeli w zespołach jazzowych i rockowych, formacjach eksperymentalnych. Po dziś dzień aranżuje muzykę rockową na instrumenty akustyczne, współtworząc muzyczne projekty z członkami zespołów Kryzys, Dezerter czy Świetliki. Był założycielem (wspólnie z Jarosławem Siwińskim i Ryszardem Wojciulem) działającej w latach 90-tych multimedialnej Grupy MM. W 1992 otrzymał Grand Prix Konkursu Muzyki Kameralnej Conservatoire Americain w Fontainebleau. W 1994 uczestniczył w kursach kameralnych w Salzau, pracując pod kierunkiem Mścisława Rostropowicza, a także występując w Orkiestrze Festiwalu Schleswig Holstein pod batutą Rostropowicza oraz Walerego Giergiewa. W tym samym roku stał się członkiem założonej przez Leonarda Bernsteina i Justusa Frantza międzynarodowej orkiestry Philharmonie der Nationen, z którą współpracował czynnie do 2000, nagrywając przeszło 30 płyt i koncertując na kilku kontynentach. Od 1997 do 2001 był wiolonczelistą Polskiej Orkiestry Radiowej, gdzie pracował pod kierunkiem m.in.: Maurice Jarre’a, Michaela Kamena, Jana Krenza, Ennio Morricone, Wojciecha Rajskiego. W 2000, po śmierci Artura Reniona został wiolonczelistą kwartetu smyczkowego Grupa MoCarta, tworzącego autorskie programy kabaretowo-muzyczne, występując również u boku takich wykonawców, jak Bobby McFerrin, Waldemar Malicki, Maciej Niesiołowski, Kuba Jakowicz, a także wielu gwiazd piosenki i poezji śpiewanej. Z zespołem tym nagrał płytę Cztery struny świata (Pomaton EMI 2004), szereg programów dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, stale gości w krajowych filharmoniach i renomowanych teatrach, uczestniczy w tournées (Niemcy, Węgry, Francja, Belgia, Luksemburg, Chiny, Japonia, Stany Zjednoczone, Ukraina).
Bolesław Błaszczyk również komponuje (płyta „Wieczór się zapada” Dembitzer Music 2004), także muzykę filmową oraz pisze felietony – publikował na łamach m.in. „Ruchu Muzycznego”, „Studio”, „Hi-Fi i muzyka”. Jako muzykolog zajmuje się twórczością kompozytorów związanych ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, pracując dla potrzeb Centrum Historii Radiofonii Polskiej.