Polmic - FB

indeks osób (D)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Justyna Danczowska, pianistka; ur. 13 kwietnia 1981, Kraków. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku siedmiu lat w klasie Jadwigi Zychowicz. W latach 1990–98 była uczennicą Celestyny Koziak, a następnie pracowała pod kierunkiem Marioli Cieniawy i Ireny Rolanowskiej. W 2004 roku ukończyła Musik-Akademie der Stadt Basel w Szwajcarii w klasie Krystiana Zimermana. Obecnie kontynuuje naukę na studiach podyplomowych u Konstantina Scherbakova w Zurichu w tamtejszej Wyższej Szkole Muzycznej.
Po raz pierwszy wystąpiła z orkiestrą w wieku 12 lat. W 1997 roku zwyciężyła w Konkursie Pianistycznym im. prof. Ludwika Stefańskiego w Płocku, otrzymując ponadto nagrody specjalne za najlepsze wykonania utworów Bacha i Beethovena. W 1998 roku zdobyła pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodzieży w Szafarni. W 2000 roku podczas konkursu dla młodych muzyków „Nuta na gruszce” w Krakowie otrzymała pierwszą nagrodę oraz nagrodę specjalną Polskiego Wydwanictwa Muzycznego za najlepsze wykonanie utworu współczesnego.
W latach 1996–99 była stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Przez kolejne trzy lata otrzymywała Stypendium Twórcze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku akademickim 2002/2003 została stypendystką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
W 2001 roku wraz ze skrzypkiem Lechem Antonio Uszyńskim i wiolonczelistą Sebastianem Uszyńskim założyła trio fortepianowe „Elegiaque”. Zespół pracuje pod kierunkiem Gerarda Wyssa. Został już nagrodzony koncertem na festiwalu „Orpheus 2002” w Zurychu, a także otrzymał nagrodę specjalną na konkursie muzyki kameralnej „Jeunesses Musicales” w Neuchatel w 2002 roku oraz trzecią nagrodę na konkursie muzyki kameralnej „Migros Kulturprozent” w Zurychu w roku 2003. Trio „Elegiaque” należy do wybranych zespołów fundacji „Yehudi Menuhin Live Music Now”. Występuje regularnie w Polsce, Szwajcarii oraz innych krajach europejskich.

literatura wybrana

Żeby akompaniować mamie Z Justyną Danczowską, pianistką, rozmawia Paweł Zapendowski-Bitka, "Twoja Muza" grudzień 2007 - styczeń 2008, nr 6 (25), s. 41-42