Polmic - FB

wykonawcy (D)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Michał Dworzyński, dyrygent; ur. 19 listopada 1978, Bydgoszcz. W 2001 roku ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Antoniego Wita. Jeszcze jako student warszawskiej uczelni w 1999 roku, będąc jedynym Polakiem, wziął udział w prestiżowej imprezie "Internationale Workshop for Conductors", gdzie doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem Kirka Trevora i Tsung Yeha - wybitnych dyrygentów amerykańskich. Obecnie kończy studia podyplomowe (Konzertexamen) w Hochschule für Musik „Hanns Eisler” w Berlinie w klasie prof. Christiana Ehwalda.
Jako dyrygent zadebiutował w wieku 15 lat. W latach 1995-1999 był dyrygentem Bydgoskiej Orkiestry Salonowej, z którą wystąpił na ponad 60 koncertach w kraju i za granicą. W uznaniu sukcesów Orkiestry został wyróżniony tytułem "Bydgoszczanin Junior Lata'97", stypendium artystycznym Prezydenta Miasta Bydgoszczy (1998) oraz nagrodą specjalną recenzentów, publicystów i krytyków muzycznych regionu Pomorza i Kujaw za wyróżniające osiągnięcia artystyczne (1999). W latach 2000-2002 sprawował funkcję dyrygenta-asystenta w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Pracował także jako asystent takich mistrzów, jak Seiji Ozawa, Daniel Barenboim, Jerzy Maksymiuk, Kazimierz Kord i Krzysztof Penderecki.
Koncertował z takimi zespołami, jak: Berliner-Sinfonie Orchester, Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt, National Orchestra of Ireland, Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Polska Orkiestra Radiowa, Kijowska Orkiestra Kameralna, Orchestra del Friuli Venezia Giulia, Sinfonietta Baden, Hermitage Orchestra St. Petersburg, większość orkiestr filharmonicznych w Polsce, Opera i Operetka w Krakowie, Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie. W październiku 2000 roku wystąpił wraz z Antonim Witem na koncercie inaugurującym sezon artystyczny NOSPR podczas wykonania dzieła Krzysztofa Pendereckiego Siedem bram Jerozolimy. W 2003 roku zadebiutował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie. Występował na festiwalach: Millenium Pace w Walencji, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy.
Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów. W 2002 roku otrzymał II nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Prix Credit Suisse w Grenchen (Szwajcaria). W 2003 roku został laureatem I nagrody na III Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim „Lovro von Matačić” w Zagrzebiu (Chorwacja), a w roku 2005 zdobył również I nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Suwon (Korea Południowa). W październiku 2006 roku został zwycięzcą Donatella Flick Conducting Competition w Londynie. Koncert finałowy konkursu odbył się 19 października 2006 roku w londyńskiej Barbican Hall. Nagrodą w konkursie był m.in. roczny staż asystencki w London Symphony; Michał Dworzyński będzie tam asystentem Sir Collina Davisa, a od stycznia 2007 roku - Valerego Gergieva.
Ponadto w 2004 roku wygrał również konkurs na prestiżowe stypendium Japońsko-Polskiej Fundacji Muzycznej JESC. Trzykrotnie uzyskał stypendium artystyczne Ministra Kultury (2001, 2003, 2005). Ma również na koncie nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.
(grudzień 2006)


Strona internetowa artysty: www.dworzynski.bdg.pl