polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego
29 stycznia - 10 lutego 2018 , Warszawa
XV Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
31 stycznia 2018 roku
„Byłem tu, Fryderyk”
24 stycznia 1018, Warszawa
Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych”
Premiera płyty
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz
„Sinfonia Varsovia Kameralnie” – nowy cykl koncertów w siedzibie Orkiestry
3 stycznia - 5 grudnia 2018, Warszawa
Arte dei Suonatori Masterclasses
12–18 lutego 2018, Radziejowice

wykonawcy (P)

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z Ł

Dominik Połoński, wiolonczelista i pedagog; ur. 17 czerwca 1977, Kraków. Studiował grę na wiolonczeli pod kierunkiem prof. Stanisława Firleja w Akademii Muzycznej w Łodzi, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił także na kursach mistrzowskich w Londynie, Berlinie i Los Angeles, prowadzonych przez Fransa Helmersona, Joela Krosnicka, Eleonore Schoenfeld i Tsuyoshi Tsutsumi. W sezonie 2000/2001 przebywał na stypendium królewskim w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie, gdzie studiował w klasie wiolonczeli Natalii Szachowskiej pod kierunkiem Mścisława Rostropowicza, będącego wizytatorem tej klasy. Nawiązał tam kontakt z wieloma znanymi muzykami, m.in. Natalią Gutman, Rosalyn Tureck, Leonem Fleischerem, Wadimem Repinem czy Lorinem Maazelem. Efektem stypendium było również dokonanie w czerwcu 2001 roku dla firmy Sony Classical nagrania Kwartetu fortepianowego Es-dur Antonina Dvořáka z Beethoven Quartet.
Artysta jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. w 1992 roku zwyciężył w Konkursie Młodych Wiolonczelistów w Chorzowie, w 1997 roku zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie Wiolonczelowym im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu, w 1998 - wygrał Konkurs Yamaha Music Foundation of Europe, w 1999 - zdobył drugą nagrodę i nagrodę dla najlepszego polskiego uczestnika konkursu na II Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, w 2000 - Grand Prix i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu patrona w III Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi, a w roku 2002 - Grand Prix na International Europhony Competition w Bukareszcie (transmitowanym dla czterech milionów słuchaczy w całej Europie). Ponadto w 1999 roku, po zwycięstwie w konkursie nagrań, został zaproszony na recital i do wzięcia udziału w prestiżowym Seminarium Gregora Piatigorskiego w Los Angeles. W 2003 roku został laureatem nagrody „Paszport Polityki” za „indywidualność i konsekwentne doskonalenie osobowości artystycznej”.
Koncertuje we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Rosji, Danii, Niemczech, Szwecji, Austrii i Stanach Zjednoczonych. Występował z większością polskich orkiestr symfonicznych, w tym z zespołem Filharmonii Narodowej oraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Ponadto brał udział w wielu festiwalach muzycznych, m.in. w Łańcucie, Dusznikach Zdroju, Nałęczowie, Bydgoszczy, Łagiewnikach, a także w festiwalu Santander w Hiszpanii i Ascoli Piceno Festival we Włoszech. Występował między innymi z Lorinem Maazelem, Krystianem Zimermanem, Gary Karrem czy Kwartetem Śląskim.
Jako solista i kameralista ma w swoim dorobku liczne nagrania radiowe oraz fonograficzne dokonane dla firm Sony Classical, Polskich Nagrań i DUX, m.in. w 2002 roku nakładem firmy DUX ukazała się płyta z utworami Johannesa Brahmsa i Roberta Schumanna, która otrzymała nominację do nagrody „Fryderyk” za najlepszy album kameralny. W 2006 roku Polskie Radio wydało jego kolejną płytę, zawierającą kompozycje Roberta Schumanna i Aleksandra Tansmana, nagrodzoną statuetką "Fryderyka" 2006.
W maju 2004 roku Dominik Połoński ciężko zachorował, co zmusiło go do zarzucenia działalności artystycznej. Obecnie powraca do zdrowia pod opieką niemieckiego specjalisty, Martina Buscha. Koncentruje się głównie na pracy pedagogicznej – jest asystentem w klasie wiolonczeli prof. Stanisława Firleja w Akademii Muzycznej w Łodzi.
(grudzień 2006)