Polmic - FB

indeks osób (W)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Bartosz Woroch,

skrzypek; ur. 27 września 1984, Poznań. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w 6 roku życia w klasie Iriny Litwińskiej. Studiował pod kierunkiem Marcina Baranowskiego w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, którą w 2008 roku ukończył z wyróżnieniem. Studia kontynuował w Hochschule der Kuenste Bern w Szwajcarii w klasie Moniki Urbaniak-Lisik, uzyskując również dyplom z wyróżnieniem. Był uczestnikiem kursów interpretacji prowadzonych przez wybitnych skrzypków, m.in. przez Ruggiero Ricci, Igora Ozima, Adama Kosteckiego, Simona Blendisa i Benjamina Schmida.

Jest laureatem wielu konkursów w kraju i za granicą, m.in. otrzymał I nagrodę na Wielkopolskim Konkursie Wykonawczym w Poznaniu (1996), wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Jana Kociana w Usti nad Orlicą w Czechach (2000), I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Grażyny Bacewicz w Łodzi (2001), wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Takasaki w Japonii (2001), III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. St. Serwaczyńskiego w Lublinie (2002), I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Grażyny Bacewicz w Łodzi (2003), wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Pablo Sarasatego w Pamplonie w Hiszpanii (2003), I nagrodę na VII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Z. Jahnkego w Poznaniu (2004), III nagrodę na Michael Hill International Violin Competition w Nowej Zelandii (2005), I nagrodę na 15 Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej (jako trio fortepianowe) w Salonikach w Grecji (2005).

Występował jako solista m.in. z Filharmonią Częstochowską, Filharmonią Poznańską, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” i Sinfonią Iuventus, a także Royal Philharmonic Orchestra, Auckland Philharmonia i Bern Symphony Orchestra. Od 2007 do 2008 roku był koncertmistrzem Filharmonii Poznańskiej. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, takimi jak: Michael Tilson Thomas, Martyn Brabbins, Agnieszka Duczmal, Łukasz Borowicz, Tadeusz Wojciechowski, Libor Pešek czy Henk Guittart.

Trzykrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury (2003, 2005, 2007), Stypendium Miasta Poznania dla młodych twórców (2006) oraz stypendium Rządu Szwajcarskiego na kontynuuację studiów w Bernie (2008).

W czerwcu 2008 roku rozpoczął współpracę z grupą londyńskich muzyków, formując Cappa Ensemble. Jako członek zespołu koncertował w Niemczech, Australii, Nowej Zelandii, Singapurze, Szkocji (podczas festiwalu w Edynburgu) oraz w listopadzie 2008, zadebiutował w Wigmore Hall w Londynie.

Od września 2014 roku jest członkiem Lutosławski Quartet.

W listopadzie 2011 roku został profesorem klasy skrzypiec w Guildhall School of Music and Drama w Londynie.

Gra na skrzypcach Geoffredo Cappa (ok. 1695), wypożyczonych z prywatnej kolekcji.

aktualizacja: wrzesień 2014 (ai)