polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
Tadeusz Paciorkiewicz: w 20. rocznicę śmierci
19 marca 2018, Warszawa
Prapremiera Symfonii Mariana Borkowskiego
21 marca 2018, Warszawa
IV Małopolska Akademia Talentów
1–8 lipca 2018, Łącko
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

wykonawcy (K)

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z Ł

Aleksandra Kurzak, śpiewaczka (sopran); ur. 7 sierpnia 1977, Brzeg Dolny. Córka śpiewaczki Jolanty Żmurko i waltornisty Ryszarda Kurzaka. W 2000 roku ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a następnie Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu. Doskonaliła również swoje umiejętności wokalne i aktorskie w Internationales Opern Studio przy hamburskiej Operze. W roku akademickim 1998/99 i 1999/2000 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki, a w 1999 roku - stypendium fundacji "Crescendum Est - Polonia" Aleksandra Gudzowatego.
Jest laureatką wielu konkursów wokalnych w kraju i na świecie. W 1998 roku zdobyła I miejsce oraz nagrody specjalne V Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego w Dusznikach- Zdroju oraz I miejsce i nagrody specjalne III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, gdzie jej występ uznany został za najlepszy debiut roku. W sierpniu 1999 roku, podczas Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Mirjam Helin w Helsinkach, znalazła się w gronie laureatów i uzyskała nagrodę specjalną dla młodego talentu. Pół roku później, w styczniu 2000 roku, podczas Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Francisco Vinasa w Barcelonie została laureatką nagrody Mozarteum i zdobyła nagrodę publiczności. W 2000 roku otrzymała również Milenijną Nagrodę Prezydenta Wrocławia, a z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki - Wrocławską Nagrodę Muzyczną. W listopadzie tego samego roku uzyskała III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Kantonie (Chiny). W 2002 roku zdobyła I nagrodę w Konkursie im. Elise Meyer w Hamburgu.
Brała udział w licznych festiwalach, m.in. „Wratislavia Cantans”, Festiwalu Sztuk Multimedialnych WRO-ART, Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju, Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy, Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. W 1998 roku wystąpiła podczas koncertu w moskiewskim Teatrze Bolszoj oraz - z okazji Roku Chopinowskiego - z cyklem koncertów na Balearach (Majorka, Ibiza). W lutym 2001 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej zaśpiewała partię Hanny w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. W sezonie 2004/2005 zadebiutowała na najbardziej prestiżowych scenach świata: w roli Olimpii w Opowieściach Hoffmana Jacquesa Offenbacha w nowojorskiej Metropolitan Opera i w roli Aspasii w Mitridate, Rè di Ponto Wolfganga Amadeusza Mozarta w londyńskiej Royal Opera House Covent Garden. W następnym sezonie, 2005/06, zadebiutowała również w Bayerische Staatsoper w Monachium (partią Kleopatry w Juliuszu Cezarze Georga Friedricha Haendla), w Deutsche Staatsoper Unter den Linden w Berlinie (jako Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie Mozarta), w Teatro Regio w Parmie (jako Gilda w Rigolettcie Giuseppe Verdiego) oraz z NDR Orchester pod batutą Christopha von Dohnanyi (partią Madame Herz w Dyrektorze teatru Mozarta).
Obecnie jest solistką Staatsoper w Hamburgu, gdzie występuje w takich operach, jak Czarodziejski flet (Królowa Nocy) i Uprowadzenie z seraju Mozarta (Blonda), Rigoletto Verdiego (Gilda), Zemsta nietoperza Johanna Straussa (Adela), Kawaler srebrnej róży Richarda Straussa (Sophie), Fidelio Ludwiga van Beethovena (Marcelina), Jaś i Małgosia Engelberta Humperdincka (Małgosia). W jej planach są kolejne występy w nowojorskiej Metropolitan Opera (jako Blonda, Olimpia, Gilda, Aithra w Egipskiej Helenie Richarda Straussa), w Royal Opera House (jako Norina, Adina, Zuzanna, Lulu), na Salzburger Festspiele (z ariami koncertowymi Mozarta oraz w partii Ännchen w Wolnym Strzelcu Carla Marii von Webera), w Bayerische Staatsoper (jako Rozyna), w Théâtre du Capitole w Tuluzie (jako Gilda) i w Lyric Opera House w Chicago (w partii Blondy).
(grudzień 2006)