Polmic - FB

wykonawcy (W)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Krzysztof Węgrzyn, skrzypek i pedagog; ur. 21 września 1953, Gdańsk. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie skrzypiec Zenona Brzewskiego. Studiował również we Freiburgu pod kierunkiem Wolfganga Marschnera oraz w Londynie u Yfraha Neamana. Duży wpływ na jego działalność artystyczną i pedagogiczną wywarł wieloletni kontakt z Dorothy DeLay.
Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Rodolfo Lipizera w Gorizii (1984), I nagrody na Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Warszawie (1977), a także laureatem Konkursu Skrzypcowego im. Louisa Spohra w Weimarze i Konkursu Skrzypcowego w Montrealu.
Obok solowej działalności koncertowej w Europie i Stanach Zjednoczonych artysta zajmuje się również kameralistyką (jest członkiem założycielem Nowego Warszawskiego Kwintetu Fortepianowego). Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych. Jego szeroki repertuar obejmuje m.in. utwory Witolda Lutosławskiego, György Ligetiego, Luigi Nono, Alfreda Schnittkego, Arvo Pärta i Krzysztofa Pendereckiego.
Krzysztof Węgrzyn przez wiele lat był pierwszym Koncertmistrzem Orkiestry Filharmonicznio-Operowej w Hanowerze. Od 1993 jest profesorem Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze. Wychował wielu zwycięzców międzynarodowych konkursów skrzypcowych, do których należą m.in. Andrej Bielow, Mariusz Patyra, MinJung Kang, Alie Bekirova, Kana Sugimura, Agata Szymczewska, oraz muzyki kameralnej – Marek Dumicz, Grzegorz Kotów (z Kwartetu Karola Szymanowskiego). Regularnie prowadzi kursy interpretacji oraz klasy mistrzowskie w Europie (Polska, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Izrael), a także w Stanach Zjednoczonych (Juilliard School, Aspen), Kanadzie, Japonii, Korei Południowej i Chinach. Uczestniczy w pracach jury międzynarodowych konkursów zarówno skrzypcowych, jak i muzyki kameralnej (m.in. im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, ARD w Monachium, im. Fritza Kreisler w Wiedniu, im. Niccolò Paganiniego w Genui, Konkursu Muzyki Kameralnej w Osace).
Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Józsefa Joachima, który co 3 lata odbywa się w Hanowerze oraz Gdańskich Międzynarodowych Seminariów Skrzypcowych i Festiwalu „Gdańska Wiosna”.
Krzysztof Węgrzyn gra na skrzypcach Domenica Montagnany. W 2004 za wybitne osiągnięcia artystyczne, pedagogiczne i organizatorskie otrzymał niemiecka nagrodę kulturalną Musikpreis Niedersachen.

aktualizacja: październik 2007