Polmic - FB

indeks osób (N)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Lech Napierała, pianista, ur. 5 stycznia 1982, Bydgoszcz. W latach 2001-2006 studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, najpierw w klasie fortepianu solowego prof. Andrzeja Stefańskiego, następnie w klasie prof. Krzysztofa Jabłońskiego, a także w klasie kameralistyki fortepianowej prof. Barbary Halskiej. Obecnie mieszka w Wiedniu, gdzie studiuje na Universität für Musik und darstellende Kunst w klasie prof. Davida Lutza, kształcąc się w zakresie akompaniamentu wokalistom i interpretacji pieśni.
Wielokrotnie brał udział w kursach mistrzowskich, m.in. w Nowym Sączu, Warszawie, Bydgoszczy oraz w Zell an der Pram (Austria), gdzie pracował pod kierunkiem wybitnych profesorów takich, jak Barbara Halska, Maria Niemira, Daniel Spiegelberg (Szwajcaria), Alexander Tamir (Izrael), Bracha Eden (Izrael), Hans-Peter i Volker Stenzl (Niemcy) i Barbara Moser (Austria).
Koncertuje jako solista, kameralista, jest też cenionym akompaniatorem. Występował w wielu polskich filharmoniach, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W swoim dorobku ma również występy w tak znaczących polskich salach koncertowych, jak Zamek Królewski w Warszawie czy Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Zygmunt Rychert, Jacek Rogala, Michał Dworzyński, Tomasz Chmiel, Łukasz Borowicz. Występował podczas festiwali “Warszawska Jesień” oraz “Wakacje z muzyką” w Nowym Sączu. Regularnie koncertuje w Austrii, Francji, Niemczech, Czechach, Bułgarii. W styczniu 2011 roku miał miejsce jego debiut w wiedeńskim Musikverein.
Jest laureatem III nagrody Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Białymstoku (2002), nagrody dla najlepszego pianisty na międzynarodowym festiwalu pieśni w Husum w Niemczech, trzykrotnym laureatem cyklu koncertów „Muzyczne Forum Młodych” Austriackiego Forum Kultury w Warszawie, a także dwukrotnym zdobywcą II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pieśni w Sofii (2009 i 2011).
Współpracuje z wieloma uznanymi artystami – instrumentalistami i wokalistami.
Jako akompaniator regularnie zapraszany jest na kursy w Polsce, Niemczech i we Francji. W 2011 roku po raz pierwszy został zaproszony do udziału w charakterze akompaniatora na prestiżową Sommerakademie w Salzburgu.
W jego dorobku fonograficznym znajdują się dwie płyty zarejestrowane i wydane przez wydawnictwo DUX: album z utworami na dwa fortepiany w duecie z Aleksandrą Szczęsnowicz-Dallali (2004) oraz album solowy zawierający mazurki Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Romana Maciejewskiego (2011).

aktualizacja: listopad 2011

Strona internetowa artysty:
www.lechnapierala.com