Polmic - FB

indeks osób (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Marcin Baranowski,

skrzypek i pedagog, ur. 30 listopada 1961, Poznań. W 1985 roku ukończył z wyróżnieniem studia w klasie skrzypiec Jadwigi Kaliszewskiej w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Jako kameralista przez 10 lat grał w zespole muzyki dawnej Collegium Musicorum Posnaniensium, a także przez 24 lata był koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej „Amadeus” Agnieszki Duczmal.

Występował w większości krajów europejskich oraz Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Japonii, Kuwejcie i na Tajwanie.

Bogaty jest jego dorobek fonograficzny, m.in. w 1994 roku wraz z New Polish String Quartet dokonał prestiżowych nagrań płytowych dla Sem Gramophone w Korei.

Obecnie jest profesorem zwyczajnym Akademii Muzycznej w Poznaniu i Bydgoszczy. Od 1992 roku pracuje także w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Poznaniu - znanej jako „Szkoła Talentów”. Ponadto prowadzi wiele kursów mistrzowskich (w Łańcucie, Busku-Zdroju, Żaganiu i Przemyślu). Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu.

Jego podopieczni są laureatami prestiżowych konkursów skrzypcowych w Polsce i zagranicą: Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Karola Szymanowskiego w Łodzi, Tibora Vargi w Sion, Kloster Schontal, L. Spohra w Weimarze, Rahn Musikpreis w Zurychu, Pablo Sarasatego w Pamplonie, J. Joachima w Hanowerze, Michaela Hilla w Auckland, m.in. Aleksandra Januszajtis, Dominika Falger, Anna Reszniak, Bartosz Woroch, Aleksandra Tomasińska, Anna Maria Staśkiewicz, Joanna Kreft, Maxima Sitarz, Aleksandra Rytwińska, Audrey Massaka, Adam Siebers.

(aktualizacja: grudzień 2008)

 

Strona internetowa artysty: www.marcinbaranowski.com.pl