Polmic - FB

indeks osób (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Agnieszka Marucha,

skrzypaczka; ur. 15 kwietnia 1979, Warszawa. W 1998 roku ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne im. Zenona Brzewskiego w Warszawie klasie skrzypiec Mirosława Ławrynowicza. W 2002 roku ukończyła z wyróżnieniem dwuletnie mistrzowskie studia w Zuid Nederlandse Hogeschool voor Musiek in Maastricht w klasie Roberta Szredera, a w roku 2003 otrzymała dyplom z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Mirosława Ławrynowicza. W latach 2003- 2005 studiowała w Hochschule der Künste w Bernie w pod kierunkiem Moniki Urbaniak-Lisik uzyskując dyplom solistyczny (Solistendiplom). We wrześniu 2008 roku ukończyła dwuletnie Studia Doktoranckie w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Jana Staniendy. Obecnie jest studentką klasy skrzypiec barokowych w Schola Cantorum Basiliensis w klasie Chiary Banchini.

Agnieszka Marucha jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Zdobyła m.in.: I nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Skrzypiec i Altówki w Elblągu (1997), wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie im. Pierre Lantier'a w Paryżu (1999), wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną na VI Ogólnopolskim Konkursie Skrzypków im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu (1999), III nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2001). W roku 2001 została także półfinalistką XIV Concours International de Douai Georges Pretre Violon (2001). Dwukrotnie otrzymała Studenten Preis na K. Hablitzer Stifftung Wettbewerb w Bernie.

W latach 1998-2007 wraz z pianistą Wojciechem Jasińskim współtworzyła zespół Polish Duo. Duet ten otrzymał I miejsce, nagrodę Ministra Kultury i Sztuki oraz nagrodę Instytutu Polskiego w Rzymie na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Zakopanem (1998) oraz II nagrodę oraz nagrodę specjalną fundacji „Gaudeamus” za najlepsze wykonanie utworu kompozytora holenderskiego na VI Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

W sezonie artystycznym 2002/2003 Agnieszka Marucha była koncertmistrzem szwajcarskiej orkiestry Uni Bern, a w latach 2005-2006 członkiem Orchester Academy przy Opernhaus Zürich. W latach 2006-2008 prowadziła klasę skrzypiec w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. Artystka koncertowała w Polsce, Belgii, Szwajcarii, Niemczech, Holandii, Anglii, Włoszech oraz Chinach. Występowała na wielu festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, także wspólnie z orkiestrami: Berner Symphony Orchester, Anglian Chamber Players, Filharmonie Aurora, orkiestrami Filharmonii Zielonogórskiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Łódzkiej, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. F. Chopina, Orkiestrą Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie. Posiada duże doświadczenie orkiestrowe i kameralne.

W 2002 roku wraz z pianistką Justyną Galant i wiolonczelistką Anną Romańską nagrała w Berlinie płytę Drei Engel fur Charity (DUX). W 2007 roku jako członek zespołu Trio Ardito nagrała płytę z utworami na 2 skrzypiec i fortepian dla wydawnictwa Acte Prealable. W chwili obecnej, także dla Acte Prealable przygotowuje kolejny album CD z utworami skrzypcowymi Zygmunta Stojowskiego. Dokonała także wielu nagrań radiowych i telewizyjnych.

Agnieszka Marucha była stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury, Prezesa Rady Ministrów, stypendium Horsta Flock’a, „Fundacji Kultury”, szwajcarskiej fundacji „Stiftung Lyra”, Hochschule fur Musik und Theater Bern, stypendium rządu szwajcarskiego ESKAS oraz stypendium Kiefer Hablitzer Stiftung.

Jest korespondentką czasopisma muzycznego „Muzyka 21”.

 

Strona internetowa artystki: www.agamarucha.com

 

Kontakt:

e-mail: agaviolin@yahoo.com