Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2022 2023 2024 2025 2026
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Prawykonanie Te Deum Wojciecha Kilara, pierwsza krakowska prezentacja wstrząsającej Pasji Pawła Mykietyna, koncerty jubileuszowe Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Krzysztofa Pendereckiego, występ legendarnej The London Sinfonietty i wielu innych solistów, dyrygentów i zespołów z Polski i z zagranicy oraz wszystkich znakomitych zespołów Polskiego Radia - to w największym skrócie opis czwartej edycji Festiwalu Muzyki Polskiej, która odbędzie się w Krakowie w dniach 9-16 listopada 2008 roku.

Festiwal - organizowany przez Prezydenta Miasta, Polskie Radio oraz Stowarzyszenie Muzyki Polskiej, a powstały z inicjatywy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego - obfitować będzie w wiele wydarzeń muzycznych: spektakle operowe, koncerty symfoniczne i oratoryjne, kameralistykę, spotkania z wybitnymi artystami i imprezy towarzyszące. Na piętnastu koncertach zaprezentowanych zostanie ponad 50 utworów polskich kompozytorów od Mikołaja Zieleńskiego po Pawła Mykietyna i wystąpi prawie 500 artystów z Polski, USA, Szwecji, Australii, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Austrii i Rosji. Oprócz wspomnianej premiery Te Deum Wojciecha Kilara podczas koncertu inauguracyjnego i wyczekiwanego, drugiego po wrocławskim wykonania Pasji Mykietyna na zakończenie Festiwalu, będą miały miejsce prawykonania utworu Beelden Marcela Chyrzyńskiego i zamówionego przez Festiwal Quantemporette Aleksandra Nowaka, który niedawno rozpoczął współpracę z PWM.

Festiwal prezentuje muzykę polską w jej wielowiekowej historii, ale kładzie nacisk na współczesną twórczość kompozytorską oraz przypomina dobre, ale nieznane lub zbyt rzadko wykonywane utwory. W programie znalazły się m. in. Chromatic Fantasy i Shortly on Line Wojciecha Widłaka, Głowa Meduzy Witolda Szalonka, dramat Jutro Tadeusza Bairda, Cosmos I Stefana Kisielewskiego, Concerto retro Krzysztofa Meyera, II Symfonia „Kopernikowska” H.M. Góreckiego, Madrigali dell'estate Marka Stachowskiego, Polychromy Zygmunta Krauzego, Swinging music Kazimierza Serockiego, Training 68 W. Kilara i Kwartet na jesień Zbigniewa Bujarskiego, który niedawno obchodził jubileusz 75-lecia.

Festiwalowi towarzyszy Wokalny Kurs Mistrzowski Prof. Heleny Łazarskiej "Polska Pieśń w Europie", odbywający się w dniach 5-12 listopada 2008 roku.

Więcej