Polmic - FB

indeks osób (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Maciej Piszek,

pianista; ur. 3 maja 1985, Warszawa. Pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Jest absolwentem Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W 2008 ukończył z wyróżnieniem studia z zakresu gry na fortepianie pod kierunkiem Bronisławy Kawalli oraz klasę kameralistyki Macieja Paderewskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem takich wybitnych profesorów, jak Sequeira Costa, Dominique Merlet, Vera Gornostaeva i Lee Kum-Sing. Obecnie odbywa studia podyplomowe w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego.

Jest laureatem I nagrody IV Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim w 2000, I nagrody na IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Marathonie w Grecji w 2003 oraz I nagrody na I Międzynarodowym Konkursie "Ischia" w Lacco Ameno we Włoszech w roku 2013. W 2005 został zakwalifikowany do uczestnictwa w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Brał udział w wielu festiwalach muzycznych, m.in. „Łańcuch” poświęcony twórczości Witolda Lutosławskiego (2004), „Warszawska Jesień” (2006, 2007), „Laboratorium” (2006), Festiwal Twórczości Pawła Szymańskiego (2006), Festiwal „Crossdrumming” (2007), Festiwal „Od Chopina do Góreckiego” (2007), „Generacje IX” (2007), „Świętokrzyskie Dni Muzyki” (2008), „Forum Lutosławskiego” (2009). W kwietniu 2008 wystąpił jako solista z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Łukasza Borowicza podczas galowego koncertu symfonicznego, zorganizowanego z okazji 90-lecia istnienia Stowarzyszenia ZAiKS, który został również nagrywany przez Polskie Radio.

Występował z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, m.in. Polskiej Orkiestry Radiowej i Orkiestry Filharmonii Kaliskiej, pod batutą takich dyrygentów, jak Jan KrenzWojciech Michniewski, Ruben Silva, Piotr Dąbrowski, Przemysław FiugajskiSzymon Kawalla, Monika Wolińska, w wielu prestiżowych salach w Polsce oraz za granicą (m.in. w Austrii, Hiszpanii, Rumunii, Francji, we Włoszech i na Białorusi). Współpracuje m.in. z Maciejem Grzybowskim, Anną Karasińską, Jackiem Laszczkowskim, Pawłem Mykietynem, Olgą Pasiecznik, Stanisławem Skoczyńskim, Kwartetem DAFÔ oraz kameralnymi zespołami orkiestr Warszawskiej Opery kameralnej i Opery Narodowej.

Bardzo ważną rolę w życiu artystycznym Macieja Piszka odgrywa wykonawstwo muzyki nowej. Dokonał on licznych prawykonań oraz nagrań utworów młodych kompozytorów współczesnych (m.in. Adriana Foltyna, Tomasza Jakuba Opałki, Michała Ossowskiego, Pawła Przezwańskiego, Dariusza Przybylskiego, Mateusza Ryczka, Piotra Tabakiernika). W lipcu 2008 ukazała się debiutancka płyta z utworami Pawła Mykietyna, na której pianista wraz z Jackiem Laszczkowskim zarejestrowali Sonety Szekspira na sopran męski i fortepian (2000). Płyta ta otrzymała dwie statuetki „Fryderyk 2009”.

Fragment recitalu Macieja Piszka, który odbył się 13 września 2009 roku pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie, został wykorzystany w filmie Ting Ting odkrywa Polskę, który promował Polskę na wystawie EXPO 2010 w Szanghaju.

Maciej Piszek był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki oraz Dongsan Research Foundation.

aktualizacja: październik 2013 (ai)

kontakt


e-mail:
maciekpiszek@wp.pl
adres: ul. Jachranka 80, 05-140 Serock