Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Henryk Błażej,

flecista; ur. 2 września 1952, Biskupice Radłowskie. W 1976 roku ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fletu Wacława Chudziaka. Grę na flecie doskonalił także pod kierunkiem Jean-Pierre Rampal’a i Jamesa Galway'a.

Koncertuje jako solista i kameralista na wszystkich niemal estradach Polski, a także w 40 krajach Europy, Ameryki (Północnej i Południowej) oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie, występując m.in. w tak znanych salach koncertowych, jak: Wigmore Hall, St.Martin-in-the-Fields, Barbican Centre, Purcell Room, St.John Smith Square, Bing Theatre (Los Angeles), Carnegie Hall i Lincoln Centre (New York), Salle de Gaveaux (Paris). Brał udział w licznych krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych takich, jak: Międzynarodowy Festiwal Muzyki w Łańcucie, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Koday Festival w Kecskemet (Węgry), Chopin Festival w Miami na Florydzie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki w Korei, Festiwal Wirtuozów we Lwowie i Międzynarodowy Festiwal w Douai, uzyskując wysokie oceny recenzentów i muzyków.

Nagrał kilkadziesiąt godzin muzyki dla Polskiego Radia w Warszawie, a także dla radia włoskiego, niemieckiego, angielskiego, amerykańskiego, koreańskiego, chorwackiego, słowackiego, austriackiego, czeskiego, BBC w Londynie i innych. Jego recitale wielokrotnie transmitowane były "na żywo" przez Polskie Radio i Telewizję. Jako solista i kameralista nagrał także wiele programów muzycznych dla Telewizji Polskiej. W swym dorobku posiada liczne nagrania płytowe; ostatnie to W.A. Mozart - 6 Sonat KV 10 – 15 i Polish Favourites (z utworami kompozytorów polskich XIX i XX wieku).

Prowadził też mistrzowskie kursy interpretacji muzycznej m.in. w Miami i Los Angeles (USA), a także w Conservatory of Music w Londynie, w Reykiaviku (Islandia), w Catanii (Sycylia), w Presovie (Słowacja) i innych.
Często koncertuje w duecie z pianistką Teresą Kaban, a także z austriackim wiolonczelistą Wolfgangiem Mayerem, tworząc Trio "INTER-ART”.

W latach 1991-1995 był dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Festiwali Muzyki w Sandomierzu, a od 1994 roku jest współautorem oraz dyrektorem artystycznym i organizacyjnym (wspólnie z Teresą Kaban) corocznych Międzynarodowych Festiwali Muzyki Odnalezionej w Tarnowie.

W 2016 został uhonorowany nagrodą Honorową Miasta Tarnowa za całokształt pracy artystycznej oraz otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

aktualizacja: 2013 (ai), 2021 (wa)

Strona internetowa artysty: https://inter-art.com.pl/henryk-blazej