Polmic - FB

indeks osób (N)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Paweł Nowicki,

perkusista; ur. 15 marca 1975, Gdańsk. Ukończył Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Następnie studiował w klasie perkusji Grzegorza Jurczyka w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Studia kontynuował w Conservatoire de Strasbourg pod kierunkiem Emmanuela Séjourné’a.
Jest laureatem międzynarodowych konkursów muzyki współczesnej: International Gaudeamus Interpreters Competition w Holandii (1999, III nagroda) i 1st International Vibraphone Competition w Clermont-Ferrand we Francji (1999, III nagroda). W 2007 otrzymał stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jako solista koncertował w Muzeum Sztuki Współczesnej w Luksemburgu, w duecie z trębaczem i solistą zespołu muzyki współczesnej Intercontemporaine Antoinem Cure – w Muzeum Sztuki Współczesnej w Strasburgu, z Percussion Ensemble Mainz w Konserwatorium Muzycznym w Mainz i Filharmonii Strasburgskiej. Uczestniczył ponadto w sesji muzycznej Wind Youth Orchestra of European Union pod dyrekcją Jana Kobera (Portugalia, Włochy, Luksemburg, Niemcy) oraz w multimedialnym performance w Kościele św. Jana w Lipsku z awangardowym kwartetem muzyki improwizowanej Mazzoll Deffusion.
Współpracuje z rozgłośniami radiowymi i stacjami telewizyjnymi. Prowadził również warsztaty muzyczne w Muzeum Sztuki Współczesnej w Luksemburgu.
W swoim repertuarze artysta posiada zarówno utwory muzyki klasycznej, jak i współczesnej – m.in. Iannisa Xenakisa, Franco Donatoniego, Hansa Wernera Henze, Davida Langa, Emmanuela Séjourné’a, Françoisa-Bernarda Mâche, Martina Wesley-Smitha, Phillipa Hurela, Davida Karagianisa.
Paweł Nowicki wspólnie z bratem Piotrem – pianistą, tworzy duet specjalizujący się w wykonywaniu utworów współczesnych kompozytorów. W 2003 zespół reprezentował Gdańsk w ramach projektu TransCity w Kilonii, a także wziął udział w multimedialnym koncercie w Tallinie w Estonii, gdzie wykonał utwory Marka Czerniewicza.
Od 2002 współtworzy zespół Kwartludium, który wykonuje muzykę współczesną. Wraz z zespołem występuje na wielu festiwalach muzyki współczesnej, m.in. Dni Muzyki Nowej w Gdańsku (2002), Audio-Art w Warszawie (2003, 2006), Warszawska Jesień (2003-2007; w 2005 multimedialny koncert z ich udziałem, prowadzony przez Daniela Gazona, transmitowany był przez Program 2 Telewizji Polskiej), JAZ Festiwal Muzyki Improwizowanej w Katowicach (2004), Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie (2005), Ad libitum w Warszawie (2006). W 2005 muzycy byli wykonawcami podczas koncertu finałowego 46. Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Bairda w Warszawie. Wielokrotnie brał też udział w polsko-niemieckich warsztatach muzyki współczesnej pod kierunkiem Rüdigera Bohna (Warszawa, Berlin, Trebnitz).
W 2008 Kwartludium wydało w firmie fonograficznej DUX swoją debiutancką płytę pt. Kwartludium, na której znalazły się utwory młodych polskich kompozytorów: Adama Falkiewicza, Aleksandra Kościówa, Aleksandry Gryki, Anny Pęcherzewskiej, Bartosza Kowalskiego-Banasewicza, Jana Duszyńskiego, Macieja Jabłońskiego, Seweryna Ścibora, Wojciecha Ziemowita Zycha oraz improwizacje zespołu.
Paweł Nowicki był członkiem kwartetu Pink Freud i grupy Extasy Project. Obecnie gra w rockowo-alternatywnym zespole Kobiety, który w 2007 został nominowany do nagrody „Paszporty Polityki” w kategorii „muzyka popularna”.

aktualizacja: wrzesień 2008