Polmic - FB

indeks osób (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Małgorzata Pańko, śpiewaczka (mezzosopran); ur. 11 grudnia 1978, Białystok. Studiowała w klasie śpiewu Krystyny Szostek-Radkowej w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończyła w 2003 dyplomem z wyróżnieniem „Magna Cum Laude”. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich Marjany Lipovšek, Alfreda Burgstallera, Ileany Cotrubas, Denyce Graves, Alberta Zeddy i Claudii Eder.
Została dwukrotną laureatką Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, otrzymała I nagrodę na Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie oraz I nagrodę i Grand Prix na Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju. Ponadto była półfinalistką Konkursu Wokalnego im. Monserrat Caballé w Andorze i finalistką konkursu opery kameralnej w Rheinsbergu w Niemczech.
Małgorzata Pańko zadebiutowała w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie w 2004 w roli Poliny w Damie Pikowej Piotra Czajkowskiego pod dyrekcją Kazimierza Korda. Na scenie warszawskiej Opery występuje również jako Madelon i Bersi w Andrea Chénier Umberto Giordana, Margret w operze Wozzeck Albana Berga i Trzecia Dama w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusa Mozarta. W 2006 śpiewała partię Old Lady w koncertowym wykonaniu Kandyda Leonarda Bernsteina.
Artystka często wykonuje także dzieła oratoryjno-kantatowe (m.in. msze Mozarta i Gioacchino Rossiniego, Requiem Mozarta i Giuseppe Verdiego, IX Symfonię Ludwiga van Beethovena, Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego, Antonio Vivaldiego, Antonína Dvořáka, Karola Szymanowskiego, kantatę Aleksander Newski Sergiusza Prokofiewa), utwory kameralne oraz pieśni, m.in. Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Szymanowskiego, Tadeusza Bairda, Ferenca Liszta, Sergiusza Rachmaninowa, Richarda Straussa, Gustava Mahlera, Dmitrija Szostakowicza, Antona Weberna. Występowała z orkiestrami filharmonicznymi – Filharmonii Narodowej, Białostockiej, Pomorskiej w Bydgoszczy, Kaliskiej, Krakowskiej, Zabrzańskiej, a także Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonią Viva i Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Współpracuje też z warszawską Filharmonią im. Romualda Traugutta. Brała udział w festiwalach w kraju, m.in. w Dusznikach Zdroju, Warszawie (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”), Świnoujściu, jak również za granicą – w Austrii, Czechach, Niemczech, we Francji, Włoszech i w Korei.

aktualizacja: czerwiec 2008