Polmic - FB

indeks osób (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Dominik Połoński,

wiolonczelista i pedagog; ur. 17 czerwca 1977, Kraków; zm. 20 czerwca 2018. Studiował grę na wiolonczeli pod kierunkiem prof. Stanisława Firleja w Akademii Muzycznej w Łodzi, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił także na kursach mistrzowskich w Londynie, Berlinie i Los Angeles, prowadzonych przez Fransa Helmersona, Joela Krosnicka, Eleonore Schoenfeld i Tsuyoshi Tsutsumi. W sezonie 2000/2001 przebywał na stypendium królewskim w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie, gdzie studiował w klasie wiolonczeli Natalii Szachowskiej pod kierunkiem Mścisława Rostropowicza, będącego wizytatorem tej klasy. Nawiązał tam kontakt z wieloma znanymi muzykami, m.in. Natalią Gutman, Rosalyn Tureck, Leonem Fleischerem, Wadimem Repinem czy Lorinem Maazelem. Efektem stypendium było również dokonanie w czerwcu 2001 roku dla firmy Sony Classical nagrania Kwartetu fortepianowego Es-dur Antonina Dvořáka z Beethoven Quartet. W roku 2016 uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie sztuki muzycznej.

Artysta był laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. w 1992 roku zwyciężył w Konkursie Młodych Wiolonczelistów w Chorzowie, w 1997 roku zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie Wiolonczelowym im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu, w 1998 - wygrał Konkurs Yamaha Music Foundation of Europe, w 1999 - zdobył drugą nagrodę i nagrodę dla najlepszego polskiego uczestnika konkursu na II Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, w 2000 - Grand Prix i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu patrona w III Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi, a w roku 2002 - Grand Prix na International Europhony Competition w Bukareszcie (transmitowanym dla czterech milionów słuchaczy w całej Europie). Ponadto w 1999 roku, po zwycięstwie w konkursie nagrań, został zaproszony na recital i do wzięcia udziału w prestiżowym Seminarium Gregora Piatigorskiego w Los Angeles. W 2003 roku został laureatem nagrody „Paszport Polityki” za „indywidualność i konsekwentne doskonalenie osobowości artystycznej”.

Koncertował we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Rosji, Danii, Niemczech, Szwecji, Austrii i Stanach Zjednoczonych. Występował z większością polskich orkiestr symfonicznych, w tym z zespołem Filharmonii Narodowej oraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Ponadto brał udział w wielu festiwalach muzycznych, m.in. w Łańcucie, Dusznikach Zdroju, Nałęczowie, Bydgoszczy, Łagiewnikach, a także w festiwalu Santander w Hiszpanii i Ascoli Piceno Festival we Włoszech. Występował między innymi z Lorinem Maazelem, Krystianem Zimermanem, Gary Karrem czy Kwartetem Śląskim.

Jako solista i kameralista dokonał licznych nagrań radiowych oraz fonograficznych dla firm Sony Classical, Polskich Nagrań i DUX, m.in. w 2002 roku nakładem firmy DUX ukazała się płyta z utworami Johannesa Brahmsa i Roberta Schumanna, która otrzymała nominację do nagrody AF „Fryderyk” za najlepszy album kameralny. W 2006 roku Polskie Radio wydało jego kolejną płytę, zawierającą kompozycje Roberta Schumanna i Aleksandra Tansmana, nagrodzoną statuetką "Fryderyk" w 2006.

Od 2004 roku zmagał się z chorobą nowotworową mózgu. Przebył kilka operacji neurochirurgicznych i z tej przyczyny zmuszony był przerwać karierę. Operacje i rehabilitacja uratowały mu życie, jednak w wyniku choroby lewa ręka pozostała już na zawsze bezwładna. Był jedynym wiolonczelistą w historii, który używał podczas gry tylko prawej ręki. Powrócił na estradę w 2009 roku. Dokonał prawykonań dwóch Koncertów wiolonczelowych na prawą rękę Olgi Hans, która napisała utwory specjalnie dla niego. Utwory na jedną rękę komponowali dla Połońskiego i mu dedykowali również inni uznani twórcy, jak Dariusz Przybylski i Sławomir Zamuszko.

Pełnił funkcję adiunkta w dwóch akademiach muzycznych: prowadził klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Akademii Muzycznej w Krakowie, a poza działalnością koncertową prowadził klasy wiolonczeli także na ogólnopolskich i międzynarodowych kursach muzycznych.

Otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego (2003) oraz wyróżnienie „Łódzkie Eureka” za wybitne osiągnięcia artystyczne uzyskane w roku 2003. Został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2011).

Wiolonczelista zmarł w wyniku nawrotu choroby.

 

aktualizacja: 2018 (wa)