Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Beata Bilińska, pianistka; ur. Kraków. W 1996 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Po studiach przez sześć lat pełniła funkcję asystenta prof. Jasińskiego. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni. Ponadto swoje umiejętności doskonaliła w Hochschule der Kunste w Berlinie, studiując w klasie prof. Klausa Hellwiga. Brała również udział w kursach mistrzowskich pracując pod kierunkiem takich artystów, jak m.in. Lee Kum Sing i John Perry. Korzystała również z porad artystycznych Krystiana Zimermana.
Wielokrotnie była stypendystką Towarzystwa im. Frderyka Chopina w Warszawie, Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Ponadto dwukrotnie nominowana była do ,,Paszportu Polityki ”.
Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. W 1993 roku zdobyła II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów ,,Arthur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy, częścią której był m.in. recital w Lincoln Center w Nowym Jorku. Jest również finalistką 46. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ferruccia Busoniego w Bolzano (Włochy) w 1994 roku. Największym sukcesem artystki było otrzymanie I nagrody oraz Nagrody Publiczności na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ,,Rina Sala Gallo” w Monzy (Włochy) w październiku 2002 roku.
Występowała na wielu prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Międzynarodowym Forum Chopinowskim we Wrocławiu oraz Internationale Preistrager - Junge Meister Interpreten w Landshut (Niemcy), Festival du Vigan w Paryżu, 8. Festival de Musique Classique et Moderne w Issoire (Francja) i 21. Festival Chopin a Paris. Koncertowała w Austrii, Argentynie, Bułgarii, Czechach, Francji, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, USA i we Włoszech. Występowała z recitalami i koncertami symfonicznymi w większości sal filharmonicznych w Polsce. Dnia 18 października 2003 roku zadebiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall, występując z recitalem w głównej sali Isaac Stern Auditorium.
Dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. W swoim dorobku fonograficznym ma sześć płyt. Pierwsza, z koncertami fortepianowymi kompozytorów japońskich, wydana została w 1994 roku przez firmę IMC z Tokyo. W październiku 2003 roku nakładem wytwórni DUX ukazała się jej solowa płyta w całości poświęcona muzyce Sergiusza Rachmaninowa (Preludia, Etudes-tableaux, II Sonata b-moll op. 36), a rok później wraz z Polską Orkiestra Radiową nagrała płytę dla Polskiego Radia z II i V Koncertem fortepianowym Ludwiga van Beethovena. Oba krążki były nominowane do Nagrody „Fryderyka” (pierwsza w 2003, a druga w 2004 roku). W 2005 roku płyta z utworami Krzysztofa Pendereckiego, zrealizowana wspólnie z Patrycją Piekutowską, otrzymała natomiast jedną z najbardziej prestiżowych nagród fonograficznych w Europie "Pizzicato Supersonic Award" w Luxemburgu. W 2006 roku powstały dwie następne publikacje – płyta z kompozycjami Fryderyka Chopina i z współczesnymi polskimi utworami na skrzypce i fortepian, obie wydane przez wydawnictwo DUX.

Strona internetowa artystki: www.bilinska.eu
(grudzień 2006)