Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Klaudiusz Baran, akordeonista i bandoneonista; ur. 17 stycznia 1971, Przemyśl. W 1995 roku ukończył studia w zakresie gry na akordeonie pod kierunkiem Jerzego Jurka w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako stypendysta rządu francuskiego kontynuował studia w latach 1996-97 w Conservatoire Paul Dukas w Paryżu w klasie prof. Maksa Bonnay'a. Uczestniczył również w wielu mistrzowskich kursach muzycznych, pracując pod kierunkiem takich pedagogów, jak: Fridrich Lips, Mogens Ellegaard, Mie Miki, Teodoro Anzelotti, Matti Raantanen i Wiaczesław Siemionow.
Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych, m.in. w 1981 roku zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Międzyrzeczu, w 1990 roku – II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Krakowie, w 1992 roku – IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo (Włochy) i V nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy), w 1993 – I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Katowicach, w 1995 - V nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Arrasate (Hiszpania), w 1996 – II nagrodę (I nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo, w 1997 - I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Paryżu i ponownie II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo, a w roku 1998 - V nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal.
Uczestniczył w licznych festiwalach, m.in. w Bydgoskim Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych (1994), Forum Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie (1996), Festiwalu Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu (1995, 2000), Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Kragujevcu w Jugosławii (1997), Festiwalu „Musica Moderna” w Łodzi, "Bravo Maestro" w Kąśnej Dolnej (2002, 2003), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” (2004), „Bajan i bajaniści” w Moskwie (2002).
Występuje jako solista, w zespołach kameralnych, jak i z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce, a także we Francji, Włoszech, Austrii, Ukrainie, Rosji, Hiszpanii, Niemczech, Jugosławii, Słowacji, Litwie.
W 2003 roku ukazała się jego pierwsza płyta pt. Astor Piazzolla - Tango nagrana (wspólnie z Tomaszem Strahlem, Michałem Nagy i Royal String Quartet) dla wytwórni Sony Classical, która otrzymała nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 2003 w kategorii Najlepszy album - muzyka kameralna. W 2004 roku ukazały się dwie kolejne płyty, które artysta nagrał z zespołem Tangata Quintet oraz orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej.
Obecnie pracuje jako adiunkt w warszawskiej Akademii Muzycznej, gdzie w latach 2002-2005 pełnił również funkcję kierownika Międzyuczelnianej Katedry Akordeonistyki. Jest także zapraszany jako wykładowca na międzynarodowe kursy interpretacji muzycznej (Polska, Francja, Jugosławia).

Strona internetowa artysty: www.klaudiuszbaran.art.pl