Polmic - FB

indeks osób (L)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Jan Lewtak,

skrzypek, kameralista; ur. 24 kwietnia 1959, Gdańsk. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Zenona Brzewskiego i prof. Mirosława Ławrynowicza.

Wielokrotnie uczestniczył w krajowych i zagranicznych mistrzowskich kursach interpretacji muzycznej, w festiwalu “Tydzień Talentów” oraz w konkursach muzycznych.

Od 1983 roku związany jest z Filharmonią Narodową. Był artystą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii.

Jako kameralista koncertował w Finlandii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Chinach i Japonii.

W 2002 roku założył Orkiestrę Kameralną Filharmonii Narodowej, której jest szefem artystycznym.

W roli solisty występował w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Hiszpanii i Japonii. W 2000 roku wykonał w Japonii Cztery pory roku Vivaldiego.

Wraz z zespołami, z którymi współpracuje, dokonał licznych nagrań płytowych i archiwalnych. W 1993 roku odbył tournée koncertowe po Japonii z Warszawskim Kwartetem Smyczkowym, związane z promocją płyty z muzyką polską, nagranej przez zespół dla japońskiej wytwórni JVC. W 2003 roku nagrał z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Cztery pory roku Vivaldiego pod batutą Antoniego Wita.

Współpracował również z Redakcją Muzyczną Polskiego Radia – za cykl autorskich audycji o Kaprysach na skrzypce Niccolò Paganiniego uhonorowano go nagrodą Komitetu ds. Radia i Telewizji.

Jan Lewtak jest autorem licznych opracowań utworów na orkiestrę kameralną; m.in. na zamówienie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, z okazji Roku Chopinowskiego (2010), opracował na fortepian i orkiestrę smyczkową oba Koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina.

aktualizacja: 2009 (Zespół POLMIC), 2024 (Wiktoria Antonczyk)