Polmic - FB

indeks osób (W)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Dariusz S. Wójcik,

śpiewak (bas), aktor, scenarzysta, reżyser i animator życia kulturalnego; ur. 6 maja 1963, Świdnica. Studia przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, obejmujące dwa kierunki – wokalny i aktorski, ukończył z wyróżnieniem w 1989 roku. Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem Henryka Bisty, śpiew solowy studiował u prof. Anny Bartoszyńskiej.

Jako wieloletni solista Teatru Muzycznego w Gdyni był odtwórcą licznych ról m.in. w spektaklach Jerzego Gruzy. Z zespołem gdyńskiego Teatru Muzycznego odbył liczne tournée po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech. Współpracował z Państwową Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie wykonał z ogromnym sukcesem partię Frosha w operetce Zemsta Nietoperza J. Straussa. Współpracował z Agencją Otto w Kolonii (Niemcy), z którą koncertował m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Belgii, Holandii i Francji. Do swoich sukcesów artysta zalicza występ na nowojorskim Broadwayu w polskojęzycznej wersji musicalu Jesus Christus Superstar A. L. Webbera u boku lidera Zespołu TSA Marka Piekarczyka.

Jego repertuar obejmuje formy kameralne, operowe, operetkowe, oratoryjno-kantatowe, pieśni i musicale. Ma w swoim dorobku nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.

Obecnie oprócz działalności artystycznej pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego, dyrektora Teatru Otwartego w Gdańsku, którego jest założycielem, a także głównego scenarzysty i reżysera projektów kulturalnych realizowanych w ramach działalności Teatru. W 1997 roku otrzymał Medal Tysiąclecia Miasta Gdańska za reżyserię i rolę Św. Wojciecha w spektaklu Sic itur ad Deum (O Życiu i męczeństwie Św. Wojciecha).

Jest również znanym na Wybrzeżu animatorem życia kulturalnego, inicjatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn" w Sopocie oraz współtwórcą Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża". W 2002 roku był nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2001 w kategorii „Kultura regionalna" za oratorium Requiem Piaśnickie. W tym samym roku otrzymał Medal Stulecia Miasta Sopotu za sopockie inicjatywy kulturalne: Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych” i Sopockie Spotkania z Muzyką. W roku 2003 otrzymał Dyplom Ministra Kultury za „Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury”, a w roku 2006 – Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gdańska z okazji Jubileuszu Teatru Otwartego (X-lecie powstania).

W roku 2009 z rąk Starosty Łomżyńskiego otrzymał Medal „za wkład w rozwój powiatu łomżyńskiego”. W tym samym roku był nominowany do Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Dóbr Kultury. W roku 2010 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski z okazji 25-lecia pracy artystycznej odznaczył Dariusza Wójcika medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Ponadto w roku 2010 otrzymał Nagrodę Kulturalną Marszałka Województwa Podlaskiego, Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagrodę Kulturalną i Medal Prezydenta Miasta Gdańska. W 2013 roku został laureatem I miejsca w Konkursie „Profesjonaliści Forbesa 2013 – Zawody Zaufania Publicznego” w kategorii AKTOR w województwie pomorskim oraz otrzymał Złoty Liść Retro 2013, który przyznała mu Rada Programowa Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga w uznaniu zasług i dorobku artystycznego za podtrzymywanie tradycji i popularyzację twórczości okresu dwudziestolecia międzywojennego, a w szczególności za koncert Co nam zostało z tych lat z największymi przebojami nestora polskiej piosenki Mieczysława Fogga.

W roku 2015 obchodził jubileusz 30-lecia pracy artystycznej.  Z tej okazji otrzymał Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury oraz Nagrodę okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację autorskiego projektu, który obejmuje wykonanie koncertu i nagranie płyty CD (Live) pt. Motywy żydowskie w muzyce świata. W 2015 otrzymał Medal Prezydenta Miasta Gdańska za wkład w życie kulturalne miasta, zaś w następnym roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji Jubileuszu 20-lecia Teatru Otwartego w Gdańsku.

Największą fascynacją artysty jest kultura żydowska. Wielkim powodzeniem cieszą się jego recitale pieśni żydowskich w języku yiddish i hebrajskim. Umiejętność tak dokładnego odtwarzania języka yiddish i treści zawartych w wykonywanych pieśniach artysta posiadł dzięki lekcjom wymowy i interpretacji tekstu, udzielanych przez jego Mentora bł. pamięci Efraima Kislera. W 2008 roku z zespołem Pojln Klezmer Quartett dokonał nagrania pierwszej autorskiej płyty CD z muzyką żydowską. Nagranie zrealizowano w Wielkiej Synagodze w Tykocinie podczas koncertu „Shalom Alejchem” stanowiącego Wielkie Preludium Jubileuszowego XV Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża”.

aktualizacja: sierpień 2017 (wa)