Polmic - FB

wykonawcy (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Andrzej Mysiński, kontrabasista, dyrygent i pedagog; ur. 15 listopada 1948, Mszczonów. W 1972 roku ukończył studia muzyczne w zakresie gry na kontrabasie w klasie prof. Tadeusza Pelczara w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie.
W latach 1971 - 1980 był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka. Od 1985 roku jest kierownikiem artystycznym zespołu Warszawskich Solistów Concerto Avenna, z którym występował jako muzyk, solista i dyrygent na koncertach m.in. w USA, Meksyku, Japonii, Indiach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Anglii, Francji, Norwegii, Danii, Hiszpanii, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Słowenii, Turcji, d. Czechosłowacji, Bułgarii, Rumunii. Jako szef artystyczny Concerto Avenna dokonał wielu nagrań radiowych (m.in. dla BBC), telewizyjnych (m.in. dla TV Mexico, NHK) oraz płytowych (36 wydawnictw dla polskich i zagranicznych wytwórni fonograficznych, m.in. CD Accord, Pol-Music, Syrinx, Adda, Polygram, Sony Classical). Wspólnie z Concerto Avenna występował na renomowanych festiwalach muzycznych m.in. „Warszawska Jesień”, Schlesswig-Holstein Musik Festival, na londyńskim Lufthansa Baroque Music Festival, duńskim Vessby Music Festival i Copenhagen Music Festival, Praskiej Wiośnie Muzycznej”, Bergen Music Festival, Istanbul Music Festival i Holland Festival.
Od 1972 roku związany jest z Akademią Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie jako jej pracownik dydaktyczny w klasie kontrabasu prof. Tadeusza Pelczara. W latach 1994-96 pełnił również funkcję kierownika Studium Muzyki Dawnej przy warszawskiej uczelni. Obecnie jako profesor zwyczajny prowadzi klasę kontrabasu, a także od 2002 roku pełni funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego. Ponadto wykłada na licznych kursach mistrzowskich w kraju i zagranicą grę na kontrabasie i muzykę kameralną.
Za osiągnięcia w pracy dydaktycznej został czterokrotnie uhonorowany nagrodami Rektora Akademii Muzycznej im. F. Chopina, nagrodą specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także tytułem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Był także laureatem nagrody Wojewody Warszawskiego z roku 1990 za wybitne osiągnięcia w propagowaniu muzyki barokowej.

(grudzień 2006)