Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

1 października - Międzynarodowym Dniem Muzyki

Pierwszy Międzynarodowy Dzień Muzyki, ustanowiony w 1973 roku przez Międzynarodową Radę Muzyczną na czele z Yehudi Menuhinem jako przewodniczącym, odbył się w 1975 roku. Zgodnie z ustaleniami Rady, intencją tego dnia jest wspieranie promocji muzyki wśród wszystkich warstw społeczeństwa oraz propagowanie krzewionych przez UNESCO idei pokoju i przyjaźni między ludźmi, rozwoju kultur, wymiany doświadczeń i wzajemnego zrozumienia. W praktyce intencje te realizowane są poprzez różnorakie artystyczne działania:

 • koncerty
 • spotkania artystów
 • konkursy
 • wystawy instrumentów muzycznych, obrazów, rzeźby, fotografii itp.
 • programy radiowe i telewizyjne
 • artykuły w gazetach i czasopismach
 • nagrania fonograficzne.
Oryginalną propozycją jest, by w miastach uczcić ten dzień kilkuminutową ciszą, podczas której brzmiałaby tylko muzyka wykonywana „na żywo”, w miejscach publicznych, np. w parkach.


Październikowe rocznice

 • 1 października – mija 15 rocznica śmierci kompozytora i akordeonisty Andrzeja Krzanowskiego (1951-1990)
 • 6 października – przypada 120 rocznica urodzin publicysty, krytyka muzycznego, pedagoga i kompozytora Karola Stromengera (1885-1975)
 • 14 października – mija 95 rocznica urodzin publicysty muzycznego, kompozytora piosenek dziecięcych, autora popularnych audycji radiowych dla dzieci - Lecha Miklaszewskiego (1910-1992)
 • 20 października - przypada 95 rocznica urodzin publicysty, popularyzatora muzyki i kompozytora, wieloletniego redaktora Polskiego Radia - Henryka Swolkienia (1910-1990)
 • 23 października – 70 urodziny obchodzi kompozytora i pedagog Zbigniew Rudziński
 • 26 października - urodziny świętuje dwóch kompozytorów: 85-te - Radomir Reszke oraz 35-te - Paweł B. Sydor


W dniach 2 - 24 października 2005 roku odbył się w Warszawie XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, organizowany przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.
Decyzją Jury z dnia 21 października 2005 roku zwycięzcą XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina został Rafał Blechacz. Laureatami pozostałych nagród są:
 • Nagroda II – nie przyznano
 • Nagroda III – ex aequo: Dong Hyek Lim i Dong Min Lim (Korea Płd.)
 • Nagroda IV – ex aequo: Shohei Sekimoto (Japonia) i Takashi Yamamoto (Japonia)
 • Nagroda V – nie przyznano
 • Nagroda VI – Ka Ling Colleen Lee (Chiny-Hong Kong)
Nagrodę Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza, Nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków oraz Nagrodę Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu otrzymał również Rafał Blechacz.
Równorzędne wyróżnienia otrzmali pozostali finaliści: Jacek Kortus (Polska), Rachel Naomi Kudo (USA), Rieko Nezu (Japonia), Yuma Osaki (Japonia), Yeol Eum Son (Korea Płd.) i Andrey Yaroshinskiy (Rosja).
Koncert Inauguracyjny XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina odbył się 2 października 2005 roku o godz. 20:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncertem tym Filharmonia zainaugurowała jednocześnie nowy sezon artystyczny 2005/2006. Wystąpili: Dang Thai Son – fortepian, Iwona Hossa – sopran, Jarosław Bręk – baryton oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita. W programie: Koncert fortepianowy g-moll op. 25 Felixa Mendelssohna-Bartholdy’go i dwa najnowsze dzieła: Wojciecha Kilara - Sinfonia de motu na sopran, baryton, chór i orkiestrę oraz Chaconne - nowa część Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego.
Koncert Laureatów oraz wręczenie nagród odbędzie się w sobotę 22 października o godz. 20.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zostanie dwukrotnie powtórzony - 23 i 24 października o godz. 19.30.
Podczas eliminacji, jak i w czasie trwania konkursu wydawana była Gazeta Konkursowa, dostępna bezpłatnie w miejscach przesłuchań eliminacyjnych (w budynku Akademii Muzycznej i Pałacu Kultury i Nauki) oraz - podczas Konkursu - tradycyjnie w Filharmonii Narodowej i w wybranych hotelach na terenie miasta stołecznego Warszawy. Gazeta ma również swoją wersję elektroniczną, dostępną w Internecie pod adresem: www.konkurs.chopin.pl/show.php?CAT=Serwis_gazety
Przesłuchania Konkursu były w całości transmitowane przez TVP Kultura, Program II Polskiego Radia oraz Telewizję Interaktywną iTVP, dostępną pod adresem www.itvp.pl.

Więcej


Stowarzyszenie Ogród Sztuk i Nauk oraz Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku zapraszają na VI Festiwal Muzyczne Konfrontacje - W Salonie i w Ogrodzie, który odbędzie się w dniach 17 września - 23 października 2005 roku w Podkowie Leśnej. Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta Podkowa Leśna.
W programie m.in. koncerty kameralne oraz pieśni Stanisława Moniuszki i liryki instrumentalnej w wykonaniu Patrycji Piekutowskiej, Marii Szwajger Kułakowskiej, Wojciecha Świtały wraz z Kwartetem Camerata, Tomasza Strahla, Klaudiusza Barana, Agnieszki Kozło oraz Julity Mirosławskiej – sopran, Katarzyny Rzymskiej – mezzosopran, Eweliny Wojciechowskiej – mezzosopran, Krzysztofa Ciupińskiego-Świątka – tenor, Michała Janczaka - baryton i Macieja Nerkowskiego – baryton. Ponadto: recital piosenki poetyckiej Grzegorza Turnaua, koncert pieśni i tańców polskich, białoruskich i ukraińskich, muzyka żydowska w wykonaniu Tria Galicyjskiego - Di Galitzyaner Klezmorim, wystawa tkaniny artystycznej Krystyny Arskiej-Perepłyś i koncert tria jazzowego Włodka Pawlika.
Nad koncepcją merytoryczną festiwalu, programem i organizacją czuwa znana muzykolog Alicja Matracka-Kościelny.

Więcej


W kolejne niedziele od 4 września do 30 października 2005 roku odbędzie się w dziewięć recitali organowych w ramach VI Warszawskiego Festiwalu Organowego „Organy Śródmieścia".
Festiwal odbywa się od 2000 roku, a jego pomysłodawcą był warszawski organista - Przemysław Kapituła. Festiwalowe koncerty początkowo odbywały się wyłącznie w kościołach Dzielnicy Śródmieście (stąd nazwa festiwalu). Od swojej czwartej edycji, cykl "Organy Śródmieścia" gości w wybranych kościołach na terenie całej Warszawy. Podczas tegorocznego festiwalu będzie można usłyszeć recitale organowe w wykonaniu: Marii Krajewskiej, Piotra Rachonia, Przemysława Kapituły, Gedymina Grubby, Jakuba Garbacza, Waldemara Krawca i Roberta Grudnia.

KALENDARZ KONCERTÓW (recitale organowe)

 • 4 września, godz. 19.00 – Maria Krajewska
  Kościół Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, ul. Tamka 4A
 • 11 września, godz. 19.15 – Piotr Rachoń
  Kościół Najświętszego Zbawiciela, ul. Marszałkowska 37
 • 18 września, godz. 19.00 – Przemysław Kapituła
  Kościół Św. Jana Bożego, ul. Bonifraterska 12
 • 25 września, godz. 17.00 – Gedymin Grubba
  Kościół Św. Aleksandra, ul. Książęca 21
 • 2 października, godz. 18.30 – Jakub Garbacz
  Kościół Św. Józefa Oblubieńca N.M.P., ul. KrakowskiePrzedmieście 34
 • 9 października, godz. 21.00 – Przemysław Kapituła
  Kościół Matki Bożej Łaskawej, ul. Świętojańska 10
  16 października, godz. 18.00 – Waldemar Krawiec
  Kościół Św. Franciszka Serafickiego, ul. Zakroczymska 1
 • 23 października, godz. 17.00 – Robert Grudzień
  Kościół Św. Benona, ul. Piesza 1
 • 30 października, godz. 16.00 – Robert Grudzień
  Kościół Św. Marcina, ul. Piwna 9/11


Galowy spektakl La Traviaty Giuseppe Verdiego z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki odbędzie się w sobotę, 1 października 2005 roku o godz. 19.00 w Operze Nova w Bydgoszczy.


Jedno z najsłynniejszych dzieł operowych - Cyganerię Giacomo Pucinniego będzie można zobaczyć 2 i 3 października 2005 roku na scenie operowej w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Wznawiana realizacja opery jest wynikiem współpracy Opery Krakowskiej ze Stadtische Theater Chemnitz w 2000 roku. Realizatorami premiery byli: Michael Heinicke – reżyseria, Eva i Wolfgang Bellach – scenografia i kostiumy, Andrzej Straszyński – kierownictwo muzyczne. We wznowieniu, które muzycznie przygotuje znany krakowskiej publiczności z realizacji Rigoletta włoski dyrygent, Aurelio Canonici, wystąpią: jako Mimi - Marta Abako (na zdjęciu), Małgorzata Lesiewicz oraz młoda śpiewaczka Ewa Biegas, znana do tej pory z roli tytułowej Halki. W partię Musetty wcieli się Karin Wiktor-Kałucka oraz debiutująca w tej roli Edyta Piasecka. Ponadto wystąpią: Andrzej Biegun i Krzysztof Witkowski (Marcel), Krzysztof Bednarek i Vasyl Grokholskyi (Rudolf), Zbigniew Dębko i Konrad Szota (Schaunard), Wiesław Nowak i Volodymyr Pankiv (Colline).


Gala Operowa '49 to koncert inaugurujący czterdziesty dziewiąty Sezon Artystyczny Opery na Zamku w Szczecinie - w dniu 1 października 2005 roku o godz. 19.00 (powtórzenie w dniu 2 października o godz. 18.00). Podczas koncertu usłyszymy między innymi arie z Nabucco G. Verdiego, Opowieści Hoffmanna J. Offenbacha, Rycerskości wieśniaczej P. Mascagniego, Halki St. Moniuszki, Mądrej C. Orffa, Holendra tułacza R. Wagnera, Carmen G. Bizeta, Wiedeńskiej krwi J. Straussa, Księżniczki czardasza E. Kálmána w wykonaniu solistów, Orkiestry i Chóru Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą Jacka Kraszewskiego.


V Poznańskie Dni Verdiego
17 września - 13 października 2005

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza na V Poznańskie Dni Verdiego, które potrwają aż do 13 października 2005 roku. Kluczowym wydarzeniem Dni było premierowe przedstawienie Don Carlosa Giuseppe Verdi’ego w reżyserii Gianfranco de Bosio – w dniu 24 września 2005 roku. W październiku obejrzymy siedem dzieł operowych Verdiego - wszystkie spektakle obecne na deskach poznańskiej sceny.

Skrót programu - w październiku:

 • 1 X, sobota, g. 19.00 Otello
 • 2 X, niedziela, g. 19.00 Otello
 • 5 X, środa, g. 19.00 Traviata
 • 6 X, czwartek, g. 19.00 Rigoletto
 • 8 X, sobota, g. 19.00 Makbet
 • 9 X, niedziela, g. 19.00 Don Carlos
 • 11 X, wtorek, g. 19.00 Aida
 • 12 X, środa, g. 19.00 Nabucco
 • 13 X, czwartek, g. 19.00 Nabucco


W dniach 1–9 października 2005 roku w Poznaniu po raz pierwszy odbędzie się Festiwal Barokowych Smyczków i Strun. Gospodarzem festiwalu będzie orkiestra barokowa Arte dei Suonatori, natomiast goście festiwalu to artyści z Danii, Anglii, Japonii, Finlandii i Włoch. Z wielkiego repertuaru siedemnasto- i osiemnastowiecznego organizatorzy wybrali część napisaną na instrumenty, w których dźwięk powstaje dzięki poruszeniu strun: skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabasy, ale także viola da gamba, jej różne odmiany i zestawy, lutnie we wszystkich swych wariantach, harfy, lirone, viole d'amore, viole da braccio, liry korbowe, ich różne lokalne warianty, a także wynalazki, które nigdy nie weszły do szerszego użytku oraz klawesyny, wirginały, szpinety. Usłyszymy między innymi: Pory roku Vivaldiego, Koncerty skrzypcowe Bacha i Sonaty Misteryjne Bibera.

Więcej


W dniach 1-2 października 2005 roku w katedrze diecezji warszawsko - praskiej w kościele św. Floriana (przy ulicy Floriańskiej 3 w Warszawie) odbędzie się finał V Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Kościelnych CAECILIANUM 2005.
Konkurs organizowany jest od 2001 roku przez Związek Chórów Kościelnych CAECILIANUM. Biorą w nim udział zespoły amatorskie - najlepsze chóry parafialne z całej Polski wybrane, spośród kilkudziesięciu, we wstępnych eliminacjach.


W dniach 30 września - 3 października 2005 roku w Kościele Franciszkanów we Wrocławiu (Al. Jana Kasprowicza 26) odbędzie się II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej "Pax et bonum per musicam". Festiwal organizowany jest przez parafię p. w. św. Antoniego we współpracy z Akademią Muzyczną we Wrocławiu.

Więcej


Nakładem Oficyny Wydawniczej ATUT - Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe i Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu ukazała się książka Joanny Subel pt. Wrocławska chóralistyka 1945-2000, tom 2. Promocja książki oraz spotkanie z autorką odbędzie się dnia 5 października 2005 roku o godz.18.00 w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Książka dotyczy wrocławskiej powojennej chóralistyki, która jak dotąd nie była przedmiotem publikacji książkowej. Podsumowana została działalność wszystkich zespołów chóralnych działających we Wrocławiu w danym okresie, w tym chórów zawodowych, studenckich chórów amatorskich, amatorskich chórów dziecięcych i młodzieżowych, kościelnych chórów amatorskich oraz innych. Opisane zostały również chóry obecnie już nieistniejące, jak np. z zawodowych: Chór Wrocławskiej Rozgłośni Polskiego Radia i Telewizji. Przedstawiono także profil artystyczny zespołów wokalno-instrumentalnych, m.in.: Collegio di Musica Sacra i Ars Cantus oraz sylwetki dyrygentów i prowadzących chóry. Książka jest ilustrowana licznymi fotografiami zespołów oraz dyrygentów.
W przygotowaniu jest też publikacja Wrocławska chóralistyka 1825-1945, tom 1 tej samej autorki.


Jesienna edycja cyklu koncertów "Podróże po Strunach" trwać będzie od 5 października do 14 grudnia 2005 roku. Koncerty odbywają się co środę o godzinie 18.00 lub 20.00 w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu. Jedynym wyjątkiem będzie koncert promujący nową płytę Marka Długosza, pomysłodawcy i szefa artystycznego koncertów, który odbędzie się 19 października w Oratorium Marianum.
W październiku wystąpią:
 • 5 października, godz. 20.00 - Roch Modrzejewski (na zdjęciu), laureat międzynarodowego konkursu gitarowego w Montrealu, z Akademii Muzycznej w Krakowie
 • 12 października, godz. 20.00 - Andrzej Olewiński, Aleksander Wilgos, laureaci Świdnickiego Konkursu Zespołów Kameralnych, z Akademii Muzycznej w Warszawie
 • 19 października, godz. 20.00, Oratorium Marianum - Marek Długosz - premiera płyty Hommage a Chopin
 • 26 paziernika, godz. 20.00 - Jakub Kościuszko (gitara), Jacek Ropski (skrzypce), z Akademii Muzycznej we Wrocławiu - recital muzyki Paganiniego


Z okazji inauguracji nowego roku akademickiego Politechniki Radomskiej i XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom - Orońsko 2005, dnia 6 października, o godz.17.00, w kościele OO. Bernardynów w Radomiu, odbędzie się koncert W hołdzie Janowi Pawłowi II. Podczas uroczystości usłyszymy "Tryptyk Rzymski" - Medytacje Jana Pawła II w interpretacji Krzysztofa Kolbergera. Program wypełni również muzyka Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Haendla i Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Roberta Grudnia - organy i Kwartetu Wokalnego Ricercar.


Dnia 7 października 2005 roku rusza trzecia edycja Klubu Chopinowskiego - imprezy towarzyszącej XV Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Klub na stałe wpisał się w tradycję Konkursu Chopinowskiego, kończąc w tym roku 10 lat istnienia. Będąc w Klubie publiczność ma możliwość (bezpłatnie, tylko okazując darmowe zaproszenia, które można odebrać u organizatora Klubu – w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki) bezpośredniego spotkania z najciekawszymi uczestnikami obecnej edycji Konkursu Chopinowskiego z kraju i zagranicy, z jurorami, znanymi dziennikarzami muzycznymi, artystami, aktorami i muzykami. Podczas każdego spotkania odbywa się zarówno koncert, jak i rozmowy, prezentacje. W Klubie znajdzie się także stoisko z najciekawszymi wydawnictwami płytowymi, nutowymi i książkowymi, związanymi z Chopinem oraz poczęstunek, który oferuje jeden ze sponsorów Klubu, Cadbury Wedel. Organizatorzy zapewniają, że publicznośc Klubową i zapalonych wielbicieli Konkursu oraz muzyki Chopina czeka podczas wieczorów wiele niespodzianek.

Więcej


W niedzielę, 9 października 2005 roku o godz. 18.00 przedstawieniem Halki Stanisława Moniuszki Opera Śląska w Bytomiu zainauguruje nowy, 61. sezon artystyczny 2005/2006.


Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego zaprasza na realizowany przy współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie nowy cykl koncertów poświęcony fortepianowej muzyce XX wieku. Koncerty te nieprzypadkowo odbywać się będą w Sali Koncertowej Zamku. Mało kto wie, że instrument, który już od 10 lat służy koncertom zamkowym jest darem Witolda Lutosławskiego. To przy tym instrumencie przez ostatnie lata życia pracował wielki polski kompozytor. Znane wszystkim zdjęcia ukazujące Mistrza w pracowni przy pracy ukazują kompozytora właśnie przy tym instrumencie. Pracownia na ulicy Śmiałej do dziś istnieje w niezmienionym kształcie, jedynie fortepian został decyzją spadkobierców przekazany Zamkowi. Cykl koncertów został zatytułowany: "Fortepian Lutosławskiego". Stanowi on zamknięcie cyklu wydarzeń zatytułowanego Łańcuch II organizowanego przez Towarzystwo.
Pierwszy recital odbędzie się 9 października 2005 roku i będzie poświęcony głównie muzyce francuskiej (jedynym wyjątkiem będą Bukoliki Witolda Lutosławskiego). W programie znajdą się nigdy nie wykonywane w Polsce Preludia Henri Dutilleux i - wyjątkowa ciekawostka - nie wydany dotąd utwór Debussy’ego zatytułowany Les soir illuminés par l'ardeur du charbon. Solistą koncertu będzie wybitny pianista francuski Jean-Pierre Armengaud.

Program koncertu:
ERIK SATIE (1866 - 1925) Trois gnossiennes (1890), Embryons dessechés (1913), Sports et Divertissement (1914)
WITOLD LUTOSŁAWSKI (1913 - 1994) Bukoliki (1952)
HENRI DUTILLEUX ur. 1916 Trois Préludes (polskie prawykonanie), D'ombre et de silence (1973), Sur un même accord (1977), Le jeu des contraires (1988)
CLAUDE DEBUSSY (1862-1918) Reflets dans l'eau z I zeszytu Images (1905), Poissons d'or z II zeszytu Images (1907), La jeune fille aux cheveux de lin z I księgi Préludes (1910), Les fées sont d'exquises danseuses z II księgi Préludes (1910/1913), Ondine z II księgi Préludes (1910/1913), Clair de lune z Suite bergamasque (1890), Les soirs illuminés par l'ardeur du charbon (1917) (polskie prawykonanie), Pour les arpèges composés z cyklu Douze Etudes (1915), Feux d'artifice z II księgi Préludes(1910/1913)

Przed koncertem 9 października, o godz. 17.00 odbędzie się uroczystość wręczenia medali, po raz pierwszy przyznanych w tym roku przez Towarzystwo, w uznaniu za wkład w poznanie dzieła Witolda Lutosławskiego. Otrzymają je: Danuta Gwizdalanka, Martina Homma, Krzysztof Meyer, Irina Nikolska, Jadwiga Paja-Stach, Charles Bodman Rae, Zbigniew Skowron, Steven Stucky i Adrian Thomas. Wręczenia medali dokona honorowy członek Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego - Andrzej Wajda. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Program II Polskiego Radia i Gazeta Wyborcza.

Więcej


W dniach 13-15 października 2005 roku w Bielsku-Białej już po raz dziesiąty odbędzie się Festiwal Kompozytorów Polskich organizowany przez Bielskie Centrum Kultury pod patronatem Henryka Mikołaja Góreckiego. W tym roku festiwal poświęcony został twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Trzy dni festiwalowe wypełnii jednak nie tylko muzyka autora Trenu. Henryk Mikołaj Górecki przygotowuje również nową kompozycję - Kwartet smyczkowy nr 3, która po raz pierwszy zostanie zaprezentowana w dniu 15 października podczas bielskiego festiwalu przez amerykański zespół Kronos Quartet.
Kwartet smyczkowy nr 3 Henryka Mikołaja Góreckiego o tytule „...songs are sung” ("...pieśni śpiewają") w przeważającej części napisany już był w latach 1994-95, ale ostateczną wersję otrzymał dopiero niedawno. Składa się z pięciu części o czasie trwania około 55 minut. Wymowny tytuł - ”...songs are sung” - zdradza liryczny charakter kompozycji, o dominującej ekspresji cantabile.
Zaplanowana została już premiera nowego Kwartetu w Stanach Zjednoczonych – odbędzie się w Carnegie Hall w Nowym Jorku w dniu 24 marca 2006 roku.

Więcej


Na dwa Koncerty Papieskie Jan Paweł II Orędownikiem Prawdy zaprasza Polska Filharmonia Bałtycka. Pierwszy odbędzie się 13 października 2005 roku w Kościele Mariackim w Słupsku, a drugi – dzień później, 14 października 2005 roku o godz.20.00 w Archikatedrze w Oliwie. W wykonaniu Magdaleny Gruszczyńskiej (sopran – 13 października) i Bożeny Harasimowicz (sopran – 14 października) oraz Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Michała Nesterowicza usłyszymy jedno z największych dzieł współczesnej symfoniki - III Symfonię - Symfonię pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert w dniu 14 października zostanie „ubogacony” tekstami poetyckimi Jana Pawła II z tomu Tryptyk Rzymski – Medytacje w interpretacji znanego aktora Teatru Wybrzeże – Jarosława Tyrańskiego.
Każdego roku niedziela października poprzedzająca bezpośrednio rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Apostolską, przypadającą 16 października, obchodzona jest jako "Dzień Papieski". Wydarzenie to, budujące tradycję upowszechniania myśli Jana Pawła II w środkach społecznego przekazu, od czterech lat jest szeroko obecne w mediach. Po raz pierwszy "Dzień Papieski" odbył się 14 października 2001 roku pod hasłem Pontyfikat przełomów. Kolejne „Dni Papieskie” to: 13 października 2002 roku - Jan Paweł II - świadek nadziei, 12 października 2003 roku - Apostoł jedności, 10 października 2004 roku - Jan Paweł II – pielgrzym pokoju. Tegoroczny „Dzień Papieski” obchodzić będziemy pod hasłem Jan Paweł II – orędownik prawdy. Jak co roku w nurt obchodów włącza się środowisko artystów w całej Polsce.