Polmic - FB

wykonawcy (J)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Lubomir Jarosz, trębacz; ur. 14 lutego 1982, Warszawa. Naukę gry na trąbce rozpoczął w wieku ośmiu lat pod kierunkiem dziadka Władysława Jarosza. W latach 1991-1997 był uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Nr 1 im. Oskara Kolberga w Warszawie w klasie trąbki Stanisława Przybyszewskiego. Od roku 1997 umiejętności gry na instrumencie doskonalił w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych Nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie pod kierunkiem Wiesława Woźnickiego. Począwszy od 2001 roku studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie tego samego pedagoga. Dyplom uzyskał w 2006 roku.
Lubomir Jarosz ma w swoim dorobku artystycznym liczne nagrody oraz wyróżnienia konkursowe, m.in. w 1994 roku zajął III miejsce w grupie młodszej na Ogólnopolskim Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku, w 1996 roku - I miejsce na V Dolnośląskich Konfrontacjach Instrumentów Dętych w Oławie, w 1997 roku - III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Bydgoszczy, w 1999 - II miejsce w grupie starszej na Ogólnopolskim Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku, w 2003 - II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Instrumentów Dętych w Warszawie, a w roku 2005 - II miejsce na IV Ogólnopolskim Konkursie Trębaczy w Kaliszu i I miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Instrumentów Dętych w Warszawie. W 2001 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2007 roku został laureatem V edycji Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.
Lubomir Jarosz jest również współzałożycielem i członkiem zespołu Warsaw Brass Trio, z którym w 2003 roku zdobył III nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie.
Do osiągnięć artysty należy zaliczyć również prawykonanie trzech utworów podczas koncertu Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, który odbył się w ramach festiwalu "Warszawska Jesień" (25 września 2006): Konstrukcja w metalu na trąbkę solo Jarosława Płonki, Hejnał na trąbkę solo Roberta Koska i Z oddali na trąbkę, perkusję i organy Bartosza Kowalskiego–Banasewicza.
Lubomir Jarosz nagrał również dwa utwory dla firmy fonograficznej DUX - Partitę Hejnał wszyscy zaśpiewajmy Dariusza Przybylskiego na trąbkę i organy oraz Missa Solemnis. Hommage À Josquin Despres Stanisława Moryto na sopran (mezzosopran), trzygłosowy chór mieszany i sześć instrumentów dętych blaszanych.
Ważne miejsce w działalności artystycznej muzyka zajmuje współpraca z orkiestrami takimi, jak: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie i Sinfonietta Cracovia. Jako solista występował z następującymi zespołami: Sinfonia Artis, Filharmonia Koszalińska i Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.
Od 2008 roku jest członkiem Polskiej Orkiestry "Sinfonia Iuventus".