Polmic - FB

indeks osób (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Jan Krzysztof Broja, pianista; ur. 20 maja 1972, Warszawa. Studiował w Dr. Hochs Konservatorium we Frankfurcie nad Menem, w Hanowerze oraz w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończył w 1998 dyplomem z wyróżnieniem. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił pod kierunkiem Jana Ekiera, Wolfganga Hessa, Karla-Heinza Kämmerlinga (fortepian), Szabolcsa Esztény’iego (improwizacja) i Krystyny Borucińskiej (kameralistyka).
Jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. w 1989 zdobył nagrodę specjalną na Konkursie im. Paula Hindemitha w Hanau, w 1991 – III nagrodę na Konkursie Gotrian-Steinweg w Brunszwiku, w 1995 – II nagrodę na Konkursie im. Dinu Lipattiego w Bukareszcie oraz trzy nagrody pozaregulaminowe na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w 1999 – I nagrodę na Konkursie im. Mykolajusa Konstantinasa Čiurlionisa w Wilnie, w 2002 – nagrodę na Konkursie im. Sergiusza Rachmaninowa w Pasadenie w Kalifornii.
Artysta koncertował w Polsce (m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Podlaskiej), na Ukrainie (z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy), na Litwie, w Rosji (z Państwową Orkiestrą Symfoniczną w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie oraz Narodową Orkiestrą Filharmoniczną Rosji), w Jugosławii, a także w krajach Ameryki Południowej, w Stanach Zjednoczonych (z Passadena Symphony Orchestra) i Japonii. Brał udział w Bratysławskim Festiwalu Muzycznym, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Kreml w Moskwie i Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Bucaramanga w Kolumbii. Dokonał nagrań archiwalnych dla stacji radiowych i telewizyjnych w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Rosji, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Kolumbii. Współpracował przy produkcji filmu Pianista w reż. Romana Polańskiego.
Od 2004 Jan Krzysztof Broja mieszka w Hiszpanii. Jest profesorem Conservatorio Superior de Música w Salamance.

aktualizacja: marzec 2008