Polmic - FB

indeks osób (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Szymon Krzeszowiec, skrzypek, kameralista i pedagog; ur. 20 kwietnia 1974, Tychy. Studiował grę na skrzypcach w klasie Romana Lasockiego w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem. W latach 1997-99 odbywał studia podyplomowe pod kierunkiem Hermana Krebbersa w Conservatorium van Amsterdam. Swoje umiejętności doskonalił podczas mistrzowskich kursów, prowadzonych m.in. przez Glenna Dicterowa, Yaira Klessa, Tadeusza Wrońskiego i Krzysztofa Węgrzyna. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki oraz Japońskiej Fundacji Muzycznej JESC.
Jest laureatem m.in. III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu (1994), III nagrody na Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (1995), IV nagrody na Międzynarodowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie (1997) i V nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Citta di Brescia” we Włoszech (1999), I nagrody podczas Danish Radio Chamber Music Competition w Kopenhadze (2006) oraz I nagrody na International Max Reger Competition w Sondershausen (2006) – obie nagrody zdobyte z Triem Aristos. W 2000 otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wiolinistyki.
Szymon Krzeszowiec koncertuje jako solista i kameralista w Polsce oraz za granicą – w Belgii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Czechach, Finlandii, Danii, Niemczech, Korei Południowej, Meksyku i Stanach Zjednoczonych. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz wydawnictw fonograficznych, m.in. EMI, Radia Katowice, Sony Classical.
Od 2001 pełni funkcję prymariusza Kwartetu Śląskiego, z którym otrzymał m.in. nagrodę Fryderyka za najlepszy album w kategorii muzyki kameralnej (2004). Od 2004 występuje też w trio smyczkowym Trio Aristos (Szymon Krzeszowiec – skrzypce, Alexander Ollgaard – altówka, Jakob Kullberg – wiolonczela) oraz współpracuje z pianistą Wojciechem Świtałą, z którym dokonał nagrania kompletu sonat skrzypcowych Johannesa Brahmsa (Sony Classical).
Obok działalności artystycznej Szymon Krzeszowiec zajmuje się również pracą pedagogiczną – prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

aktualizacja: lipiec 2008