Polmic - FB

indeks osób (N)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Paweł Nowicki,

perkusista; ur. 15 marca 1975, Gdańsk. Ukończył Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Następnie studiował w klasie perkusji Grzegorza Jurczyka w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Studia kontynuował w Conservatoire de Strasbourg pod kierunkiem Emmanuela Séjourné’a. Wielokrotnie brał też udział w polsko-niemieckich warsztatach muzyki współczesnej pod kierunkiem Rüdigera Bohna (Warszawa, Berlin, Trebnitz). W 2020 roku, po obronie rozprawy doktorskiej pt. Zagadnienia wykonawcze wybranych dzieł wibrafonowych przełomu XX i XXI wieku w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, uzyskał stopień naukowy doktora sztuki w dziedzinie sztuki w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne.

Jest laureatem międzynarodowych konkursów muzyki współczesnej: International Gaudeamus Interpreters Competition w Holandii (1999, III nagroda) i 1st International Vibraphone Competition w Clermont-Ferrand we Francji (1999, III nagroda).

Paweł Nowicki jest wielokrotnym stypendystą Urzędu Marszałka Województwa Pomorskiego, Urzędu Miasta Gdańska. W 2007 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Specjalizuje się w muzyce współczesnej. Wielokrotnie prawykonywał dzieła polskich kompozytorów. Jako solista koncertował w Muzeum Sztuki Współczesnej w Luksemburgu, w duecie z trębaczem i solistą zespołu muzyki współczesnej Intercontemporaine Antoinem Cure – w Muzeum Sztuki Współczesnej w Strasburgu, z Percussion Ensemble Mainz w Konserwatorium Muzycznym w Mainz i Filharmonii Strasburskiej. Wraz z warszawskim zespołem Kwadrofonik wystąpił w Carnegie Hall w Nowym Yorku oraz Chicago Symphony Hall w ramach obchodów roku Fryderyka Chopina w 2010 roku.

Od 2002 współtworzy zespół Kwartludium, który wykonuje muzykę współczesną. Wraz z zespołem występuje na wielu festiwalach muzyki współczesnej, m.in. Dni Muzyki Nowej w Gdańsku, Audio-Art w Warszawie, Warszawska Jesień, JAZ Festiwal Muzyki Improwizowanej w Katowicach, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie, Ad libitum w Warszawie. Perkusista pełni funkcję wiceprezesa Fundacji Muzyki Nowej Kwartludium działającej na rzecz propagowanie muzyki współczesnej w Polsce i za granicą.

Wspólnie z bratem Piotrem – pianistą, tworzy duet prezentujący utwory współczesnych kompozytorów. W 2003 zespół reprezentował Gdańsk w ramach projektu TransCity w Kilonii, a także wziął udział w multimedialnym koncercie w Tallinie w Estonii, gdzie wykonał utwory Marka Czerniewicza.

Paweł Nowicki był członkiem kwartetu Pink Freud, grupy Extasy Project, rockowo-alternatywnego zespołu Kobiety, który w 2007 został nominowany do nagrody „Paszporty Polityki” w kategorii „muzyka popularna”. Jego zespół 3City Ensemble powstał dzięki Stypendium Twórczemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska, Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego, Stypendium Stowarzyszenia Twórców STOART i ZAiKS.

Od 2016 roku muzyk pełni funkcję Kuratora Międzynarodowego Festiwalu Dni Muzyki Nowej w Gdańsku.

Od 2003 roku Paweł Nowicki prowadzi zajęcia muzyczne w placówkach oświatowych miasta Gdańska. W 2018 artysta otrzymał tytuł Nauczyciela Roku w ogólnopolskim konkursie na najlepszą lekcję o muzyce polskiej zorganizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Paweł Nowicki prowadzi warsztaty perkusyjne w kraju i za granicą, m.in. warsztaty dla uczniów szkoły muzycznej w Luxemburgu, warsztaty muzyki współczesnej z uczniami szkół podstawowych i gimnazjalnych miasta Canberra (Australia, 2016), warsztaty muzyki współczesnej podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej w Daegu (Korea Południowa, 2016), był wykładowcą Międzynarodowych Warsztatów Perkusyjnych w Koszalinie (klasa wibrafonu).

Paweł Nowicki występuje również podczas koncertów współczesnej muzyki improwizowanej, współtworzy muzykę teatralną i filmową. Od 2008 roku współpracuje z artystą dźwiękowym Marcinem Dymiterem. Podczas pokazów filmów niemych, przedstawień tanecznych wykonują na żywo muzykę improwizowaną. Od 2008 roku Nowicki współpracuje również z reżyserem teatralnym Markiem Brandtem: stworzył m.in. oprawę muzyczną do przedstawień teatralnych Szaleństwo we dwoje, Kręgle. W 2012 roku perkusista wraz z zespołem Kwartludium stworzył muzykę do przedstawienia Farenheit– ciepło, zimno, którego premiera miała miejsce w Teatrze Lalkowym Miniatura w Gdańsku. W 2018 ukazała się płyta Przypływy z kompozycjami Pawła Nowickiego.

aktualizacja: 2008 (mk), 2023 (wa)