Polmic - FB

wykonawcy (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Paweł Kotla, dyrygent; ur. 5 czerwca 1972, Szczecin. Uczył się w klasie skrzypiec Małgorzaty Młyńczak-Spychały w Liceum Muzycznym w Poznaniu. Dyrygenturę symfoniczno-operową studiował pod kierunkiem Ryszarda Dudka i Bogusława Madeya w Akademii Muzycznej w Warszawie. Naukę kontynuował podczas studiów podyplomowych w zakresie muzykologii i praktyki wykonawczej pod kierunkiem Edwarda Higginbottoma oraz Andrew Parrotta na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Oksfordzie, uzyskując tytuł Master of Studies. Swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach muzycznych w Wiedniu, Siennie, Innsbrucku i Bressanone, a także u Jormy Panuli.
W latach 1993-94 pracował jako dyrygent-asystent w Chetham’s School of Music w Manchesterze. W 1995, z okazji 300. rocznicy śmierci Henry Purcella, zorganizował i poprowadził w Warszawie koncert orkiestry Arte dei Suonatori. Od 1996 do 1998 pełnił funkcję dyrektora artystycznego w Oxford Symphonic Orchestra i Oxford University Philharmonia. W latach 1997-98 pracował jako dyrygent-asystent przy Guildhall School of Music and Drama w Londynie, współpracując ściśle z Wydziałem Studiów Operowych. Od 1998 przez 5 lat pracował regularnie jako dyrygent-asystent z Simonem Rattlem. W latach 1999-2001 prowadził Bromsgrove String Orchestra, w latach 2001-2004 był dyrektorem artystycznym Stevenage Symphony Orchestra, w latach 2004-2005 – London Hounslow Youth Orchestra, od 2001 do 2006 – Harpenden Choral Society. W sezonie artystycznym 2005/2006 sprawował obowiązki dyrektora artystycznego Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Ponadto współpracował z takimi orkiestrami, jak Drottningholm Barockensemble, City of Birmingham Symphony Orchestra, Birmingham Contemporary Music Group, King’s Chamber Orchestra, Wimbledon Symphony Orchestra, Nottingham Philharmonic, Leicester Symphony Orchestra, Volante Strings, Essex Youth Orchestra, City of Rochester Symphony Orchestra, City of Peterborough Symphony Orchestra, London Mozart Players. Występował również z polskimi orkiestrami filharmonicznymi, m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie.
Artysta poza Polską i Wielką Brytanią koncertował w Niemczech, Austrii, Szwecji i Brazylii. W grudniu 1999 zadebiutował w radiu i telewizji współdyrygując światową premierą About Time Marka-Anthony’ego Turnage’a podczas Koncertu Milenijnego transmitowanego przez BBC TV 2 i BBC Radio 3 z katedry w Ely w Wielkiej Brytanii.
Paweł Kotla obecnie pełni funkcję dyrektora artystycznego Redhill Sinfonia, a od sezonu 2006/2007 także Leicester Symphony Orchestra. Jest również pierwszym dyrygentem gościnnym City of Peterborough Symphony Orchestra.
W 2004 otrzymał Medal Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

aktualizacja: kwiecień 2008Strona internetowa artysty: www.pavelkotla.co.uk