Polmic - FB

wykonawcy (J)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Jacek Janiszewski,

śpiewak (bas); ur. 20 lutego 1969, Warszawa. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyk Chopina w Warszawie w klasie prof. Romana Węgrzyna. W 1996 roku, jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki odbywał studia podyplomowe w Bułgarii w klasie prof. Rusko Ruskowa. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzanonych przez wybitnych śpiewaków, m.in. Ryszarda Karczykowskiego, Waltera Berry, Christę Ludwig. Od 1998 roku znajduje się pod opieką wokalną prof. Kurta Molla i Franza Hawlata, a od 2008 roku - prof. Francisco Araizy.

Jest zwycięzcą szeregu konkursów wokalnych i laureatem nagród specjalnych: w III Konkursie Wokalnym im. St. Moniuszki w Warszawie (1998), w IV Konkursie Wokalistów w Dusznikach-Zdroju (1996) oraz Konkursie „Belvedere” w Wiedniu (1999). Ponadto był finalistą konkursów Operalia Placido Domingo w Tokio (1997) oraz „New Voices 1997” w Gütersloh (Niemcy). W 1995 roku zadebiutował w Operze Narodowej jako Gloire w Wyrywaczu serc Elżbiety Sikory w reżyserii Mariusza Trelińskiego na Scenie Kameralnej. Kolejno występował także w partiach Zbigniewa w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki (2001), Leporello w Don Giovannim Wolfganga Amadeusza Mozarta (2002), Zuniga w Carmen Georgesa Bizeta (2004), Colline w Cyganerii Giacomo Pucciniego (2007), Rajmund w Łucji z Lammermooru Gaetano Donizettiego (2008) oraz Doktor Grenvil w Traviacie Giuseppe Verdiego (2010).
Od 1997 roku związany jest z Teatrem Operowym we Flensburgu, gdzie śpiewał m.in. partie w operach Mozarta: Sarastra w Czarodziejskim flecie, Komandora w Don Giovannim, Don Alfonso w Cosi fan tutte i Figara w Weselu Figara oraz Don Basilia w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Sparafucile w Rigoletto i Banca w Makbecie Verdiego, Colline w Cyganerii Pucciniego, Casarza Altouma w Turandot Pucciniego, Pimena w Borysie Godunowie Modesta Musorgskiego, Dalanda w Holendrze tułaczu Rucharda Wagnera.
Współpracował z wieloma orkiestrami wykonując repertuar oratoryjny, m.in. Filharmonią Narodową (Msza C-dur Beethovena, Requiem Verdiego, Msza As-dur Schuberta), Filharmonią Szczecińską (Stabat Mater Rossiniego, Requiem Faure, Requiem Mozarta), Münchner Symfoniker (IX Symfonia Beethovena, Requiem Verdiego), Schleswig-Holsteinisches Symfonie-Orchester (Stworzenie świata i Pory roku Haydna, Missa Solemnis Beethovena), Staatskapelle Berlin (Requiem Mozarta, Pory roku Haydna w Filharmonii Berlińskiej). Występował na wielu festiwalach w kraju i za granicą („Warszawska Jesień“, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Festiwal im. Adama Didura w Sanoku, Wexford Opera Festival w Irlandii, Festiwal Basów w Samarze, Festiwal Opery Rosyjskiej w Mińsku na Białorusi). Ma na swoim koncie recitale w Filharmonii Sofijskiej, w Teatrze Bolszoj w Moskwie i w Radiu Berlińskim.

Latem 2002 roku dokonał nagrania opery Daphne R. Straussa pod dyrekcją Pinkasa Steinberga u boku Francisco Araizy i Birgit Remmert na Festiwalu Straussowskim w Garmisch-Partenkirchen. W maju 2003 roku odniósł wielki sukces kreując partię Osmina w Uprowadzeniu z Seraju Mozarta w Staatsoper Hannover, gdzie jest stałym gościem (jako Leporello i Komandor w Don Giovannim Mozarta, Ferrando w Trubadurze Verdiego). Ostatnio występuje również w roli Rajmunda we wznowionej produkcji Łucji z Lammermooru Donizettiego. Od grudnia 2005 roku do chwili obecnej jest zaangażowany w Teatrze Operowym w Bielefeld (m.in. jako Wielki Inkwizytor w Don Carlo Verdiego, Osmin w Uprowadzeniu z Seraju Mozarta, Arkel w Pelleasie i Melisandzie Debussy‘ego, Walter w Luizie Miller i Ramfis w Aidzie Verdiego, Król Marek w Tristanie i Izoldzie Wagnera, tytułowy Don Pasquale Donizettiego, Kończak w Kniaziu Igorze Borodina). We wrześniu 2006 roku w Anglii uczestniczył w nagraniu opery Gracze D. Szostakowicza i Skrzypce Rothschilda B. Fleischmana dla wydawnictwa Avie Records z orkiestrą Royal Philharmonic Liverpool pod dyrekcją Vasily‘a Petrenki. Od kwietnia 2006 roku występuje także w trzech częściach Tryptyku Świętokrzyskiego autorstwa Piotra Rubika i Zbigniewa Książka.
Ceniony przez reżyserów i publiczność za talent aktorski, równolegle z działalnością na scenie operowej często występuje w recitalach pieśni artystycznej (cykle Schumanna, Schuberta, Mussorgskiego, Czajkowskiego, Chopina, Moniuszki).

aktualizacja: marzec 2010

Strona internetowa artysty: www.jacek-janiszewski.com
 

Kontakt:

Fröbelstr.90, 33604 Bielefeld
NIEMCY
tel.: +49 521 304 6996
kom: +49 172 4028 038
e-mail: janiszewski@foni.net