Polmic - FB

indeks osób (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Joanna Marcinkowska, pianistka; ur. 4 listopada 1979, Poznań. Studiowała grę na fortepianie pod kierunkiem Waldemara Andrzejewskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu, którą ukończyła dyplomem z wyróżnieniem. Otrzymała stypendium Japońskiej Fundacji Muzycznej J.E.S.C., Miasta Poznania, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina (dwukrotnie) oraz Ministra Kultury i Sztuki (przez 5 lat).
Jest laureatką wielu krajowych oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych i muzyki kameralnej, m.in. I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Bydgoszczy i nagrody dla najlepszego pianisty Konkursu (1994), I nagrody i Grand Prix „Rydwan Apollina” na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej we Wrocławiu (1995), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (1996), nagrody głównej na Konkursie Renault Młodych Talentów w Warszawie (1997), II nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Yamaha w Gdańsku (1999), II nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworów Karola Szymanowskiego na V Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2001), III nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii (2001), I nagrody na VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2002).
Joanna Marcinkowska występowała z recitalami oraz jako solistka na koncertach symfonicznych w Polsce (z orkiestrami Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, zespołem Warszawscy Soliści „Concerto Avenna”), a także za granicą – w Austrii, Bułgarii, Czechach, we Francji, w Holandii, Macedonii, Niemczech, Portugalii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych. Uczestniczyła w prestiżowych festiwalach, m.in. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie, Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Festiwalu im. Witolda Lutosławskiego w Szczecinie, Festiwalu „Wybitni laureaci konkursów pianistycznych” w Hanowerze, międzynarodowych festiwalach muzycznych w Sofii i Płowdiw w Bułgarii.
Repertuar artystki obejmuje twórczość m.in. Josepha Haydna, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta, Johannesa Brahmsa, Edvarda Griega, Sergiusza Rachmaninowa, Maurice’a Ravela. Dokonała nagrań dla wytwórni fonograficznych (utwory Mozarta, Haydna, Roberta Schumanna, Chopina, Claude’a Debussy’ego i Karola Szymanowskiego), radia „Merkury” (Chopin) i Telewizji Polskiej (m.in. recital chopinowski zarejestrowany w 187. rocznicę urodzin kompozytora). W 2008 ukazała się jej płyta, wydana przez Polskie Nagrania, z transkrypcjami baletów Piotra Czajkowskiego Śpiąca Królewna i Dziadek do orzechów, dokonanymi przez Michaiła Pletniewa.
Została uhonorowana Medalem Młodej Sztuki, przyznawanym poznańskim twórcom młodego pokolenia za szczególne osiągnięcia artystyczne.
Joanna Marcinkowska w 2006 uzyskała stopień doktora sztuki, w 2007 została powołana na stanowisko adiunkta w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

aktualizacja: lipiec 2008Strona internetowa artyski: www.joanna.marcinkowska.pl