Polmic - FB

wykonawcy (W)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Janusz Wawrowski, skrzypek; ur. 22 marca 1982, Konin. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Był uczniem Bartosza Bryły w Liceum Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W latach 1998-2004 kontynuował naukę w klasie prof. Mirosława Ławrynowicza - najpierw w PLM im. Zenona Brzewskiego, a następnie w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Studiował także w Kunstuniversität w Grazu (KUG), w klasie profesora Yaira Klessa oraz u Salvatore Accardo we Włoszech.
Jest laureatem czołowych nagród w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych, m.in. w 1996 otrzymał II nagrodę Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Rodziny Grobliczów w Krakowie i I nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, w 1997 - III nagrodę Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków w Kloster Schontal (Niemcy), a w 2000 - również III nagrodę Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Louisa Spohra we Freiburgu (Niemcy). W marcu 2006 roku Janusz Wawrowski zdobył III nagrodę Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Dawida Ojstracha w Odessie (Ukraina).
Występuje jako solista na koncertach kameralnych i symfonicznych w największych salach Polski i Europy (m.in.: Albert and Victoria Museum w Londynie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Teatro Teresa Carreño w Caracas, De Doelen Concertgebouw w Rotterdamie, Grosser Saal Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu, The Opera House w Tel Avivie, Filharmonia w Odessie, Filharmonia we Lwowie, Filharmonia Sofijska), zbierając przychylne opinie krytyków muzycznych (Niemcy, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Szwecja, Szwajcaria, Austria, Włochy, Francja, Czechy, Ukraina, Rosja). Janusz Wawrowski koncertuje z największymi polskimi orkiestrami (Sinfonia Varsovia, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Kameralna "Aukso", Südwestdeutsche Philharmonie, Orkiestra Filharmonii Bohuslava Martinu, Orkiestra Filharmonii w Odessie, Sinfónica de la Juventud Venezolana Simón Bolívar), prowadzonymi pod batutą najwybitniejszych dyrygentów, wśród których są: Gabriel Chmura, Krzesimir Dębski, Agnieszka Duczmal, Jerzy Maksymiuk, Conrad van Alphen, Łukasz Borowicz, Mykola Diadiura, Arthur Fagen, Antoni Wit.
Występował na wielu renomowanych festiwalach w Polsce i zagranicą, między innymi na Festiwalu Hoffmannowskim w Poznaniu, Salzburger Festispiele (Austria), Festiwalu Mecklenburg-Vorpommern (Niemcy) oraz Festiwalu Muzyki Kameralnej w Carlscronie (Szwecja).
Rozwój jego wybitnych zdolności artystycznych był wielokrotnie wspierany przez stypendia Ministerstwa Kultury.
Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. W 2007 roku ukazała się debiutancka płyta artysty z nagraniem wszystkich Kaprysów Paganiniego, wydana przez CD Accord, która otrzymała wiele entuzjastycznych recenzji oraz nominację do Fryderyków 2008. W 2009 roku dokonał nagrania Koncertu skrzypcowego Oneiros współczesnego kompozytora Dariusza Przybylskiego. Współpracuje ze zdobywcą Oskara Janem A. P. Kaczmarkiem, nagrywając solowe partie skrzypiec do muzyki filmowej jego autorstwa (Evening oraz Get low).
Janusz Wawrowski gra na współczesnym instrumencie wykonanym przez Wojciecha Topę.

twórczość

Janusz Wawrowski jest jedynym polskim skrzypkiem, który wykonuje podczas koncertów komplet Kaprysów op. 1 Niccolò Paganiniego. Wolfgang Marschner stwierdził, że jego interpretacje można porównywać z grą tylko kilku renomowanych europejskich skrzypków. Konstanty Andrzej Kulka napisał: „Już sam fakt wykonania wszystkich 24 Kaprysów wzbudza podziw i jest godny uznania. Sposób, w jaki Pan Janusz Wawrowski wykonuje owe Kaprysy pozwala spokojnie patrzeć w przyszłość polskiej wiolinistyki”. Pochlebną opinię na temat gry artysty wyraziła również światowej sławy skrzypaczka Ida Haendel pisząc: „Jest to wspaniały skrzypek, wielki talent zasługujący na światową karierę i występy w największych salach koncertowych”.
Wspólnie z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem wykonuje również wszystkie Kaprysy Paganiniego w wersji na skrzypce i wiolonczelę – Wawrowski oryginalną partię skrzypiec, a Zdunik napisaną przez siebie, równie wirtuozowską partię wiolonczeli. W połączeniu z wizualizacjami komputerowymi i odpowiednim oświetleniem powstaje nowoczesny i efektowny spektakl audio-wizualny.
Janusz Wawrowski na stałe współpracuje także z pianistą Robertem Morawskim.

aktualizacja: maj 2010
Strona internetowa artysty: www.wawrowski.com