Polmic - FB

indeks osób (A)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Kinga Augustyn,

skrzypaczka; ur. 16 lutego 1982, Wrocław. Naukę muzyki rozpoczęła w rodzinnym mieście. W Szkole Muzycznej I i II stopnia uczyła się gry na skrzypcach u Aleksandry Bogdan i Zbigniewa Szuflata. Ukończyła nowojorską The Juilliard School (bakalaureat i magisterium), gdzie jej nauczycielami byli Cho- Liang Lin, Naoko Tanaka oraz legendarna Dorothy DeLay. Następnie odbyła studia zakończone doktoratem u Pameli Frank i Philipa Setzera (członka Emerson String Quartet) w Stony Brook University. Kinga Augustyn gra również na skrzypcach barokowych. Fachu nauczyła się od specjalistów w tej dziedzinie takich jak William Christi i Les Arts Florrisants, Cynthia Roberts czy Arthur Haas. Jako pedagog bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Alexander & Buono w Nowym Jorku.

Jest laureatką pierwszych nagród na Konkursie Bachowskim w Zielonej Górze (1999), Artist International Presentations w Nowym Jorku (2007), na Międzynarodowym Konkursie Alexander & Buono International String Competition w Nowym Jorku (2009), Ackerman Prize Competition w Nowym Jorku (2010). Inne ważne nagrody zdobyła m. in. na Międzynarodowym Konkursie w Kloster Schoental w Niemczech (1999), na Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Austrii (2001), na Konkursie Skrzypcowym Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku (2007), Michael Hill International Violin Competition w Nowej Zelandii (2007). W 2015 roku była również zwyciężczynią międzynarodowego konkursu "Wybitny Polak za Granica" w kategorii Młody Polak w Stanach Zjednoczonych. W 2017 otrzymała stypendium “Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Występowała m.in. z Roanoke Symphony Orchestra, Queens Symphony Orchestra, Catskill Symphony Orchestra, Deutsches Kammerorchester Berlin, Magdeburg Philharmonic Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Magdeburskiej, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Leopoldinum, American Academy of Conducting Orchestra (podczas Festiwalu Muzycznego w Aspen w Colorado), z Riverside Symphonia, Acadiana Symphony Orchestra czy Glacier Symphony. Jej koncerty odbywały się w wielu prestiżowych salach koncertowych w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Azji. Wielokrotnie występowała w Carnegie Hall (sala Weill Hall oraz Stern Auditorium), a ponadto w Alice Tully Hall, Metropolitan Museum of Art, Merkin Hall, Bargemusic na Brooklynie, Ethical Society w Philadelphii, w Polskiej i Węgierskiej Ambasadzie w Waszyngtonie, Chicago Cultural Center, Teatro Ristori, Gran Teatro La Fenice. Jako solistka Manhattan Symphonie, wystąpiła w dwóch najbardziej prestiżowych salach Chin: w Shanghai Oriental Art Center oraz w Beijing Poly Theater.

Artystka promuje w Stanach Zjednoczonych muzykę polską często wykonując kompozycje rodzimych kompozytorów. Znana jest również z tego, że regularnie grywa recitale muzyki na skrzypce solo. Współpracuje z wieloma znanymi kompozytorami muzyki współczesnej. Podczas koncertów i w studiach nagraniowych dokonuje światowych premier utworów pisanych specjalnie dla niej. Jedna z najważniejszych polskich gazet ukazujących się w Stanach Zjednoczonych opisała ją jako „skrzypaczkę, dla której nic nie wydaje się być zbyt trudne” („Nowy Dziennik”, marzec 2008, Nowy Jork).

Dyskografia artystki zawiera m.in. ważną płytę z nieznanymi kompozycjami polskimi Polish Violin Music (Naxos), The Romantic Violin Recital (iTunes), 24 Kaprysy Niccolo Paganiniego (RovenRecords), Runaway Bunny Concerto Glena Rovena, nagrane w towarzystwie aktorki Catherine Zeta-Jones (GPR Records), Falling Trio Kenneth'a Fuchsa (Naxos), koncerty skrzypcowe Mendelssohna i Brucha z Filharmonią Janacek z Ostrawy (Centaur Records), 12 fantazji Georga Philippa Telemanna (Centaur Records), Turning in Time. Kinga Augustyn (Centaur Records, 2021 - zawiera światowe premiery fonograficzne Capriccio Krzysztofa Pendereckiego na skrzypce solo i Turning in Time Debry Kaye), Grażyna Bacewicz: A Portrait (Centaur Records, 2022). Wykonała Balladę Eugène'a Ysaÿe’a w filmie dokumentalnym Solomon Wolkow. Rozmowy z Jewgienijem Jewtuszenką (poświęconym biografowi Dymitra Szostakowicza i nakręconym dla głównej stacji telewizyjnej w Rosji).

Gra na skrzypcach Josepha Gagliana z 1774 roku.

aktualizacja: 2009, 2017 (iz), 2022 (wa)

 

Strona internetowa artystki: www.kingaaugustyn.com