Polmic - FB

indeks osób (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Aleksandra Szwejkowska-Belica,

skrzypaczka; ur. 26 maja 1971, Częstochowa. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat. Ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne w Częstochowie w klasie Elżbiety Urbańskiej, a następnie kontynuowała naukę pod kierunkiem Bartosza Bryły w poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, której dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1995 roku. W 1997 roku ukończyła z najwyższą notą studia podyplomowe w Wyższej Szkole Muzycznej w Mannheim (Niemcy) u Wandy Wiłkomirskiej. Swoje umiejętności doskonaliła również pod kierunkiem Jadwigi Kaliszewskiej i Tadeusza Wrońskiego na kursach mistrzowskich w Łańcucie i Żaganiu.

 Artystka jest laureatką Konkursu Skrzypcowego im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem (1987), Konkursu Skrzypcowego w Katowicach (1988), Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi (1992). Uczestniczyła w X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (1992) oraz w III Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Taipei na Tajwanie (1994). Jest trzykrotną stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, trzykrotną stypendystką Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Fundacji im. Stefana Batorego, a także niemieckiej fundacji DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst).

Aleksandra Szwejkowska-Belica występowała pod batutą takich dyrygentów, jak: Tomasz Bugaj, Renard Czajkowski, Zbigniew Gancerzewicz, Czesław Grabowski, Jerzy Kosek, Czesław Orsztynowicz, Paweł Przytocki, Jerzy Salwarowski, Marcin Sompoliński, Jerzy Swoboda, Piotr Warzecha, Tsung Yeh, Jan Miłosz Zarzycki.

Na stałe współpracuje z pianistami: Cezarym Saneckim oraz Barbarą Karaśkiewicz, z którą występuje pod nazwą „Duo Polonia”. Występuje również gościnnie z Kwartetem Jorgi (jednym z pierwszych zespołów folkowych w Polsce).

Artystka koncertuje w kraju i za granicą (Niemcy, Palestyna – Betlejem, Ukraina, USA, Szwajcaria, Szwecja). Wykonuje muzykę solową i kameralną. Jej repertuar obejmuje pozycje od baroku do muzyki współczesnej.

Wydała płyty: w 1996 roku – Barwy wieczoru (miniatury skrzypcowe), w 2006 roku – Kaprys polski (polska muzyka skrzypcowa). W 2009 roku wspólnie z Cezarym Saneckim dokonała nagrań dzieł skrzypcowych Karola Szymanowskiego.

aktualizacja: czerwiec 2010

Strona internetowa artystki: www.szwejkowska-belica.pl