Polmic - FB

indeks osób (C)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Anna Ciborowska,

pianistka, ur. 23 kwietnia 1968, Białystok. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Kazimierza Gierżoda. Studiowała również w Konserwatorium Królewskim w Brukseli u Evgeny Mogilevski’ego i Jean-Claude’a Vanden-Eynden.

Jej dyskografia opiera się na repertuarze rzadko wykonywanym. Z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal nagrała Koncert na fortepian, kwartet saksofonowy i orkiestrę smyczkową Rafała Stradomskiego (KOCH Classics). Owocem jej pasji poszukiwawczej jest płyta Piano Works z muzyką Marii Szymanowskiej (DUX), która zawiera szereg utworów zarejestrowanych po raz pierwszy. W Belgii współpracowała ze współczesnym kompozytorem i jednocześnie cenionym pisarzem - Gaston Compère, który dedykował jej wiele ze swoich kompozycji. Jego muzyka znajduje sie na dwóch płytach, nagranych z udziałem Anny Ciborowskiej – Polders (Maelström) oraz Lux Mea (Maelström/RTBF). Suita Polders została także wykorzystana jako ścieżka dźwiękowa filmu Polders, zrealizowanego przez ARTE i RTBF. W archiwach belgijskiego radia RTBF znajduje sie również dokonane przez pianistkę nagranie Kwintetu Juliusza Zarębskiego.

Jako solistka występowała m.in. z holenderską orkiestrą „Amadeus” w sali kameralnej Concertgebouw w Amsterdamie, z orkiestrą kameralną „Ricercare” w sali Concert Noble w Brukseli, a także z recitalami w wielu krajach europejskich.

Jest również aktywną kameralistką. Koncertuje często w duecie z saksofonistą Cezariuszem Gadziną. Wspólnie występowali m.in. w Nowym Jorku – w Bruno Walter Hall w Lincoln Center, w Rzymie, Paryżu, Berlinie i Brukseli.

Artystka obecnie mieszka w Brukseli, gdzie prowadzi stowarzyszenie propagujące polską muzykę współczesną.

aktualizacja: kwiecień 2011