Polmic - FB

indeks osób (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Marek Mleczko,

oboista; ur. 12 grudnia 1962, Porąbka Uszewska. W 1985 ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Jerzego Kotyczki. Następnie kontynuował naukę w Staatliche Hochschule für Musik we Freiburgu w klasie mistrzowskiej legendarnego oboisty i kompozytora prof. Heinza Holligera, uzyskując dyplom w 1990.
Jest laureatem szeregu konkursów muzycznych m.in.: w 1985 roku zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie ”The Skene Award” w Aberdeen, w 1986 roku – I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Obojowym im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach-Pawłowicach, w 1987 był finalistą Międzynarodowych Konkursów Muzyki Kameralnej „Nicanor Zabaleta” w San Sebastian, a w 1994 – finalistą Union Française des Artistes Musiciens w Paryżu. Za swoje osiągnięcia muzyczne otrzymał stypendia: Rosenberg - Stiftung, Deutscher Akademischer Austauschdienst, stypendium Prezydenta Miasta Krakowa oraz odznaczenie - Srebny Krzyż Zasługi Prezydenta RP.
Dokonał licznych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych, m. in. polskiej premiery Chemin  IV Luciano Berio.
Uzyskał nominację do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyk 1999” w kategorii muzyki współczesnej za nagranie płyty Hommage a Lutosławski  (PRCD 119).
Współpracował m.in.: z Polską Orkiestrą Kameralną Jerzego Maksymiuka, Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” Agnieszki Duczmal, Orkiestrą Radiową w Warszawie oraz Sinfonią Varsovią.
Jest założycielem Krakowskiego Tria Stroikowego –  zespołu, który w roku 2005 nagrał płytę z utworami polskich kompozytorów XX wieku (DUX 0493 / PWM10374).
Obecnie pracuje jako adiunkt II st. w Akademii Muzycznej w Krakowie. Równolegle pełni funkcję pierwszego oboisty w orkiestrze kameralnej Capella Cracoviensis.