Polmic - FB

wykonawcy (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Patrycja Piekutowska-Cyganowska,

skrzypaczka i pedagog, ur. 13 października 1976, Warszawa. W 2000 roku ukończyła z wyróżnieniem studia w klasie skrzypiec prof. Tadeusza Gadziny w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a w roku 2002 dwuletnie mistrzowskie studia podyplomowe w klasie skrzypiec prof. Igora Ojstracha w Konserwatorium Królewskim w Brukseli, otrzymując dyplom „Grand distinction”. W 2007 otzymała stopień doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej w Katowicach, w 2012 - stopień doktora habilitowanego.

W latach 2002-2010 wykładała w warszawskiej Akademii Muzycznej, a od 2010 prowadziłą klasę skrzypiec w Akademii Sztuki w Szczecinie. Od wielu lat zapraszana jest jako pedagog na kursy mistrzowskie zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju, m.in. w Brazylii, Chinach, Chile, Peru i Wenezueli. Zasiadała również w jury konkursów skrzypcowych w Polsce i za granicą.

Patrycja Piekutowska gra na skrzypcach Paolo Castello z 1766 roku.

Jako solistka zagrała ponad 1000 koncertów w 40 krajach świata, występując w prestiżowych salach koncertowych. Koncertowała w Teatro Colon w Buenos Aires (z Philarmonica de Buenos Aires na otwarcie sezonu artystycznego 2003/04), w Lincoln Center w Nowym Jorku (z recitalem promującym płytę z muzyką polską), w Sali Białej Muzeum im. Puszkina w Moskwie, w Filharmoniach w Santiago de Chile (wykonanie Koncertu Sibeliusa zostało uznane za najlepszy występ solisty sezonu artystycznego). W 2003 wykonała z Maestro Igorem Ojstrachem Koncert d-moll na dwoje skrzypiec J. S. Bacha w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Artystka brała udział w takich międzynarodowych festiwalach, jak m.in. Beijing Music Festival w Chinach, West Cork Chamber Music Festival w Irlandii, Festival Internacional de Musica do Algarve w Portugalii, II Ciclo de Solistas Fundación BBVA w Hiszpanii, Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie z okazji 75. urodzin kompozytora. W grudniu 2010 roku wystąpiła na koncercie w Carnegie Hall w Nowym Jorku, grając Trio fortepianowe Fryderyka Chopina w ramach festiwalu zamykającego Rok Chopinowski. W 2011 roku trzykrotnie koncertowała w Chinach – w Pekinie, Wuhan i Tianjin, gdzie z tamtejszymi orkiestrami filharmonicznymi wykonała Koncert Sibeliusa, a także w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, gdzie dokonała polskiego prawykonania koncertu skrzypcowego Fabiana Panisello. Od 2009 roku realizuje cykl recitali na skrzypce solo Od Bacha do Pendereckiego, który prezentowała z wielkim powodzeniem w Moskwie, Nowym Jorku, Madrycie, Pekinie, Warszawie, w Boliwii, Ekwadorze, Peru, Kuala Lumpur, Sydney, Melbourne i w Singapurze. Dnia 1 października 2011 roku wystąpiła z Sinfonią Iuventus na Koncercie Przyszłości, inaugurującym budowę Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

W dorobku fonograficznym ma 12 płyt CD, z czego 8 poświęconych muzyce polskiej głównie XX wieku. Płyty: Violin and piano works (wszystkie dzieła na skrzypce i fortepian K. Pendereckiego), Muzyka Polska XX wieku (utwory Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego) oraz Capriccio na skrzypce i orkiestrę symfoniczną K. Pendereckiego otrzymały w Luxemburgu prestiżowe nagrody fonograficzne „Pizzicato Supersonic Award”, kolejno w 2005, 2006 i 2007 roku. W 2008 roku artystka, jako pierwsza polska skrzypaczka, otrzymała MIDEM Cannes Classical Award w kategorii muzyki współczesnej. Na nagrodzonej płycie poświęconej w całości muzyce K. Pendereckiego, nagranej z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą kompozytora znalazło się Capriccio. Płyta ta otrzymała również nagrody w Belgii, Hiszpanii i we Włoszech.

W latach 2016-2018 kierowała Calisia Music Center, specjalizującym się w organizacji kursów mistrzowskich.

Jest pomysłodawcą i organizatorem bezprecedensowych wydarzeń artystyczno-biznesowych o charakterze charytatywnym. W latach 2019-2020 pełniła funkcję prezesa zrządu Fundacji K.I.D.S. | Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali, w 2019 została ambasadorem Instytutu „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka”, jako pierwsza w historii instytucji. Od 2021 roku jest prezesem Fundacji Virtuosa założonej przez Colliers International. Dzięki realizacji rozmaitych projektów o bardzo szerokim spektrum, łączących świat biznesu, sztuki i medycyny, m. in. cykli koncertów charytatywnych „Otwarte Serca”, „Wielcy Artyści Małym Pacjentom”, zostały zgromadzone środki na modernizację Centrum Zdrowia Dziecka. Patrycja Piekutowska znalazła się w plebiscycie organizowanym od 18 lat przez "Puls Medycyny", będąc na liście 100 najbardziej wpływowych osób w kategorii ochrony zdrowia 2019 roku. „Puls Biznesu" przyznał jej I miejsce w plebiscycie „Kobieta Biznesu 2020” w kategorii „Działalność społeczna".

W 2014 roku otrzymała dyplom Lidera Przyszłości (od Fundacji Godła „Teraz Polska”), a także brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

aktualizacja: 2011 (mk), 2021 (wa)

dyskografia

Lutosławski, Paderewski, Wieniawski - Maria Szwajger-Kułakowska – fortepian (1998)
Sibelius, Wieniawski. Koncerty skrzypcowe - Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Antoni Wit, CD Accord (2000)
Penderecki. Violin & Piano Works - Beata Bilińska - fortepian, DUX (2004)
Józef i Henryk Wieniawscy - Edward Wolanin - fortepian, DUX (2006)
Bacewicz, Lutosławski, Szymanowski - Beata Bilińska - fortepian, DUX (2006)
Penderecki. Capriccio - NOSPR, dyr. Krzysztof Penderecki, DUX (2007)
Power of Emotion. Miniatury na skrzypce i fortepian - Mariusz Rutkowski - fortepian, DUX (2009)