Polmic - FB

indeks osób (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Paweł Kamasa,

pianista; ur. 17 marca 1963, Warszawa. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie u Elżbiety Małanicz-Onoszko. Po uzyskaniu dyplomu z wyróżnieniem w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w klasie Jana Wobożila udał się na dalsze studia do USA, gdzie pracował pod kierunkiem Jorge Boleta w Curtis Institute of Music w Filadelfii. Po powrocie do Europy kontynuował naukę u Rudolfa Buchbindera w Bazylei, Harry Datynera w Genewie oraz w Schola Cantorum Basiliensis, gdzie pod okiem Rolfa Junghannsa studiował grę na historycznych instrumentach klawiszowych. Jest laureatem międzynarodowych nagród: Baldwin Piano Prize w Filadelfii (USA) w 1982 roku, Prix de l'Association des Musiciens Suisses w Lozannie w roku 1987 oraz finalistą konkursu Terrence Judd Award w Londynie w 1988 roku.

Od czasu swego niemieckiego debiutu na festiwalu Kissinger Sommer w 1987 roku intensywnie koncertuje, odwiedzając tak renomowane sale koncertowe jak Salle Gaveau w Paryżu,  Tonhalle w Zurychu, Filharmonia Narodowa w Warszawie czy Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie oraz występując jako solista pod batutą wybitnych dyrygentów (m.in. Jan Krenz, Eivind Gullberg Jensen, Tadeusz Wojciechowski, Marek Pijarowski, Tomasz Bugaj czy Wilfried Boettcher). Jest także gościem festiwali w Europie Zachodniej (Saint-Savin, Chateauneuf-du-Pape, Genewa, Thun, Musikwoche Braunwald, Music meets Art Goslar) oraz w kraju (festiwale chopinowskie w Warszawie i Antoninie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Mistrzowskie Wieczory i Bravo Maestro! w Kąśnej, Wieczory w Arsenale we Wrocławiu, Festiwal Gwiazd FORTEpiano w Toruniu, festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski). W Roku Chopinowskim 1999 brał udział jako jedyny polski pianista w wykonaniu dzieł wszystkich Fryderyka Chopina w ramach Festiwalu w Evian we Francji. Uczestniczył w prawykonaniu A Cradle Song Hanny Kulenty na monachijskim Biennale '94, był pierwszym wykonawcą zadedykowanego mu cyklu Musique polyphonique Czesława Gładkowskiego na festiwalu Jazz à Mulhouse w 1995 roku.

Ma na swoim koncie pierwsze w Paryżu publiczne wykonanie kompletu mazurków Karola Szymanowskiego (1994). Jego nagranie tych utworów dla monachijskiej wytwórni KOCH/Schwann zostało nagrodzone "Critic's Choice Award '98" prestiżowego brytyjskiego magazynu Gramophone. Również wydany w 2014 roku przez firmę DUX nowy album artysty z kompletem ostatnich opusów fortepianowych 116–119 Johannesa Brahmsa spotkał się z wysokimi ocenami międzynarodowej krytyki. Utworom tym, wraz z listami Klary Schumann do kompozytora w polskim tłumaczeniu pianisty, poświęcony jest także autorski spektakl kameralny Listy pisane muzyką, realizowany wspólnie z aktorką Teresą Budzisz-Krzyżanowską. Premierowe prezentacje tego projektu w języku oryginału odbyły się w 2012 roku w miastach północnych Niemiec.

Sezon 2016/17 przyniósł m.in. kilkutygodniowe tournée z recitalami chopinowskimi w Chinach oraz współpracę z Anną Marią Staśkiewicz i Marcinem Zdunikiem przy projekcie Korngold – cudowne dziecko w ramach "Preludiów Premierowych"  w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Kameralistyka pozostaje stałym elementem aktywności artystycznej Pawła Kamasy. Od wielu lat partneruje swojemu ojcu, altowioliście Stefanowi Kamasie, występuje z wybitnymi instrumentalistami w Europie Zachodniej oraz z niemal wszystkimi czołowymi artystami w kraju (m.in. Bartłomiej Nizioł, Piotr Pławner, Jakub Jakowicz, Krzysztof Jakowicz, Jan Stanienda, Konstanty Kulka, Andrzej Bauer, Rafał Kwiatkowski, Tomasz Strahl). Współpracuje także z Arlequin Ensemble (soliści Tonhalle Orchester Zürich i Orchestre de la Suisse Romande Genève), kwartetami Amati, Wilanów oraz rezydującym w Hannowerze Szymanowski String Quartet.

Jest autorem koncepcji programowej oraz opiekunem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego "Chopin – Inspiracje. 1810–2010 " w podwarszawskiej Podkowie Leśnej, uznanego za jedno z najciekawszych wydarzeń Roku Chopinowskiego 2010.

Owoce tej wszechstronnej aktywności Paweł Kamasa z pasją przekazuje w ramach swojej działalności pedagogicznej. W latach 1997–2000 prowadził klasę fortepianu i kameralistyki w Konserwatorium Schaffhausen w Szwajcarii, jest gościem kursów mistrzowskich w kraju i za granicą. W roku akademickim 2012/13 wykładał gościnnie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, od jesieni 2012 współpracuje także z Zespołem Szkół Muzycznych „Miodowa” w Warszawie. We wrześniu 2017 brał udział w pracach Jury 24. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (Austria).

 

aktualizacja: styczeń 2018 (Iz)

Strona internetowa artysty: www.pawelkamasa.com

dyskografia

Karol Szymanowski Mazurki op.50 & 62, Koch/Schwann 3-1066-2 H1 (1996)
Johannes Brahms Sonaty op.120 nr 1 & 2, Scherzo c-moll WoO2, Stefan Kamasa - altówka, Polskie Radio PRCD 068 (2006)
Johannes Brahms The Late Piano Works op. 116-119, DUX 1130-31 (2014)

publikacje

Johannes Brahms - Klara Schumann: korespondencja, "Ruch Muzyczny" 2006 nr 2 - 7