Polmic - FB

indeks osób (G)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Justyna Gabzdyl,

pianistka; ur. 30 stycznia 1982, Olsztyn. W 2005 roku ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształciła się w klasie Bronisławy Kawalli (fortepian) oraz u Jerzego Marchwińskiego (kameralistyka). Po uzyskaniu dyplomu kontynuowała naukę w Ecole Normale de Musique de Paris / Alfred Cortot w klasie Nelsona Delle-Vigne Fabbri. Obecnie przygotowuje doktorat z interpretacji na Université de Montréal w Kanadzie pod kierunkiem Paula Stewarta.

Brała udział w Pracowała krajowych i międzynarodowych masterclass, gdzie pracowała pod kierunkiem tak wybitnych artystów – pedagogów, jak: Edward Wolanin, Pascal Devoyon, Jean-Philippe Collard, Philippe Entremont, Robert Roux, Oleg Krimer, Jean-Eude Vaillancourt.

Od najmłodszych lat występowała na scenie oraz uczestniczyła w konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. W wieku 9 lat uzyskała tytuł najlepszego pianisty w konkursie na najpiękniejszą interpretację muzyki Mozarta. Została również uhonorowana I nagrodą, przyznaną jednogłośnie na egzaminie konkursowym w Ecole Normale de Musique w Paryżu (2006), I nagrodą na międzynarodowym konkursie muzyki i sztuki dramatycznej Leopolda Bellana w Paryżu (2007) i II nagrodą na narodowym konkursie pianistycznym Lagny-sur-Marne we Francji (2007).

Pianistka występuje jako solistka i kameralistka w Ameryce Północnej i Europie. Debiut orkiestrowy odbyła pod dyrekcją Łukasza Borowicza w 1999 roku, uczestnicząc w koncercie upamiętniającym odzyskanie niepodległości przez Polskę. Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach i kursach mistrzowskich, jak: Paris Summer Sessions, De Varsovie à Paris – spotkania z młodymi talentami, Music-A Braine l’Alleud w Belgii, Apeldoorn Stichting Masterclass w Holandii oraz w Słupsku, Białymstoku, Zamościu i Zakopanem. Występowała m.in. w Sali Alfred Cortot (Francja), Sali Claude Champagne (Kanada), Chapelle du Bon Pasteur (Kanada), Musée du Château Dufresne (Kanada), placówkach dyplomatycznych i konsularnych (Kanada), Château du Cheneau (Belgia), Theater Orpheus (Holandia) oraz w Polsce: w Filharmonii Narodowej oraz Małej Filharmonii w Warszawie, Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Pałacu Kultury i Nauki oraz Pałacu Szustra (Warszawa), Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki (Warszawa), Muzeum Karola Szymanowskiego (Willa "Atma", Zakopane). Ostatnio intensywnie koncertowała w Kanadzie w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

W swoim repertuarze posiada utwory o różnej stylistyce - od baroku, aż po muzykę współczesną. Pianistka stale wprowadza narodowe akcenty do programów koncertowych, podkreślając tym swoja polską tożsamość. Szczególne miejsce w jej repertuarze zajmuje muzyka Karola Szymanowskiego, która stała się źródłem inspiracji do pracy doktorskiej.

Artystka jest laureatką stypendiów: Fakultetu Muzycznego na Université de Montréal, Polskiej Fundacji Socjo-Kulturalnej w Quebeku, Fundacji Zygmunt Zaleski Stichting oraz stypendium Denis Angers pour excellence en piano.

aktualizacja: lipiec 2011

Strona internetowa artystki: www.justynagabzdyl.com