Polmic - FB

wykonawcy (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Anna Maria Staśkiewicz,

skrzypaczka; ur. 8 listopada 1983, Będzin. Studiowała w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie skrzypiec Marcina Baranowskiego, którą ukończyła w 2007 dyplomem z wyróżnieniem. Brała udział w kursach mistrzowskich Konstantego Andrzeja Kulki, Petru Munteanu, Krzysztofa Węgrzyna, Wandy Wiłkomirskiej, Mariny Yashvili i Tatiany Grindenko.

Anna Maria Staśkiewicz jest sześciokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (sześciokrotnie), Fundacji Yamaha Europa, Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego (2008) oraz Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2008).

Jest laureatką znanych konkursów skrzypcowych, m.in. w 1999 otrzymała II nagrodę na konkursie młodych instrumentalistów w Bydgoszczy oraz III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie, w 2000 roku zdobyła I nagrodę na XVI Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim w Zielonej Górze, w 2001 – I nagrodę na Ogólnopolskim Przesłuchaniu Skrzypków w Elblągu oraz I nagrodę i nagrodę specjalną na V Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi, w 2006 – nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie koncertu Wolfganga Amadeusza Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Valsesia Musica” w Verallo (Włochy) oraz III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (ponadto uhonorowana została podczas tegoż wydarzenia nagrodą za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego Mozarta oraz nagrodą przyznaną w plebiscycie słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia dla najlepszego uczestnika finału Konkursu).

Koncertowała m.in. w Albanii, Brazylii, Bułgarii, Chinach, Estonii, Gruzji, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Turcji, we Włoszech, na Ukrainie i na Litwie, a także w wielu miastach Polski.

Współpracowała z takimi orkiestrami, jak: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia, Sinfonia Viva, Toruńska Orkiestra Kameralna, orkiestry symfoniczne w Warszawie, Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi, Zielonej Górze, Poznaniu, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Kameralna “Wratislavia”, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy “Aukso”, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Getyńska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Kameralna w Zurychu, Sinfonica Municipal w Sao Paulo, pod batutą takich dyrygentów, jak: Maxim Vengerov, Łukasz Borowicz, Wojciech Michniewski, Marek Moś, José Maria Florêncio Júnior, Jonathan Brett-Harrison, Agnieszka Duczmal, Vladimir Kiradjiev, Jerzy Maksymiuk, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Michał Nesterowicz, Vadim M. Perevoznikov, Tomasz Radziwonowicz, Zygmunt Rychert, Jerzy Salwarowski, Christian Simonis, Włodzimierz Szymański, Stanislav Vavrinek, Antoni Wit, Jan Miłosz Zarzycki, Ryszard Zimak.

Skrzypaczka koncertowała jako solistka na prestiżowych estradach w Polsce i za granicą, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Zamku Królewskim w Warszawie, Belwederze w Warszawie, Trybunale Koronnym w Lublinie, Dworze Artusa w Toruniu, Municipal Theatre w Sao Paulo, Kaisersaal we Frankfurcie nad Menem, Akademii Muzycznej w Hanowerze,Laeiszhalle, Grosser Konzertsaal w Hamburgu, Konzertsaal im Kulturpalast w Dreznie, Musikvereinssaal w Wiedniu, Raitt Recital Hall w Malibu (USA), Hatch Recital Hall, Eastman School of Music w Rochester (USA), Grossmunster w Zurichu, Kioi Hall w Tokio. Jako kameralistka Staśkiewicz występowała m.in. z Jose Gallardo, Marcelo Nisinmanem, Olgą Pasiecznik, Ewą Pobłocką, Marcinem Sikorskim, Krzysztofem Meisingerem.

Od 2015 roku artystka pełni funkcję koncertmistrza orkiestry Sinfonia Varsovia i wykładowcy warsztatów Akademia Sinfonia Varsovia. Jest również członkinią Sinfonia Varsovia String Quintet (razem z Kamilem Staniczkiem, Katarzyną Budnik, Marcelem Markowskim i Michałem Sobusiem).

Została uhonorowana Medalem Młodej Sztuki (2008).

aktualizacja: 2008 (ai), 2010 (mk), 2022 (wa)