Polmic - FB

calendar of events

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Sierpniowe rocznice

  • 1 sierpnia – przypada 80 rocznica urodzin kompozytora Bernarda Pietrzaka (1924-1978)
  • 12 sierpnia – 45 urodziny obchodzi kompozytor, prezes Związku Kompozytorów Polskich Jerzy Kornowicz oraz przypada 85 rocznica urodzin dwóch kompozytorów - Henryka Klejne (1919-1976) i Józefa Talarczyka (1919-1990)
  • 13 sierpnia – 75 urodziny świętuje znany kompozytor i organista Augustyn Bloch
  • 16 sierpnia – 35 urodziny obchodzi kompozytor Michał Talma-Sutt
  • 17 sierpnia - przypada 70 rocznica urodzin znanego kompozytora i pedagoga Mariana Borkowskiego
  • 19 sierpnia - 70 urodziny obchodzi muzykolog Regina Chłopicka
  • 20 sierpnia - mija 115 rocznica urodzin kompozytora, pianisty i pedagoga Witolda Friemanna (1889-1977)
  • 22 sierpnia - przypada 80 rocznica urodzin dyrygenta i kompozytora Andrzeja Markowskiego (1924-1986)
  • 24 sierpnia - mija 70 rocznica urodzin kompozytora Aleksandra Szeligowskiego (1934-1993), syna Tadeusza Szeligowskiego
  • 25 sierpnia - przypada 15 rocznica śmierci wybitnego kompozytora Romana Palestra (1907-1989)
  • 26 sierpnia - mija 85 rocznica urodzin dyrygenta i kompozytora Władysława Kabalewskiego (1919-1998)
  • 30 sierpnia - 45 urodziny obchodzi kompozytor i pedagog Janusz Stalmierski















Jedenasty Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Trzebnica 2004 odbywać się będzie od 30 maja do 10 października 2004 roku w wybrane niedziele każdego miesiąca. Zainaugurują go artyści Piwnicy pod Baranami recitalem poezji śpiewanej, a zakończy – koncert w wykonaniu Teresy Żylis-Gary. Pozostałe dziewięć wieczorów wypełni muzyka w wykonaniu znanych artystów polskich i zagranicznych, m.in. Roberta Grudnia (organy), pełniącego również funkcję dyrektora artystycznego festiwalu, Georgija Agratiny (Fletnia Pana), Lindsay Davidson (dudy szkockie), Ireny Czubek – Davidson (harfa), Catherine Dagois (kontralt), Edgara Teufela (organy), Marca Limone (organy), Tria “Silesiano” oraz Jerzego Maksymiuka, który poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Łódzkiej.

Read more


Koncerty w Łazienkach Królewskich

W roku 1926 w Łazienkach Królewskich w Warszawie został odsłonięty pomnik Fryderyka Chopina, będący dziełem wybitnego rzeźbiarza Wacława Szymanowskiego. Zniszczony podczas wojny, został zrekonstruowany w latach powojennych i w 1958 r. znalazł się na dawnym miejscu. Od roku 1959 odbywają się przy pomniku koncerty chopinowskie z udziałem wybitnych pianistów zapraszanych przez Stołeczną Estradę i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina (organizatorów koncertów). Sezon koncertowy trwa od maja do września, każda niedziela, godz.12.00 i 16.00. Wstęp wolny.

Koncerty w sierpniu:

  • 1 sierpnia
    - godz.12.00 Bogdan Czapiewski
    - godz.16.00 Maria Szraiber
  • 8 sierpnia
    - godz.12.00 Maria Korecka
    - godz.16.00 Katarzyna Popowa-Zydroń
  • 15 sierpnia
    - godz.12.00 Kazimierz Gierżod
    - godz.16.00 Wojciech Świtała
  • 22 sierpnia
    - godz.12.00 Naoyuki Taneda (Japonia)
    - godz.16.00 Dina Yoffe (Niemcy)
  • 29 sierpnia
    - godz.12.00 Chiemi Osako (Japonia)
    - godz.16.00 Maiko Takamura (Japonia)

Szczegółowy program koncertów dostępny jest na stronie internetowej - www.chopin.pl/tifc/lazienki.html


Na Koncerty organowe z okazji Jarmarku św. Dominika w każdą niedzielę sierpnia o godz. 14.00 i każdy poniedziałek o godz. 19.00 zaprasza Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku.
Wystąpią:
  • 01.08.2004 - Hanna Dys (Polska), Rikka Viljakainen (Finlandia)
  • 02.08.2004 - Irena Wisełka – Cieślar (Polska), Duo Glass (Polska)
  • 08.08.2004 - Jarosław Ciecierski (Polska), Gedymin Grubba (Polska)
  • 09.08.2004 - Edyta Müller (Polska), Mariusz Filończuk (Polska)
  • 15.08.2004 - André Siekierski (Francja), Fabian Stanisz (Polska), Paweł Skałuba - tenor (Polska)
  • 16.08.2004 - Roland Muhr (Niemcy)
  • 22.08.2004 - Roman Perucki (Polska), The Gdańsk Philharmonic Brass (Polska)

Wstęp wolny!


Filharmonia Łódzka zaprasza na koncerty letniego festiwalu "Kolory Polski". Wędrujący festiwal odwiedzi w tym roku Sieradz, Łęczycę, Tum, Wartę, Zduńską Wolę i Lutomiersk. Zainaugurowany 27 czerwca trwać będzie do 28 sierpnia 2004 roku.
"Kolory Polski" to - jak zachęcają organizatorzy - świetna okazja, aby w wakacyjne weekendy wyjechać za miasto, odwiedzić ciekawe miejsca w regionie i wysłuchać w nieznanych wnętrzach dobrej muzyki.

Read more


KONCERTY POD LIPĄ I KONCERTY KRÓLEWSKIE
(Warszawa, 27 czerwca - 29 sierpnia 2004)

Łazienki Królewskie, Letnia Estrada za Starą Pomarańczarnią - godz. 13.30
Wilanów, Taras Różany w Wilanowie - godz. 16.30

Koncerty pod Lipą i Koncerty Królewskie to cykl rokrocznie odbywających się letnich koncertów plenerowych w Łazienkach Królewskich oraz w Wilanowie w każdą niedzielę letnią wakacji (od 27 czerwca do 29 sierpnia). Koncerty stanowią interesującą propozycję na czas, gdy w teatrach i filharmoniach trwa sezon urlopowy, są rodzajem „filharmonii plenerowej”. W tym roku organizatorzy zapraszają do wysłuchania 10 koncertów orkiestr kameralnych, zespołów muzyki dawnej, salonowych oraz promenadowych, wykonujących najbardziej znane przeboje muzyki klasycznej.
Koncerty Królewskie w Wilanowie są na ogół dokładnym powtórzeniem Koncertów pod Lipą z tego samego dnia (ci sami wykonawcy i program). Wstęp wolny.

Read more


KONCERTY LETNIE W LAPIDARIUM
(Warszawa, 4 lipca – 29 sierpnia 2004)

Koncerty w ramach programu Letniej Sceny Lapidarium Muzeum Historycznego m. st. Warszawy (ul. Nowomiejska 6/8) w każdą niedzielę lipca i sierpnia, godz. 14.00.
Głównym pomysłodawcą i organizatorem Sceny Letniej jest Staromiejski Dom Kultury.

Koncerty zespołów, wykonujących przeboje muzyki klasycznej, popularnej, rozrywkowej, filmowej i inspirowanej folklorem z wielu stron świata, które usłyszeć będzie można w różnorodnych brzmieniach i interesujących składach instrumentalnych. Koncerty odbywać się będą w każdą niedzielę lipca i sierpnia.

Read more


Dwadzieścia dziewięć koncertów zaplanowali organizatorzy wrocławskiego Forum Musicum na festwialowe wieczory w dniach 30 lipca - 27 sierpnia 2004 roku.
O idei festiwalu tak napisał jego dyrektor artystyczny - Jan Tomasz Adamus: Utwory wykonujemy więc w takim stylu, w jakim zostały napisane. Określamy cechy stylu i odpowiadające mu praktyki wykonawcze, wysokość stroju, instrumenty (rodzaj, ilość, solo / tutti), temperację, technikę gry i ekspresję. Ustalamy datę i miejsce powstania utworu, jego przeznaczenie - dla kogo i dla jakiej akustyki został napisany oraz co wiemy o prawykonaniu. Ponieważ należy grać w oryginalnej tonacji i śpiewać w oryginalnym języku, sprawdzamy, czy dysponujemy właściwym materiałem nutowym. Wykonując muzykę pamiętamy o współczesnym kompozytorowi znaczeniu elementów zapisu, regułach dotyczących techniki gry, temp i artykulacji. Wielu kompozytorów pisało własne tabele ozdobników. Z drugiej strony wiele podstawowych elementów wykonawstwa nie zmieniło się od wieków.
Dzięki patronatowi Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza FORUM MUSICUM koncentruje się na muzyce: Verklärte Nacht, Lessons des Tenebres, Winterreise. Sztuka zbyt elitarna? Innej nie ma...

Read more


Już po raz czwarty odbywa się w tym roku Letni Festiwal Muzyki Kameralnej w Helu pod honorowym patronatem Jolanty Kwaśniewskiej i Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Tadeusza Gocłowskiego. Po ośmiu koncertach w Koncercie Finałowym 8 sierpnia zaśpiewa organizator festiwalu - Dariusz Paradowski (sopranista) z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Program koncertów:
  • 11 lipca - Koncert Inauguracyjny - Kazimierz Myrlak (tenor), Piotr Rojek (organy)
  • 15 lipca - Cezary Traczewski (flet), Łukasz Długosz (flet), Zdzisława Rychlewska (fortepian)
  • 18 lipca - Koncert studentów Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej z Wrocławia
  • 22 lipca - Magdalena Moszew (sopran), Marcin Ciszewski (kontratenor), Grażyna Troć (fortepian)
  • 25 lipca - Anna Wierzbicka (sopran), Mariusz Godlewski (baryton), Andrzej Nanowski (organy)
  • 29 lipca - Waldemar Wojtal (fortepian)
  • 1 sierpnia - Jolanta Żmurko (sopran), Andrzej Nanowski (organy)
  • 5 sierpnia - Tatiana Szczepankiewicz (sopran), Grażyna Troć (fortepian)
  • 8 sierpnia - Koncert Finałowy - Dariusz Paradowski (sopranista), Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Gdańsku
W niedziele koncerty odbywają się w kosciele Bożego Ciała o godz. 20.30, a w czwartki - w Muzeum Rybołówstwa Morskiego o godz. 19.00.


Stanisław Drzewiecki w Los Angeles

Nazwisko młodego pianisty Stanisława Drzewieckiego jest już dobrze znane amerykańskiej i kanadyjskiej publiczności. Seria udanych recitali i koncertów, które zostały gorąco przyjęte przez melomanów i doskonale ocenione przez krytykę muzyczną sprawiła, że posypały się kolejne zaproszenia - tym razem od „Young Artists International, Inc”. do wzięcia udziału w VII Międzynarodowym Festiwalu Laureatów 2004 w Los Angeles.
Dnia 1 sierpnia 2004 roku Stanisław zagra Koncert fortepianowy c-moll op. 35 Dymitra Szostakowicza z orkiestrą „I Palpiti” pod dyrekcją Eduarda Schmiedera (partię trąbki zagra Jens Lindemann). Koncert odbędzie się w najbardziej prestiżowej sali, będącej obecnie siedzibą Los Angeles Philharmonic, Walt Disney Concert Hall. Stanisław Drzewiecki będzie pierwszym Polakiem, który w niej wystąpi.
Pianista bardzo pracowicie wykorzysta swój pobyt na Festiwalu – wystąpi także z recitalem w Taos Center for the Arts i jako kameralista ze skrzypaczką Marią Machowską w Beverly Hills Public Library Audytorium. W październiku 2004 roku Stanisław ponownie wróci do Stanów Zjednoczonych, aby wystąpić z recitalami m.in. w Chicago Symphony Concert Hall oraz w Gusman Concert Hall w Miami na Florydzie.

Read more


Już po raz czwarty w dniach 3 lipca – 28 września 2004 roku odbywa się w Warszawie Festiwal Muzyczny "Sinfonia Varsovia swojemu Miastu", organizowany przez Fundację Sinfonia Varsovia pod honorowym patronatem prezydenta miasta Warszawy - Lecha Kaczyńskiego. W tym roku festiwal odbywa się z okazji obchodów XX-lecia orkiestry Sinfonia Varsovia. Z czterech sierpniowych koncertów na szczególną uwagę zasługuje z pewnością koncert w dniu 1 sierpnia 2004 roku organizowany w ramach obchodów 60 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (Filharmonia Narodowa, godz. 13:00).

Read more


Sierpniową część zainaugurowanego w piątek 25 czerwca 2004 roku 47. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie wypełni aż dziesięć koncertów. Wśród wykonawców znajdą się tak znani organiści, jak Henryk Gwardak z Finlandii, Knud Vad z Danii, Josef Miltschitzky, Josef Still, Hans Leitner i Ekkehard Saretz z Niemiec, Jerzy Kukla, Karol Hilla, Iwona Müller-Kukulska i Mariusz Filończuk z Polski oraz Jean-Pierre Leguay z Francji.

Read more


W lipcu i sierpniu 2004 roku odbędzie się w Nowym Sączu III Sądecki Festiwal Muzyki Organowej "L'Arte Organica". Podczas koncertów wystąpią wirtuozi organów - muzycy z Polski i zagranicy: Szwecji, Włoch, Brazylii i Niemiec. Obok kompozycji wielkich klasyków - Bacha i Haendla - będzie można usłyszeć muzykę organową rzadziej prezentowaną w Polsce.
Skrócony program festiwalu:
  • 3 sierpnia, godz. 19.00 - Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa - Anne Schneider (Brazylia)
  • 20 sierpnia, godz. 19.00 - Bazylika św. Małgorzaty - Marek Wolak (Polska)
  • 27 sierpnia, godz. 19.00 - Bazylika św. Małgorzaty - Wieland Mainhold (Niemcy)


Ósmy Międzynarodowy Festiwal Organowy w Kościele pw. Św. Rodziny w Lublinie – Czubach, zainaugurowany 23 czerwca 2004 roku, potrwa aż do 14 października. W każdą środę sierpnia, począwszy od 4 sierpnia, o godz. 19.00 odbędą się kolejne koncerty. Muzyczne wieczory wypełni nie tylko solowa muzyka organowa, ale także utwory kameralne z udziałem organów. Wśród wykonawców znajdą się m.in. Catherine Dagois - kontraalt (Francja), Edgar Teufel - organy (Niemcy), Józef Skrzek - śpiew, instrumenty elektroniczne, organy, Sylwia Siwak – śpiew, Zespoł Wokalny "Pro Vocale Lyra Viersen" (Niemcy), Carol Williams - organy (USA) i Marco Limone - organy (Włochy).

Read more


VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Pelplińskiej
Pelplin, 7 lipca - 1 września 2004, środy godz. 19.00
Dyrektor Festiwalu: Gedymin Grubba

To już szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Pelplińskiej, jedynej tego typu imprezy kulturalnej, organizowanej w tej części województwa pomorskiego. W ciągu pięciu ostatnich lat w ramach Festiwalu odbyło się ok. 60 koncertów, podczas których zaprezentowano ponad 400 utworów różnorodnych pod względem czasu powstania i stylu kompozytorskiego. Wiele recitali do dziś stanowi ważne wydarzenia kulturalne dla regionu. Koncerty miały charakter solowy (organowe), ale także o szerszym składzie (kameralne, chóralne, symfoniczne). Różnorodny rodzaj muzyki umożliwił nie tylko sam kontakt ze sztuką, ale przede wszystkim przyjęcie pewnego punktu widzenia na sposób traktowania muzyki i procesy kształtowania się jej stylów na przestrzeni wieków.
Inicjatywa Festiwalu przyczyniła się również do tak dawno oczekiwanej rekonstrukcji XVII-wiecznych, unikatowych organów bocznych Katedry Pelplińskiej z 1677 roku, które już dziś rozbrzmiewają we wnętrzu tego wspaniałego gotyckiego wnętrza.

Read more


Krakowskie Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki" od lat jest organizatorem Letnich Koncertów Organowych, do udziału w których zaproszeni są artyści o światowej sławie, prezentujący muzykę organową. Koncerty odbywają się we wspaniałych wnętrzach kościołów krakowskich.

Program:

LIPIEC

  • 1.07 - Lucas Chorosiński - Bazylika OO Karmelitów, godz. 20.00
  • 8.07 - Christoph Lorenz - Bazylika św. Floriana, godz. 19.30
  • 15.07 - Frederik Albertsson - Bazylika OO Karmelitów, godz. 20.00
  • 22.07 - Józef Serafin - Bazylika Mariacka, godz. 19.30
  • 29.07 - Juan Pardell Sole - Kościół Św. Krzyża, godz. 19.00

SIERPIEŃ

  • 5.08 - Anne Schneider - Bazylika OO Karmelitów, godz. 20.00
  • 12.08 - Łukasz Mateja - organy, Zespół Kameralny "Barock Tune" - Kościół OO Paulinów "Na Skałce", godz. 20.00
  • 19.08 - Marek Kudlicki - Bazylika św. Floriana, godz. 19.30
  • 26.08 - Wieland Meinhold - Bazylika Mariacka, godz. 19.30


Już po raz pięćdziesiąty dziewiąty w dniach 6-14 sierpnia 2004 roku odbędzie się w Dusznikach Zdroju Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Dziewięć festiwalowych dni wypełnią koncerty, recitale i kursy mistrzowskie. Wystąpi liczna grupa wybitnych zagranicznych i polskich artystów. Wśród zaproszonych na tegoroczny festiwal artystów znajdują się m.in. Nikolai Demidenko, znakomity duet fortepianowy Genowa & Dimitrov, John O’Conor, Cristina Ortiz, Vladimir Krainev i Segei Babayan. Z polskich artystów usłyszymy Ewę Pobłocką, wybitnie utalentowanego skrzypka Mariusza Patyrę oraz Rafała Blechacza - pianistę, który jest jednym z najwartościowszych talentów, jakie pojawiły się wśród młodego pokolenia polskich pianistów w ciągu kilkunastu ostatnich lat. W czasie tegorocznego Festiwalu usłyszymy również grupę jedenastu wybitnie utalentowanych młodych artystów - zwycięzców 12 prestiżowych konkursów pianistycznych, jakie w okresie ostatnich dwóch lat odbyły się na świecie (m.in. Konkursu im.Królowej Elżbiety w Brukseli, konkursów w Leeds, Dublinie, Cleveland, Hamamatsu, Monachium, Genui, Kijowie, Szanghaju, Tokio, Salt Lake City, Kitzingen).
Nie ma drugiego takiego miejsca – nie tylko w Polsce, gdzie można usłyszeć w ciągu kilku festiwalowych dni, tak liczną i reprezentatywną grupę najbardziej utalentowanej młodzieży pianistycznej z całego świata - mówi Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny festiwalu.
Miłośnicy muzyki Chopina będą mieli okazję posłuchać gry zarówno gwiazd światowej pianistyki, jak i artystów młodszego pokolenia. Jest również planowany koncert wyjątkowy - Promocja Młodych, w którym usłyszymy trójkę prawdziwie „cudownych dzieci”. Wystąpi pianista amerykański – polskiego pochodzenia Adam Golka, zwycięzca konkursu w Szanghaju i 14 letni Haochen Zhang z Chin - uczeń prof. Dana - pedagoga, który wykształcił zwycięzcę poprzedniego Konkursu Chopinowskiego Yundi Li. Wykona on komplet Etiud op. 25 F. Chopina, których wspaniała interpretacja przyniosła mu I nagrodę na tegorocznym Konkursie Chopinowskim w Tokio. Rewelacją tego koncertu będzie zapewne mająca zaledwie 12 lat, autentycznie fenomenalnie uzdolniona - Rachel Cheung z Hong Kongu, laureatka pierwszych nagród na konkursie im. V. Horowitza w Kijowie i konkursie im. Giny Bachauer w Salt Lake City.
Organizatorzy zapraszają na wszystkie recitale, które bez wątpienia zaspokoją oczekiwania najbardziej wymagających melomanów i dadzą publiczności wiele wspaniałych przeżyć artystycznych. Większość festiwalowych koncertów będzie transmitowana lub rejestrowana przez II Program Polskiego Radia. Niektóre z koncertów będą transmitowane na żywo do wielu krajów europejskich.
W tym roku towarzyszące festiwalowi Kursy Mistrzowskie poprowadzą: prof. Vladimir Krainev – wybitny pianista, zwycięzca Konkursu im. P. Czajkowskiego i wykładowca Wyższej Szkoły Muzycznej i Teatralnej w Hanowerze oraz prof. John O'Conor – najwybitniejszy pianista irlandzki, Członek Honorowy Irlandzkiej Królewskiej Akademii Muzycznej.

Read more


W dniach 2 lipca - 14 sierpnia 2004 roku w Krakowie odbędzie się Letni Festiwal Ars Cameralis, organizowany przez Teatr SCENA EL-JOT Krakowskiej Opery Kameralnej. Festiwalowe wieczory wypełnią ciekawe koncerty muzyki klezmerskiej, widowiska muzyczne i baletowe Na wawelskim dworze (16 i 25 lipca) i Miniatury staropolskie (24 lipca), przedstawienie operowe Gaetano Donizetti Don Pasquale (30 i 31 lipca, 13 i 14 sierpnia) oraz widowisko Lirnik Polski Abo Rapsod Wędrowny (8 sierpnia) w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańców Dworskich.

Read more


W dniach 10-22 sierpnia 2004 roku Fundacja Barbary Bieleckiej MUSICA MUNDI organizuje drugie Gdańskie Spotkania Muzyczne MUSICA FESTA GEDANIAE. Obejmować one będą festiwal muzyczny oraz kurs mistrzowski przeznaczony dla skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów - studentów i absolwentów uczelni muzycznych oraz wybitnie utalentowanych uczniów średnich szkół muzycznych, który poprowadzą najwybitniejsi mistrzowie wiolinistyki: Roman Jabłoński, Stefan Kamasa i Konstanty Andrzej Kulka.
Na program festiwalu złożą się:
- koncerty w wykonaniu artystów prowadzących kurs: indywidualne oraz z udziałem najwybitniejszych uczestników kursu,
- koncerty uczestników kursu,
- koncert promujący młodych muzyków, laureatów prestiżowych konkursów muzycznych.
Koncerty odbywać się będą w salach koncertowych Gdańska.


Europejski Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy jest największym letnim festiwalem w Polsce i w naszej części Europy. Przez dwa tygodnie - od 14 do 28 sierpnia 2004 roku - w perle polskich uzdrowisk rozbrzmiewać będzie piękna muzyka, a na scenie pojawią się wielkie gwiazdy, ulubieńcy publiczności. W świetle telewizyjnych jupiterów oglądać będziemy parady gwiazd, spektakle operowe, operetkowe, baletowe i musicalowe, promenadowe i teatralne, programy rozrywkowe oraz filmy z Janem Kiepurą.

Read more


Już po raz dwunasty odbędzie się w Jarosławiu w dniach 15-22 sierpnia 2004 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni". W tym roku podczas ośmiu dni festiwalowych zaprezentują się zespoły z Włoch, Węgier, Grecji, Niemiec, Finlandii, Hiszpanii i Polski. Wieczorami organizatorzy zapraszają na śpiew i taniec w klubie festiwalowym.
Festiwal "Pieśń Naszych Korzeni" to nie tylko wieczorne koncerty - zachęcają organizatorzy. To przede wszystkim intensywny, wypełniony po brzegi, cały dzień debat, warsztatów, ćwiczeń, spotkań. Codziennie w południe odbywa się seminarium poświęcone koncertowi dnia poprzedniego. Od porannej Jutrzni do wieczornych Nieszporów trwają liturgie starannie celebrowane przez Braci Dominikanów. Wreszcie noc należy do spotkań w Klubie Festiwalowym w Rynku, gdzie pieśń i taniec trwałby do rana, gdyby nie Jutrznia następnego ranka...

Read more


Od 15 do 31 sierpnia 2004 roku trwać będzie w Krakowie festiwal "Muzyka w starym Krakowie", oraganizowany już po raz dwudziesty dziewiąty przez znany zespół "Cappella Cracoviensis". Celem imprezy jest nie tylko wypełnienie wakacyjnej luki w kulturalnym życiu Krakowa, ale również przybliżenie odwiedzającym miasto turystom poprzez muzykę uroków krakowskich zabytków, wykorzystywanych na miejsca koncertów. Program poszczególnych wieczorów i jego wykonawcy dobierani są w ten sposób, aby ukazać wielowątkowość kulturalnych tradycji Krakowa. Koncertom muzyki dawnej towarzyszą zawsze wykonania utworów nowszych, także współczesnych, a gwiazdy europejskich i światowych estrad występują obok artystów polskich.

Read more


W dniach 20 - 28 sierpnia 2004 roku już po raz trzynasty odbędzie się w Cieszynie Festiwal Muzyki Wokalnej "Viva il canto". Festiwalowi towarzyszyć będzie Międzynarodowy Mistrzowski Kurs Wokalny Aleksandra Teligi.

Read more


"Narolskie Spotkania" - tajemnicze emalie oraz muzyka barokowa w pałacu w Narolu...

W dniu 22 sierpnia 2004 roku o g. 18.30 w Pałacu Feliksa Antoniego hrabiego Łosia w Narolu odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Bogny Jarzemskiej zatytułowanej Pejzaż w oleju, pejzaż w emalii. W trakcie wernisażu będzie można wysłuchać koncertu muzyki barokowej wykonywanej na pięknych, rzadko dziś używanych instrumentach - lutni barokowej, teorbie, chitarrone. Wykonawcą będzie Anton Birula - artysta muzyk z Sankt Petersburga specjalizujący się w muzyce lutniowej XVII wieku. Organizatorem wystawy i koncertu jest Fundacja Pro Academia Narolense.


We wtorek 24 sierpnia 2004 roku o godz. 20, w niezwykłym wnętrzu zniszczonej zabytkowej, cerkwi w Narolu - na Krupcu odbędzie się koncert Muzyka barokowa - solo i w duecie. Wykonawcami będą Józef Kolinek - skrzypce i prof. Władysław Kłosiewicz - klawesyn. Niecodzienne jest miejsce koncertu - intencją wykonawców jest zwrócenie uwagi niszczejące zabytkowe cerkiewki województwa podkarpackiego. Organizatorem koncertu jest Fundacja Pro Academia Narolense.


W dniach 27-29 sierpnia 2004 roku odbędzie się w Poznaniu spotkanie cytrzystów. Celem zjazdu będzie wymiana doświadczeń między muzykującymi cytrzystami, prezentacja instrumentu, będzie można na żywo zobaczyć i dotknąć cytry, przewidziane są krótkie koncerty prezentujące możliwości instrumentu. Muzeum wyda folder dotyczący między innymi ruchu cytrowego w Polsce, krótkiej charakterystyki instrumentu i biografii cytrzystów. W załączniku znajdą się przykłady nutowe na cytrę.
Niestety, w ciągu tego tego roku zmarło dwóch muzyków-cytrzystów co wpłynie na znikomą frekfencję występujących. Na cytrze w Polsce gra zaledwie kilka osób, tym bardziej należy ich przedstawić.
Ogólny program zjazdu przewiduje:
  • 27.08 - wieczorny występ w dowolnej kawiarence na Starym Rynku
  • 28.08 - prezentacja cytr znajdujących się w muzeum, koncert na schodach Ratusza, odczyty
  • 29.08 - występ na powiertrzu na Starym Rynku, podsumowanie zjazdu.