Polmic - FB

indeks osób (N)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Piotr Nowicki,

pianista i kameralista; ur. 11 kwietnia 1973, Gdańsk. W 1979 rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem, 1991). Ukończył Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki na Wydziale Instrumentalnym w klasie fortepianu prof. Włodzimierza Wiesztordta. W 2008 na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej uczelni uzyskał tytuł doktora. W 2015 otrzymał tytuł doktora habilitowanego przyznany przez Radę Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Swoje umiejętności doskonalił u takich pedagogów, jak Tadeusz Kerner, Sergey Senkov, Igor Lazko, Siemion Balshem, Christine Paraschos, Homero Francesch, podczas letnich kursów mistrzowskich w Dusznikach-Zdroju, Genewie i Lubece.

Był stypendystą Marszałka Województwa Pomorskiego (2006), Prezydenta Miasta Gdańska oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007).

Artysta prowadzi szeroką działalność koncertową w kraju oraz za granicą. Na stałe koncertuje w duecie z Karoliną Piątkowską-Nowicką (skrzypce), z którą wykonuje repertuar kameralny od klasycyzmu po muzykę współczesną. Duet wystąpił z recitalami m.in. na Festiwalu „Max Reger Tage” w Weiden w Niemczech (2004, 2005). Tworzy również duet z bratem, Pawłem Nowickim (wibrafon, marimba) – wielokrotnie grali na najważniejszych polskich festiwalach perkusyjnych (Warszawa, Koszalin), w 2003 reprezentowali Gdańsk w ramach projektu TransCity w Kilonii, a także wystąpili na multimedialnym koncercie w Tallinie w Estonii, gdzie wykonali utwory Marka Czerniewicza. Pianista współpracował też z reżyserem i pieśniarzem Andre Hübner-Ochodlo, z którym dawał recitale piosenek żydowskich oraz nagrywał muzykę do spektakli dla Teatru Atelier.

W latach 2003-2013 Piotr Nowicki był również członkiem polsko-niemieckiego zespołu European Workshop for Contemporary Music, który został powołany przez Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" oraz Niemiecką Radę Muzyczną. Zespół pod kierunkiem wybitnego niemieckiego dyrygenta Rudigera Bohn’a wystąpił na wielu prestiżowych festiwalach muzyki współczesnej w Polsce, Niemczech i na Ukrainie prezentując dzieła zaliczane do klasyki awangardy XX wieku, jak również te najnowsze, napisane specjalnie na ten skład. Od 2002 roku współtworzy zespół Kwartludium specjalizujący się w wykonywaniu muzyki najnowszej.

W centrum zainteresowań Piotra Nowickiego znajduje się fortepianowa i kameralna muzyka drugiej połowy XX wieku, jak również ta najnowsza. W swoim repertuarze ma kompozycje m.in. Johna Cage’a, Karlheinza Stockhausena, Corneliusa Cardew, Georga Crumba, Witolda Lutosławskiego, Bernharda Langa.

Występował na takich festiwalach, jak m.in. Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Festiwal Prawykonań w Katowicach, Unsound w Krakowie i w Nowym Jorku, Ensemble Europa w Kolonii, C3 w Berlinie, Open Form Festival w Kopenhadze, Loop Festival w Brukseli, Musische Nuove Festival w Palermo, Kontrasty we Lwowie, aXes w Krakowie, na Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody w Lublinie, Musica Moderna w Łodzi, Festiwalu Sztuki Multimedialnej Audio-Art w Warszawie, Festiwalu Muzyki Improwizowanej Ad Libitum w Warszawie, Festiwalu Dni Muzyki Nowej i Avant Days w Gdańsku, Festiwal Dialogu Czterech Kultur w Łodzi oraz na Komeda Jazz Festiwal w Słupsku.

Piotr Nowicki koncertował w Stanach Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Belgii, Holandii, Niemczech, Danii, Finlandii, Estonii, Ukrainie, Czechach, Słowacji, Czechach, Rosji, Turcji i Korei Pd.

Na swoim koncie ma liczne nagrania płytowe (Dux, Requiem Records, Bôłt Records, Touch), radiowe (Program 2 Polskiego Radia, WDR3, Deutschlandfunk) i telewizyjne (TVP Kultura). We wrześniu 2017 roku ukazała się płyta, którą nagrał wspólnie ze skrzypaczką Karoliną Piątkowską-Nowicką dla wytwórni fonograficznej DUX. Płyta zawiera utwory kameralne Claude'a Debussy'ego, Siergieja Prokofiewa oraz Witolda Lutosławskiego.

Od 1995 roku związany jest z macierzystą uczelnią, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Wokalno-Aktorskim i Instrumentalnym. Od roku 2012 pełni funkcję kierownika Międzywydziałowego Zakładu Muzyki Współczesnej. Piotr Nowicki jest również fundatorem i prezesem Fundacji Muzyki Nowej Kwartludium.

aktualizacja: 2019 (wa)