Polmic - FB

indeks osób (C)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Wiesław Chorosiński,

altowiolista, organista i dyrygent; ur. 30 kwietnia 1954, Warszawa. Naukę gry na altówce i organach rozpoczął w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej im. J. Elsnera w Warszawie, którą ukończył w 1973 roku pod kierunkiem prof. Błażeja Sroczyńskiego (altówka) oraz uzyskując dyplom z gry na organach w 1975 roku w klasie prof. Andrzeja Chorosińskiego. W tym samym roku podjął studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie prof. Stefana Kamasy (dyplom w 1979 roku). W czasie studiów pobierał również lekcje dyrygentury u prof. Stanisława Wisłockiego.

Jeszcze jako student reprezentował Polskę w Światowej Orkiestrze Jeunesses Musicales w Montrealu w 1976 roku podczas ceremonii otwarcia letnich Igrzysk Olimpijskich, pełniąc funkcję solisty razem z Magnusem Ericssonem, obecnie koncertmistrzem Sztokholmskiej Królewskiej Filharmonii.

Uczestniczył również w mistrzowskich kursach interpretacji u Kurta Levina w Sztokholmie i Bruno Giuranny w Sienie. Studia muzyczne kontynuował w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii – w latach 1980-1982 w zakresie kameralistyki oraz w Królewskim Konserwatorium w Brukseli – w latach 1986-1988 w klasie dyrygentury prof. Guy Barbie.

Jako altowiolista kameralista współpracował z takimi zespołami, jak Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod kierownictwem Karola Teutscha, Polska Orkiestra Kameralna “Sinfonia Varsovia” pod batutą Jerzego Maksymiuka, “Cappella Artsis Varsoviencis” Marka Sewena, czy zespół Warszawskiej Opery Kameralnej.

Jest laureatem uczelnianego konkursu altówkowego w 1979 roku.

Od 1980 roku związany jest z Królewską Filharmonią Flandryjską w Antwerpii, w której pracuje do chwili obecnej, koncertując w wielu krajach Europy, w Japonii i Chinach.

Od tego czasu współpracował również z tak renomowanymi orkiestrami, jak: London Symphony, Orchestre Simfonica de Catalunya, Orchestre Philharmonic de Luxembourg, Tonhalle Zurich, Stuttgart Philharmonic, ze szwajcarskimi orkiestrami kameralnymi „Il Tempo Giusto” i „MasterPlayers” R. Schumachera oraz z tak znanymi solistami, jak: Placido Domingo, Luciano Pavarotti, Henryk Szeryng, Leonid Kogan, Mstislav Rostropovitsch, Eugene Estomil, Alexander Lagoya, Alexis Weissenberg, Kiri Te Kanawa, Maxim Vangerov, Vadim Repin, Nicolas Znajder, Andrei Gavrilov, Lucia Popp, Christa Ludvig, Mirella Freni, Nicolas Giaurov, Klaus Maria Brandauer, Anne Sophie Mutter, Mischa Maisky, Boris Pergamenshikov, Suzanne Mildonian, Salvatore Accardo, Brunno Giuranna, Rudolf Buchbinder, Krystian Zimerman, Heinrich Schiff, Jean Pierre Rampal, Alan Marion, Augustin Dumay, Bryn Terfel, Yvri Gitlis, Martha Argerich, Vladimir Ashkenazy, Dezso Ranki, Boris Belkin, Christian Tezlaff. W latach1992-95 podczas koncertów w St. Moritz i Pontresinie w Szwajcarii występował jako solista w Symfonii Koncertującej Mozarta. W latach 1997-2001 koncertował we Francji z nowo powstałą Orchestre Soliste de L EUROPE, w skład której wchodzą członkowie zespołu Solistes de Moscow J. Baschmeta (m.in. A. Benderski, V. Sitkovietskij, M. Kramer, A. Sinielnikov, A. Dimitriev, L. Keylin, A. Kolodenko).

W swojej ponad 30-letniej karierze muzycznej wziął udział w ponad 3000 koncertów symfonicznych, operowych, kameralnych i solowych w Kanadzie, Europie, Japonii i Chinach. W grudniu 2009 roku wystąpił na Wyspach Kanaryjskich wraz z Orquesta Filharmónica de Gran Canaria.

aktualizacja: sierpień 2010