Polmic - FB

indeks osób (W)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Elżbieta Woleńska,

flecistka; ur. 23 października 1979, Bytom. W 2003 roku ukończyła studia z wyróżnieniem w klasie fletu prof. Jerzego Mrozika w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 2006 roku otrzymała tytuł doktora, w 2013 roku został jej nadany stopień doktora habilitowanego. Uzyskała także dyplom Superieur de Concertiste z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Pierre-Yves Artauda w Paryżu. Pracowała na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Obecnie zatrudniona jest na stanowisku profesora klasy fletu na Uniwersytecie w Zhaoqing w Chinach. Od 2010 pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Flecistów Polskich.

Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich w Polsce i za granicą, m. in. u Juliusa Bakera, Janosa Balinta, Petera-Lukasa Grafa. Brała również udział w kursach muzyki jazzowej u Delmara Browna i Brada Terry'ego. Sama prowadziła rozmaite warsztaty oraz kursy dla uczniów, studentów i pedagogów.

Elżbieta Wolińska prowadzi aktywną działalność jako solistka i kameralistka. Jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Posiada w swojej prywatnej kolekcji kilka odmian fletów ( flet piccolo, altowy i basowy), na których z powodzeniem koncertuje. Swoje zainteresowania poszerza również o muzykę awangardową i elektroakustyczną, angażując się w projekty młodych kompozytorów.

W grudniu 2007 roku wydała swoją debiutancką płytę Elzbieta Wolenska & Friends z muzyką Clauda Bollinga oraz utworami na flet solo. Jej druga płyta Souvenir z 2012 roku jest światową premierą utworów znakomitego XIX-wiecznego flecisty i kompozytora Johanna Sedlatzka.

aktualizacja: 2018 (ac)

Strona internetowa artystki: www.wolenska.net