Polmic - FB

indeks osób (R)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Tomasz Radziwonowicz, skrzypek-solista i kameralista, kompozytor, dyrygent i aranżer; ur. 23 marca 1953, Warszawa. Po ukończeniu w 1978 roku Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Ireny Dubiskiej, pracował jako I skrzypek w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1981-82 był solistą i II koncertmistrzem Filharmonii w Las Palmas, gdzie założył kwintet smyczkowy Camerata Musica Viva. Tam też prowadził ożywioną solistyczną działalność koncertową, wykonując m.in. Koncert podwójny a-moll op. 102 na skrzypce i wiolonczelę Johannesa Brahmsa (wraz z Urszulą Wejman) oraz Symfonię koncertującą Es-dur KV 364 Wolfganga Amadeusza Mozarta. W 1986 roku zadebiutował w Salle Cortot. W roku 1987 wraz z bratem Karolem Radziwonowiczem podczas Dni Muzyki Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju dokonał prawykonania Wielkiej Sonaty na skrzypce i fortepian Józefa Wieniawskiego.
W roku 1990 założył kwintet smyczkowy I Solisti di Varsavia, z którym z dużym powodzeniem koncertuje w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, Kanada, Rosja, Cypr) oraz nagrywa dla Radia i Telewizji. Z zespołem tym nagrał 7 płyt CD (m.in. komplet dzieł Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę w opracowaniu na kwintet smyczkowy – nominacja do nagrody Fryderyk 1998 w kategorii Muzyka Kameralna). Jego podróże koncertowe obejmują również Holandię (cykl koncertów z muzyką polską), Wielką Brytanię (Edynburg) i Kanadę (Ottawa, Hull, Toronto). W 1998 roku założył Orkiestrę Kameralną Sinfonia Viva, której dyrektorem artystycznym jest do dnia dzisiejszego. Sinfonia Viva ma w swoim dorobku 10 płyt CD, z których trzy otrzymały nominacje do nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku Muzyka Orkiestrowa 2001 – Muzyka i Ekran II i 2005 Tango oraz w kategorii Jazzowy Album Roku 2005 – Uniesienie.
Tomasz Radziwonowicz interesuje się sztuką muzyczną we wszystkich jej aspektach, studiuje prywatnie kompozycję i dyrygenturę, nie stroni też od jazzu. Jest autorem wielu opracowań z zakresu muzyki rozrywkowej, kolęd i standardów jazzowych. Do ostatnich jego kompozycji należy Koncert na wiolonczelę i smyczki, Kwartet smyczkowy oraz 3 Pieśni do słów Karola Wojtyły.
Tomasz Radziwonowicz dokonał aranżacji na fortepian i kwintet smyczkowy wszystkich utworów Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę, a niektóre jego utwory fortepianowe opracował na kwintet smyczkowy.