Polmic - FB

indeks osób (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Anna Szostak, dyrygent i pedagog; ur. 10 listopada 1957, Czechowice-Dziedzice. Jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego. Studia wokalne odbyła pod kierunkiem Ireny Lewińskiej i Henryki Januszewskiej. Ukończyła także ogólnopolskie studium podyplomowe w zakresie dyrygentury chóralnej i emisji głosu.
W latach 1978-90 stworzyła i prowadziła kilka zespołów wokalnych, z którymi koncertowała w kraju i za granicą. W 1990 założyła Zespół Śpiewaków Miasta Katowic „Camerata Silesia”, którego jest dyrektorem i dyrygentem. Jego repertuar koncentruje się głównie na muzyce dawnej i współczesnej. Wraz z Zespołem występowała na wszystkich ważniejszych estradach i festiwalach muzycznych w kraju (m.in. „Wratislavii Cantans”, „Gaude Mater” w Częstochowie, wielokrotnie podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”), jak również za granicą (Parco della Musica w Rzymie, Gewandhaus w Lipsku, sali „Espace des Blancs Manteaux” w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, na Festiwalu „Ile de France” podczas tournée poprzez krainę Loary „Concerts de Noël”, Festiwalu „Aksamitna Kurtyna 2” w Lwowskiej Filharmonii). Dokonała nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, wzięła udział w audycjach telewizyjnych i koncertach transmitowanych przez Europejską Unię Radiową EBU. Ma na swoim koncie kilkanaście płyt kompaktowych, z których wiele zostało nagrodzonych lub wyróżnionych – płyta z wyborem Offertoriów i Communiones Mikołaja Zieleńskiego (wydana przez Musicon) uzyskała nominację do nagrody fonograficznej Fryderyk 1996 oraz Płyty Roku miesięcznika „Studio”, autorska płyta Pawła Szymańskiego (CD Accord), m.in. z utworem Lux aeterna na głosy i instrumenty (1984), otrzymała tytuł Płyty Roku 1997 „Studia” oraz Fryderyk 1997 w kategorii muzyki współczesnej, płyta z dwoma cyklami Pieśni kurpiowskich Karola Szymanowskiego (Musicon) dostała nagrodę Fryderyka 1997 w kategorii muzyki solowej, płyta z kompozycjami Henry Purcella, Johanna Sebastiana Bacha i Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego (Musicon) nominowana była do Fryderyka 2001 w kategorii muzyki dawnej. Dla artystki, Zespołu oraz jego solistów wielu kompozytorów napisało i dedykowało swoje utwory.
Anna Szostak jest laureatką nagród i wyróżnień dyrygenckich, otrzymanych m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (1982), Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat” (1983 i 1986) oraz nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Chórów „Holsatia Cantat” w Neumünster (1990). W 1993 została uhonorowana Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za szczególne osiągnięcia w dziedzinie muzyki, w 2004 Nagrodą im. Jerzego Kurczewskiego, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki.
Jest propagatorką idei wykonywania muzyki dawnej na instrumentach z epoki. Zainicjowała i zorganizowała wiele koncertów renesansowej i barokowej muzyki wokalno-instrumentalnej. Dla celów swojej działalności koncertowej i fonograficznej utworzyła kilka zespołów muzyki dawnej, złożonych z najlepszych muzyków polskich i zagranicznych. Dyrygowała takimi zespołami, jak Il Tempo i Concerto Polacco, koncertowała z Emmą Kirkby i Barbarą Schlick. Współdyrygowała Trois Poèmes d’Henri Michaux Witolda Lutosławskiego, wraz z Antonim Witem, na Festiwalu „Warszawska Jesień”, Rolandem Hayrabédianem w katedrze Saint Louis des Invalides w Paryżu, a także z Peterem Hirschem w Palais des Beaux Arts w Brukseli.
Anna Szostak prowadzi wykłady w Katedrze Dyrygowania i Dydaktyki Muzycznej w Instytucie Muzyki w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Od 2004 jest doktorem sztuki muzycznej w zakresie dyrygentury chóralnej.

aktualizacja: listopad 2007