Polmic - FB

indeks osób (H)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Iwona Hossa,

sopran; ur. 23 lutego 1973, Poznań. Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego w klasie śpiewu Ewy Wdowickiej Akademii Muzycznej w Poznaniu, którą ukończyła dyplomem z wyróżnieniem w 1998. Swoje umiejętności doskonaliła podczas wielu kursów wokalnych prowadzonych przez takich artystów, jak Helena Łazarska, Leopold Spitzer, Jerzy Marchwiński, Ewa Podleś, Sylwia Geszta i Ryszard Karczykowski. W 2011 otrzymała tytuł doktora sztuki (UMFC w Warszawie), a w 2014 tytuł doktora habilitowanego (UMFC w Warszawie). Jako adiunkt prowadzi klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Została laureatką III nagrody oraz specjalnej Nagrody Mozartowskiej na VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu (1995), Grand Prix i Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Marii Callas w Atenach (1999), Konkursu Finalistów Międzynarodowych Konkursów Wokalnych „Orfeo” w Hanowerze (2000). W 1998 zdobyła Bursztynowy Pierścień za rolę Konstancji w Uprowadzeniu z seraju Wolfganga Amadeusa Mozarta, w 2001 – Medal Młodej Sztuki za osiągnięcia na scenach operowych, w 2004 – Nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego. W 1995 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki, zaś w 1998 Stypendium dla Młodych Twórców Poznańskiego Środowiska Artystycznego, przyznawaną przez Kapitułę Nagrody Artystycznej miasta Poznania.
Iwona Hossa na scenie zadebiutowała w 1996 partią Violetty w Traviacie Giuseppe Verdiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W latach 1997-2001 i 2008-2011 pełniła stanowisko solistki poznańskiego Teatru. Współpracuje również z  Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie (od 2000) i z wieloma innymi teatrami operowymi.

Występowała pod batutą takich dyrygentów, jak David Lloyd-Jones, David Agler, Maurizio Benini, John Neschling, Gabriel Chmura, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Jacek Kaspszyk, Jerzy Masymiuk, Grzegorz Nowak, Krzysztof Penderecki, Stanisław Skrowaczewski, Antoni Wit. Brała udziału w Festiwalu Operowym w Bydgoszczy, Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, festiwalu operowym w Carcassonne we Francji, Wexford Opera Festival w Irlandii, Festiwalu Rossiniego w Pesaro we Włoszech.

Artystka zdobyła uznanie krytyki za wykonanie takich partii operowych, jak Zuzanna w Weselu Figara i Konstancja w Uprowadzeniu z Seraju Mozarta, Hanna w Strasznym dworze i Zuzia w Verbum nobile Stanisława Moniuszki, Rozyna w Cyruliku sewilskim Gioacchino Rossiniego, Violetta w Traviacie i Gilda Rigoletto Verdiego, Norina w Don Pasquale i partia tytułowa w Łucji z Lammermoor Gaetano Donizettiego, Eudoksja w Żydówce Jaquesa Halevy’ego. Dokonała wielu prawykonań utworów polskiej muzyki współczesnej, m.in. Wojciecha Kilara, Jerzego Maksymiuka, Marka Jasińskiego i Pawła Serafińskiego. Współpracuje z prof. Krzysztofem Pendereckim i ma w swym repertuarze wszystkie dzieła wokalno–instrumentalne kompozytora.

Dokonała licznych nagrań płytowych, w tym wydany przez wytwórnię fonograficzną EMI CD ze Strasznym dworem, nagrała dla Naxos Stabat Mater K. Szymanowskiego (album nominowany do Grammy Awards w 2008), Utrenię K. Pendereckiego (płyta nominowana do Grammy Awards w 2009). W 2011 jej solowa płyta Hossa & Meisinger sings Karłowicz and Faurè otrzymała nominację do nagrody PAF "Fryderyk". W 2012 dokonała kolejnych nagrań płytowych z dziełami Krzysztofa Pendereckiego: Passio et Mors Domini Nostri jesu Christi Secundum Lucam (CD i DVD), VII Symphony – Seven Gates of Jerusalem (CD) oraz VIII Symphony Lieder der Vergänglichkeit (CD). W 2013 nagrała m.in. VIII Symfonię Krzysztofa Pendereckiego Lieder der Vergänglichkeit. Pięciopłytowe wydawnictwo Krzysztof Penderecki: The Complete Symphonies pod dyrekcją kompozytora otrzymało w 2014 roku prestiżową International Classical Music Awards w kategorii "Muzyka Współczesna".

Wzięła udział w nakręconym przez BBC programie Holocaust. A Music Memorial Film from Auschwitz, który został uhonorowany Międzynarodową Nagrodą Emmy 2005 w kategorii „najlepszy program poświęcony sztuce”. 

aktualizacja: 2018 (wa)