Polmic - FB

wykonawcy (D)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Marzena Diakun,

dyrygentka; ur. 3 kwietnia 1981, Koszalin. Ukończyła z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Mieczysława Gawrońskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Swoje umiejętności dyrygenckie doskonaliła podczas studiów podyplomowych pod kierunkiem Urosa Lajovica na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Studiowała również w Coservatorium Saxion Hogeschool w Enschede w Holandii dyrygenturę u Kerry Woodwarda i latin percussion w klasie Nippy Noya. Była stypendystką Ministra Kultury.

Brała udział w ogólnopolskich kursach dyrygenckich Jerzego Salwarowskiego (1999), Marka Tracza (2001) i Gabriela Chmury (2003), a także międzynarodowych kursach pod kierunkiem Colina Mettersa, Howarda Griffithsa i Davida Zinmana w ramach Orpheum Conductors Master Class w Zurychu (2003) oraz Kurta Masura na I Mistrzowskich Kursach dla Dyrygentów (2004).

Marzena Diakun jest laureatką II wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Młodych Dyrygentów w Białymstoku w 2006 roku, nagrody dla najlepszego Polaka na VIII Międzynarodowym Konkursie im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach oraz II nagrody na 59. Konkursie Dyrygenckim w ramach Festiwalu "Praskiej Wiosny" (2007). W 2008 roku była półfinalistką Quadaques Orchestra Competition w Barcelonie. W 2012 roku została laureatką Srebrnej Batuty IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im Grzegorza Fitelberga w Katowicach.

Wielokrotnie dyrygowała zespołem składającym się ze studentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w Katowicach i w Krakowie. Dwukrotnie poprowadziła finałowy koncert XVII i XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Koszalinie. Współpracowała z wybitnymi wokalistami scen Opery Wrocławskiej i Teatru Wielkiego w PoznaniuJolantą Żmurko, Barbarą Krahel, Jerzym Borowiczem i Jerzym Mechlińskim. Jako dyrygent gościnny współpracuje między innymi z orkiestrami Narodowej Filharmonii Czeskiego Radia, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonietty w Žilinie, orkiestrami Filharmonii Wrocławskiej, Zielonogórskiej, Rzeszowskiej i Świętokrzyskiej. Kilkakrotnie brała udział w międzynarodowym tournee koncertowym z Orkiestrą Opery Polskiej. Od 2007 roku jest dyrektorem artystycznym Wrocławskiej Orkiestry Młodzieżowej.

'W 2006 roku Marzena Diakun była asystentem Andreya Boreyki w Berner Symphony Orchestra (Szwajcaria), natomiast w roku 2012 - asystentem Richarda Rosenberga podczas National Music Festival w Chestertown (USA) i poprowadziła serię koncertów z orkiestrą festiwalową. Od 2009 roku jest pierwszym dyrygentem hiszpańskiego zespołu muzyki współczesnej „Smash Ensemble”, z którym dokonała wielu prawykonań muzyki hiszpańskich kompozytorów podczas koncertów w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech i Litwie.

W 2010 roku uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej w Krakowie, promotorem pracy był prof. Tomasz Bugaj. Od 2011 roku jest adiunktem w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

aktualizacja: grudzień 2012 (ai)

Strona internetowa artystki: www.diakun.com