Polmic - FB

calendar of events

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Uroczysty koncert z okazji 35 rocznicy powstania chóru Resonans con Tutti odbędzie się 21 października 2005 roku o godz. 19.00 w Kościele Św. Anny w Zabrzu. W wykonaniu jubilatów i solistów: Agnieszki Bochenek- Osieckiej – sopran, Agaty Kobierskiej- alt, Arnolda Rutkowskiego - tenor i Bogdana Kurowskiego – bas oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego usłyszymy jedno z najwybitniejszych dzieł XIX-wieku - Stabat Mater A. Dworzaka.


Jesienny Epilog 13 Spotkań Muzyki „Chanterelle Festival” odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim i Gołuchowie w dniach 21-23 października 2005 roku. Oprócz spotkania Nieformalnej Grupy Młodych Dziennikarzy Muzycznych organizatorzy zaplanowali dwa koncerty: Kwartetu im. Karola Szymanowskiego oraz młodej, utalentowanej, szwajcarskiej skrzypaczki - Esther Hoppe.

Read more


Filharmonia Wrocławska zaprasza 21 października 2005 roku, o godz. 19:00 na koncert kameralny z udziałem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Alana Urbanka.
W programie:
Henryk Mikołaj Górecki - Trzy utwory w dawnym stylu
Grażyna Bacewicz - Koncert na orkiestrę smyczkową
Wojciech Kilar - Orawa
Edward Grieg - Suita "Z czasów Holberga" op. 40
Piotr Czajkowski - Serenada na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48


W ramach festiwalu "Muzyka dawna - persona grata", trwającego nieustannie przez cały rok wielu miejscowościach m.in. Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu, Zielonej Górze, Gdańsku, Opolu, Paradyżu i w Warszawie, w dniach 21-24 października 2005 roku odbędą się koncerty z udziałem szwedzkiego flecisty Dana Laurina (na zdjęciu). Wraz z orkiestrą Arte dei Suonatori zaprezentuje w autorskiej transkrypcji na flet prosty koncerty Cztery pory roku, a także Koncert c–moll na flet prosty, smyczki i basso continuo RV 441, Koncert fletowy op. 10 nr 1 „La tempesta di mare” i Koncert fletowy op. 10 nr 4 G–dur RV 435 Antonia Vivaldiego.

Koncerty

  • 21 października, godz. 19:00 - XIII Barokowy Najazd na Kliczków, Zamek Kliczków
  • 23 października, godz. 18:00 - Oratorium Marianum, Wrocław
  • 24 października, godz. 20:00 - Kościół oo. Franciszkanów, Poznań

Read more


Koncertowe wykonanie Walkirii Richarda Wagnera z Placido Domingo w partii Siegmunda (gościnnie) odbędzie się w sobotę, 22 października 2005 roku o godz. 19.00 w Tearze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Orkiestrę Teatru poprowadzi Jacek Kaspszyk.


Wielokrotnie nagradzany Chłopięco-Męski Chór z Brześcia (Białoruś), wystąpi dwukrotnie w Warszawie: w sobotę 22 i niedzielę 23 października, pod dyrekcją jego założycielki i dyrygentki Ałły Igumnowej.
Pierwszy z koncertów odbędzie się w Katedrze św. Michała i Floriana (ul. Floriańska 3) na Pradze po mszy o godzinie 18.00, podczas której będzie go można również usłyszeć. Drugi z koncertów usłyszymy o godzinie 16.00 w Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska) na Starym Mieście. Będzie to 349 koncert z cyklu "Muzyka Religijna w Archikatedrze Warszawskiej."
Chór specjalizuje się w wykonywaniu muzyki cerkiewnej, oraz twórczości kompozytorów: Bortnianskiego, Czesnakova, Grieczaninowa, Balakiriewa i Ippolitow-Iwanowa. Wielokrotnie zdobywał nagrody na konkursach chóralnych w Austrii, Polsce i na Białorusi. Zespół został zaproszony do Warszawy przez Chór Chłopięco-Męski Cantores Minores z Archikatedry św. Jana.


Jesienną edycję Międzynarodowego Festiwalu „Musica Sacra w Katedrze Warszawsko-Praskiej” zainauguruje koncert zatytułowany Arcydzieła Muzyki Chóralnej, który odbędzie się 23 października 2005 roku, o godz. 19.00. Podczas koncertu wystąpi Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego.
W programie:
chorał gregoriański – Veni Sancte Spiritus
Johann Sebastian Bach – Jesu meine Freude (1723) BWV 227 (fragment)
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Psalm 100 - Jauchzet dem Herrn (1842)
Anton Bruckner – Os justi (Graduale) (1879)
Charles Gounod – Ave verum
Gioachino Rossini – Ave Maria
Arvo Pärt – Bogoróditse Djévo (1990)
Peteris Vasks – Pater noster (1991/97)
Francis Poulenc – Ave verum corpus
Pierre Vilette – Hymne á la Vierge (1954)
John Tavener – Funeral Ikos (1981)
Wojciech KilarDona nobis pacem (2000)


Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprasza 25 października, godz. 19.00 na koncert z cyklu Ars Cameralis zatytułowany Przez wieki z fletem i klawesynem. Wystąpią: Jagoda Sokołowska – flet i Jolanta Jamiołkowska – klawesyn. Program koncertu wypełnią kompozycje pochodzące z różnych epok - od renesansowych po utwory współczesne:
M. Blavet - Sonata d-moll op. 2 nr 2
Jan z Lublina - 3 tańce z Tabulatury organowej na klawesyn solo
J. S. Bach - Sonata E-dur BWV 1035, Sonata h-moll BWV 1030
M. K. Ogiński - 3 polonezy: G-dur, a-moll i F-dur na klawesyn solo
K. Regamey - Sonatina na flet i klawesyn


Dnia 28 października 2005 roku o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się koncert symfoniczny zatytułowany Pamięci artystów Wrocławia z udziałem pianistki Marii Magdaleny Janowskiej-Bukowskiej oraz Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego. W programie:
Tadeusz Natanson - Symfonia nr 3
Zygmunt Herembeszta - Fluktuacje
Ryszard Bukowski - 3 Nokturny
Ryszard Strauss - Śmierć i wyzwolenie op. 24


W piątek, 28 października 2005 roku o godz. 19:30 w Filharmonii Narodowej w Warszawie przedstawiona zostanie w wersji koncertowej opera Richarda Wagnera Holender tułacz. Koncert odbywa się w ramach Roku Polsko-Niemieckiego pod honorowym patronatem Ambasadora Niemiec dr Reinharda Schweppe, we współpracy z Goethe - Institut Wasrchau oraz Ambasadą Niemiec w Warszawie. Operę usłyszymy w wykonaniu: Hansa Sotina – bas, Christiane Libor – sopran, Ewy Marciniec – alt, Endrika Wottricha – tenor, Adama Zdunikowskiego – tenor, Davida Pittmana-Jenningsa – bas-baryton oraz Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita.
Koncert zostanie powtórzony w sobotę, 29 października 2005 roku o godz. 18:00.


VIII Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbędzie się w dniach 12-25 listopada 2007 roku w siedzibie Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Przygotowania do Konkursu już się rozpoczęły. Został przygotowany nowy regulamin, w którym organizatorzy zapisali zmiany dotyczące przyznawania nagród: dotychczasowe Medale Złote, Srebrne i Brązowe zostaną zastąpione atrybutem sztuki dyrygenckiej - Złotą, Srebrną i Brązową Batutą - wykonanymi przez firmę jubilerską Wojciech KRUK z Poznania.
Rozstrzygnięto Konkurs na Plakat VIII Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga. To pierwsza z imprez towarzyszących Konkursu i odbywa się w ramach XIX Biennale Plakatu Polskiego, zorganizowanego w 2005 roku przez Filharmonię Śląską we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych i Biurem Wystaw Artystycznych w Katowicach. Jej celem było pozyskanie projektów plakatów o wybitnych walorach artystycznych i promocyjnych, uwzględniających charakterystyczne cechy i symbole konkursu dyrygentów i osobę patrona konkursu, które posłużą promocji Konkursu w kraju i za granicą, w wydawnictwach konkursowych, w środkach społecznego przekazu oraz internecie. W konkursie wzięli udział młodzi plastycy z całej Polski. Nadeszło ponad 200 plakatów. Konkurs rozstrzygnięto w czerwcu 2005 roku. Pod przewodnictwem prof. Michała Jędrzejowskiego prace oceniało jury, w którego skład weszli wybitni twórcy i znawcy sztuki plakatu oraz przedstawiciel Fundacji Muzycznej i Filharmonii. Laureatami zostali:
  • Stefan Drobner z Łodzi - I nagroda,
  • Andrzej Maciejewski ze Szczecina - II nagroda,
  • Karolina Podoska z Gdańska - III nagroda.
Uroczyste ogłoszenie wyników, prezentacja wyróżnionych prac i wręczenie nagród nastąpi w dniu uroczystego otwarcia XIX Biennale Plakatu Polskiego 28 października 2005 roku w BWA w Katowicach. Spośród plakatów zgłoszonych do konkursu w listopadzie 2007 roku przygotowana zostanie wystawa we foyer Filharmonii.

Regulamin konkursu dostępny jest w dziale konkursy.


Filharmonia Łódzka zaprasza dnia 28 października 2005, o godz. 19.00, na koncert zatytułowany Wirtuozi fortepianu. Wystąpi laureat IV nagrody XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - Takashi Yamamoto, który wykona I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Podczas koncertu zabrzmi również Requiem op. 48 Gabriela Faurè. W partiach solowych wystąpią Bogna Forkiewicz - sopran i Adam Kruszewski - baryton. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego.


W piątek, 28 października 2005 roku, o godz. 19.00, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpi zespół Duo Kaya, który tworzą skrzypaczka pochodząca z Bułgarii - Biliana Voutchkova i Polka, grająca na wiolonczeli - Agnieszka Dziubak.
Zespół powstał w 2003 roku, podczas studiów podyplomowych, które obie artystki odbywały w Boston Conservatory w Stanach Zjednoczonych. Żywiołowość, ekspresyjność gry wraz z umiejętnością tworzenia intymnej więzi ze słuchaczami stały się mocnym atutem "Duo Kaya". Powstały nowe kompozycje pisane specjalnie z myślą o młodych kameralistkach. Artystki wystąpiły ostatnio z koncertem „na żywo” w bostońskim radio WGBH, dokonały również wielu nagrań muzyki współczesnej Curtisa Hughesa i Vuka Kulenkovica. Aktualnie "Duo Kaya" odbywa tourneé koncertowe po Europie.
Podczas koncertu w gdańskiej Sali Kameralnej na Ołowiance usłyszymy: Rejoice! Sofii Gubajduliny, Threnody Vuka Kulenovica oraz Sonatę na skrzypce i wiolonczelę Maurice'a Ravela.


W Filharmonii Wrocławskiej, dnia 28 października 2005 roku, o godz. 19:00, odbędzie się Koncert symfoniczny poświęcony pamięci artystów Wrocławia. Wystąpią: Wojciech Michniewski - dyrygent, Maria Magdalena Janowska-Bukowska - fortepian i Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej.
W programie:
Tadeusz Natanson - Symfonia nr 3
Zygmunt Herembeszta - "Fluktuacje"
Ryszard Bukowski - 3 Nokturny
Ryszard Strauss - "Śmierć i wyzwolenie" op. 24


Piętnasty Festiwal Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie zatytułowany Muzyka Średniowiecza, Renesansu, Baroku na instrumentach z epoki odbędzie się w dniach 29 października - 4 grudnia 2005 roku. Festiwal, zainicjowany w 1991 roku wspólnie z Polskim Towarzystwem Muzyki Dawnej, stał się jedną z najważniejszych form aktywności muzycznej Zamku Królewskiego. Ciesząc się niezmiennym zainteresowaniem warszawskiej publiczności jest także forum prezentacji polskich zespołów muzyki dawnej grających na instrumentach z epoki. Każdy z koncertów ma swój temat, a całość programu odzwierciedla po części bogactwo spuścizny muzycznej przeszłości.

Read more


W okresie od 29 października do 19 listopada 2005 roku w Kościele Ewangelicko - Augsburskim (przy pl. Małachowskiego) w Warszawie odbędzie się Festiwal "Wszystkie koncerty organowe Jerzego Fryderyka Händla". W ramach festiwalu odbędą się cztery cotygodniowe koncerty - w soboty: 29 października oraz 5, 12 i 19 listopada o godz. 19.00. Jako soliści wystąpią renomowani organiści - Emilia Dziubińska i Jerzy Dziubiński, zdobywcy "Prix de Virtuosite" Konserwatorium w Genewie. Oboje koncertowali w kraju oraz 15 krajach europejskich, dokonali wielu nagrań radiowych i płytowych. Jerzy Dziubiński jest laureatem nagrody Neue Bach-Gesellschaft z Lipska. Pracuje jako adiunkt w Akademii Muzycznej w Warszawie. Solistom towarzyszyć będzie zespół "Concerto Avenna" pod dyrekcją Andrzeja Mysińskiego.
Celem projektu jest przedstawienie warszawskiej publiczności, bodaj po raz pierwszy, kompletu szesnastu koncertów organowych Jerzego Fryderyka Händla. Ogromnym atutem przedsięwzięcia jest możliwość zaprezentowania utworów w pięknym, klasycystycznym wnętrzu Kościoła Ewangelickiego na organach firmy „Bracia Hillebrant”. Instrument ten jest darem Krajowego Kościoła Dolnej Saksonii na znak pojednania polsko-niemieckiego. Organy odznaczają się wyjątkowymi walorami brzmieniowymi i są niewątpliwie jednymi z najlepszych w Polsce. Tak jak w dawnych wiekach, do zbudowania tego instrumentu posłużyły tylko tradycyjne materiały - wysokogatunkowe drewno, metal (stop cyny i ołowiu) i skóra - żadnych tworzyw sztucznych. Z kościołem Św. Trójcy w Warszawie łączą się nazwiska Elsnera, Freyera i Moniuszki. Tu koncertowali Chopin i Saint-Saens.

Festiwal "Wszystkie koncerty organowe Jerzego Fryderyka Händla" zorganizowano dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Wstęp po wykupieniu cegiełki na remont kościoła. Dla emerytów, studentów i uczniów - wstęp wolny.

Read more


W sobotę 29 października 2005 roku, o godz. 18.00 w Filharmonii Wrocławskiej wystąpi Rafał Blechacz - zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina. Program koncertu wypełnią oczywiście utwory Fryderyka Chopina: Polonez As-dur op. 53, Nokturn H-dur nr 1 op. 62, Barkarola Fis-dur op. 60, Scherzo E-dur op. 54, 3 Mazurki op. 56, Sonata h-moll op. 58.


Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zaprasza 30 października 2005, o godz. 18.45, do Kościoła parafialnego pw. św. Idziego w Wyszkowie na koncert Totus Tuus – II Staropolski Wieczór, poświęcony pamięci Jana Pawła II. Koncert został zorganizowany w ramach cyklu Mazowsze w Koronie, III edycji Staropolskich Wieczorów w Zabytkach Architektury Mazowieckiej. Wystąpią: Krzysztof Chalimoniuk – baryton, Orkiestra Złotego Wieku pod dyrekcją Jacka Urbaniaka, zespół wokalny Subtilior Ensemble i zespół chłopięcy Pueri Cantant z Sulejówka pod kierownictwem artystycznym Piotra Zawistowskiego oraz Andrzej Sołtan – słowo o historii, Tadeusz Maciejewski – słowo o muzyce.
W programie muzyka sakralna z:
- rękopisów Klarysek ze Starego Sącza (XIII/XIV w.),
- Antyfonarza Klarysek Gnieźnieńskich (XIV w.),
- Biblioteki Raczyńskich (XV w.),
- Biblioteki Krasińskich (XV w.),
- Biblioteki PAN w Kórniku (XV w.)
Mazowsze w Koronie to cykl, wiążący się z rocznicą (w tym roku już 479) inkorporacji Księstwa Mazowieckiego do Królestwa Polski. W ramach cyklu organizowane są koncerty muzyki dawnej, które odbywają się w najbardziej znanych i wartych uwagi zabytkach architektury (głównie kościołach, katedrach, pałacach) Mazowsza, w różnych miejscach i miejscowościach, tworząc architektoniczną mapę naszego regionu. W koncertach biorą udział znane zespoły i soliści z Warszawy i Mazowsza. Jest to III edycja cyklu. Organizatorem cyklu jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, współorganizatorami najbliższego wieczoru są: Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, Parafia pw. św. Idziego w Wyszkowie. Mecenasem cyklu Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
Wstęp wolny.