Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Listopadowe rocznice

 • 1 listopada – mija 70 rocznica urdzin pianisty i kompozytora Andrzeja Czajkowskiego (1935-1982)
 • 3 listopada – przypada 90 rocznica urodzin kompozytora, wieloletniego wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku - Henryka Hubertusa Jabłońskiego (1915-1989)
 • 10 listopada – mija 15 rocznica śmierci kompozytora i pedagoga Tadeusza Natansona (1927-1990)
 • 18 listopada – 55 urodziny obchodzi kompozytorka Małgorzata Hussar
 • 23 listopada - przypada 60 rocznica urodzin kompozytora Andrzeja Bieżana (1945-1983)
 • 27 listopada - dwóch kompozytorów świętuje urodziny: 70-te - Adam Sławiński oraz 65-te - Maciej Małecki


Royal String Quartet zaprasza na II Festiwal Muzyki Kameralnej "Kwartesencja", który odbędzie się w dniach 3-6 listopada 2005 roku w Fabryce Trzciny w Warszawie.
Po raz pierwszy Festiwal "Kwartesencja” odbył się w dniach 9-12 września 2004 roku. Royal String Quartet, który pełni jednocześnie funkcję organizatora i dba o artystyczną stronę imprezy, wystąpił na nim wraz z zaproszonymi gośćmi. Byli wśród nich: pianista Wojciech Świtała, gitarzysta Michał Nagy, akordeonista Klaudiusz Baran oraz Kwartet Camerata. „Kwartesencja” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mediów, zgromadziła komplet publiczności na koncertach i została uznana Wydarzeniem Roku 2004 przez magazyn "WiK" (Warszawa i Kultura). To skłoniło organizatorów do kontynuowania starań i uczynieniu festiwalu imprezą coroczną.
Program tegorocznej edycji festiwalu obejmie cztery koncerty, które wypełnią utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Felixa Mendelssohna, Franciszka Schuberta, Antona Weberna, Beli Bartóka, Grażyny Bacewicz oraz Krzysztofa Herdzina. Wśród wykonawców, obok Royal String Quartet, znajdzie się także Lutosławski Piano Duo i duet perkusyjny Hob-beats, a także soliści: francuski altowiolista Antoine Tamestit oraz polscy artyści: wiolonczelista Tomasz Strahl, pianista i kompozytor Krzysztof Herdzin, saksofonista Michał Kulenty, kontrabasista Marcin Murawski i perkusista Cezary Konrad.

Więcej


Dnia 5 listopada 2005 roku w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska konferencja metodyczno-naukowa Muzyka polska XX wieku. Szczegółowy program konferencji jest dostępny w dziale kursy - sesje. Organizatorami tego wydarzenia są: Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Centrum Edukacji Artystycznej – Region Wielkopolski oraz Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu.


Piętnasty Festiwal Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie zatytułowany Muzyka Średniowiecza, Renesansu, Baroku na instrumentach z epoki odbędzie się w dniach 29 października - 4 grudnia 2005 roku. Festiwal, zainicjowany w 1991 roku wspólnie z Polskim Towarzystwem Muzyki Dawnej, stał się jedną z najważniejszych form aktywności muzycznej Zamku Królewskiego. Ciesząc się niezmiennym zainteresowaniem warszawskiej publiczności jest także forum prezentacji polskich zespołów muzyki dawnej grających na instrumentach z epoki. Każdy z koncertów ma swój temat, a całość programu odzwierciedla po części bogactwo spuścizny muzycznej przeszłości.

Więcej


W okresie od 29 października do 19 listopada 2005 roku w Kościele Ewangelicko - Augsburskim (przy pl. Małachowskiego) w Warszawie odbędzie się Festiwal "Wszystkie koncerty organowe Jerzego Fryderyka Händla". W ramach festiwalu odbędą się cztery cotygodniowe koncerty - w soboty: 29 października oraz 5, 12 i 19 listopada o godz. 19.00. Jako soliści wystąpią renomowani organiści - Emilia Dziubińska i Jerzy Dziubiński, zdobywcy "Prix de Virtuosite" Konserwatorium w Genewie. Oboje koncertowali w kraju oraz 15 krajach europejskich, dokonali wielu nagrań radiowych i płytowych. Jerzy Dziubiński jest laureatem nagrody Neue Bach-Gesellschaft z Lipska. Pracuje jako adiunkt w Akademii Muzycznej w Warszawie. Solistom towarzyszyć będzie zespół "Concerto Avenna" pod dyrekcją Andrzeja Mysińskiego.
Celem projektu jest przedstawienie warszawskiej publiczności, bodaj po raz pierwszy, kompletu szesnastu koncertów organowych Jerzego Fryderyka Händla. Ogromnym atutem przedsięwzięcia jest możliwość zaprezentowania utworów w pięknym, klasycystycznym wnętrzu Kościoła Ewangelickiego na organach firmy „Bracia Hillebrant”. Instrument ten jest darem Krajowego Kościoła Dolnej Saksonii na znak pojednania polsko-niemieckiego. Organy odznaczają się wyjątkowymi walorami brzmieniowymi i są niewątpliwie jednymi z najlepszych w Polsce. Tak jak w dawnych wiekach, do zbudowania tego instrumentu posłużyły tylko tradycyjne materiały - wysokogatunkowe drewno, metal (stop cyny i ołowiu) i skóra - żadnych tworzyw sztucznych. Z kościołem Św. Trójcy w Warszawie łączą się nazwiska Elsnera, Freyera i Moniuszki. Tu koncertowali Chopin i Saint-Saens.

Festiwal "Wszystkie koncerty organowe Jerzego Fryderyka Händla" zorganizowano dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Wstęp po wykupieniu cegiełki na remont kościoła. Dla emerytów, studentów i uczniów - wstęp wolny.

Więcej


Premiera opery Curlew River Benjamina Brittena do libretta Williama Plomera odbędzie się w sobotę, 5 listopada 2005 roku o godz. 19.15 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Przedstawienie obejrzymy w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami. Reżyserii spektaklu podjął się Niemiec - Axel Weidauer, a autorem scenografii jest pochodzący z Berlina Moritz Nitsche. Wśród wykonawców premierowego przedstwienia zobaczymy natomiast polskich artystów: Jacka Laszczkowskiego, Mariusza Godlewskiego, Jarosława Bręka, Adama Kruszewskiego oraz Chór i Orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego. Spektakl powstaje w kooprodukcji z Oper Frankfurt.
Na początku lat 60-tych Benjamin Britten oglądał w Tokio spektakl teatru nō - Sumidigawa według tekstu Juro Motomasy z 1430 roku. To doświadczenie stało się bezpośrednim impulsem do powstania w 1964 roku Curlew River - fascynującego misterium o przebaczeniu, w którym łączą się tradycje japońskiego teatru z myślą chrześcijańską. Do kościoła wchodzą mnisi intonując wieczorny hymn. Zaczynają przedstawienie. Oto przewoźnik wiezie pielgrzymów do słynącego z cudów grobowca. Dołącza do nich szalona kobieta, która wierzy, że w tym grobie pochowany został jej syn - rok wcześniej uprowadzony i zamordowany. Słychać dziecięcy głos...

Spektakl zostanie powtórzony 8 i 12 listopada oraz 12 i 19 lutego 2006 roku. Jako soliści wystąpią: w roli Szalonej - Jacek Laszczkowski (5, 12 XI), Adam Zdunikowski (8 XI, 12 II) i Rafał Bartmiński (19 II), w roli Przewoźnika - Mariusz Godlewski (5, 12 XI, 12 II) i Andrzej Witlewski (8 XI, 19 II), jako Opat - Jarosław Bręk (5, 8, 12 XI, 12 II) i Mieczysław Milun (19 II), a jako Podróżny - Adam Kruszewski (5, 12 XI, 12 II) i Grzegorz Pazik (8 XI, 19 II).

Przedstawienie Curlew River Benjamina Brittena jest pierwszym z nowego cyklu obecnego na Scenie Kameralnej warszawskiego Teatru Wielkiego - Terytoria. Cykl ten z założenia ma być prezentacją niemal nieobecnych w polskich teatrach XX- i XXI-wiecznych dzieł operowych i baletowych – nowoczesnych, wyrafinowanych, teraźniejszych, sięgających po skrajne, nieraz graniczne stany emocjonalne. Ich inspiracją były zwykle wielkie dzieła literackie. Ich muzyka nie pozwala o sobie zapomnieć. Terytoria to próba poszukiwania nowych jakości estetycznych i form wyrazu, wytyczenia nowatorskich nurtów, wyzwolenia nieznanych skojarzeń i wizji. Kolejnymi przedstawieniami cyklu w sezonie 2005/2006 będą:

 • Zapiski tego, który zniknął Leosa Janačka w połączeniu z Sonetami Szekspira Pawła Mykietyna (premiera 21 stycznia 2006 roku),
 • Alpha Kryonia Xe Aleksandry Gryki z Fedrą Dobromiły Jaskot (prapremiera 7 kwietnia 2006 roku)
 • Zagłada Domu Usherów Phillipa Glassa (premiera 25 czerwca 2006 roku).
W następnych sezonach Teatr Wielki – Opera Narodowa planuje prezentację dzieł m.in. Luigi Dallapiccoli, Henrika Hellsteniusa, Zygmunta Krauze, Hanny Kulenty, Francisa Poulenca, Salvatore’a Sciarrino i Yannisa Xenakisa.


Koncerty międzynarodowego tria The Waterville Trio, którego artystycznym dyrektorem (i członkiem) jest skrzypaczka polskiego pochodzenia – Hanna Lachert, odbędą się w listopadzie w Polsce. W dniu 6 listopada 2005 roku o godz. 17.00 zespół wystąpi w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Sali Kameralnej na Ołowiance, a dwa dni później, 8 listopada o godz. 18.00 - w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
W interpretacji trojga muzyków: Hanny Lachert – skrzypce, Qiang Tu – wiolonczela i Helene Jeanney – fortepian usłyszymy trzy kompozycje:
Sergiusza Rachmaninowa Trio elegijne g-moll
Piotra Lacherta 25 Sonatę "Le coucou" na skrzypce, wiolonczelę i fortepian
Ludwiga van Beethovena Trio fortepianowe Es-dur op. 70 nr 2.
The Waterville Trio jest częścią założonego w 1996 roku przez Davida Segala Waterville Valley Music Center (WVMC). Centrum zajmuje się organizacją koncertów muzyki kameralnej oraz klas mistrzowskich w Waterville Valley, New Hampshire. Członkowie tria to muzycy o wieloletnim doświadczeniu w interpretacji muzyki kameralnej. Ostatnio występowali m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku.


W poniedziałek, 7 listopada 2005 roku o godz. 19:30 w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi jeden z najbardziej znanych kwartetów smyczkowych na świecie - Juilliard String Quartet oraz słynny oboista Hainz Holliger. W programie koncertu:
Franz Schubert - Allegro c-moll D 103 na kwartet smyczkowy
Wolfgang Amadeus Mozart - Kwartet F-dur KV 370 na obój skrzypce, altówkę i wiolonczelę
Elliot Carter - Kwartet na obój i smyczki
Ludwig van Beethoven - Kwartet smyczkowy F-dur op. 135
Kwartet smyczkowy Juilliard String Quartet jest ceniony i podziwiany na całym świecie przede wszystkim za piękne brzmienie, świetnie realizowane zamysły artystyczne, przejrzystość i klarowność gry. W prawie sześćdziesięcioletniej karierze dokonał około tysiąca koncertów, ma w repertuarze około 500 dzieł – od klasycznych po muzykę współczesną, nagrał ponad 100 płyt, zdobywając przy tym kilkanaście nagród, m.in. czterokrotnie Grammy. Zespół ma na swoim koncie ponad 60 premier utworów kompozytorów amerykańskich, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł Elliotta Cartera. Jego Kwartet na obój i smyczki, skomponowany w 2001 roku dla Hainza Holligera, wykonawcy koncertu, cechuje niezwykła wprost wirtuozeria, na miarę prawdziwego mistrza oboju.


VIII Forum Chopinowskie - Wrocław, 7-11 listopada 2005

W dniach 7-11 listopada 2005 roku odbędzie się we Wrocławiu i Brzegu VIII Forum Chopinowskie. Jest to inicjatywa, która narodziła się w 1988 roku, a jej celem jest m.in. upamiętnienie kilkakrotnych wizyt Fryderyka Chopina we Wrocławiu oraz jego koncertu, który odbył się tu 8 listopada 1830 roku. W trakcie festiwalu występują przede wszystkim młodzi pianiści, studenci i absolwenci uczelni muzycznych. Również - polscy oraz zagraniczni znakomici wykonawcy o wyrobionej renomie. W tym roku, po raz pierwszy festiwal odbędzie się także i w Brzegu Opolskim.
Organizatorem Forum jest Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, Koło we Wrocławiu we współpracy z Instytutem Kurta Masura, Akademią Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, Klubem Muzyki i Literatury we Wrocławiu oraz Państwową Szkołą Muzyczną I st. w Brzegu.
Na wszystkie koncerty Forum Chopinowskiego jest wstęp wolny.

Pełny program Forum dostępny jest na stronie internetowej organizatora - http://lira.amuz.wroc.pl/wydarz/wydarz_071_forum.html


Na uroczysty monograficzny koncert Portret kompozytora: Włodzimierz Kotoński z okazji 80. rocznicy urodzin zaprasza Filharmonia Narodowa w dniu 8 listopada 2005 roku o godz. 19:00. W wykonaniu znanej śpiewaczki Olgi Pasiecznik (sopran) oraz Zespołu NONSTROM w składzie: Maciej Grzybowski – fortepian, Paweł Mykietyn - klarnet, kier. zespołu, Justyna Rekść-Raubo – wiolonczela i Tomasz Światczyński – puzon oraz Tria Lutniowego: Stanisław Gojny – teorba, Milena Dobroć – archilutnia, Mirosław Feldgebel - harfa haczykowa i Jerzy Żak - kier. zespołu usłyszymy siedem kompozycji jubilata:
 • pour quatre na klarnet, puzon, fortepian i wiolonczelę
 • Ptaki - 8 krótkich utworów na klarnet, fortepian i wiolonczelę
 • AELA na taśmę
 • Trzy etiudy rytmiczne na fortepian
 • Antyfony na taśmę
 • Zmienne struktury na klarnet, puzon, fortepian i wiolonczelę
 • Madrygały polskie na sopran, trio lutniowe i harfę barokową


Z okazji jubileuszu 60-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w dniu 9 listopada 2005 roku o godz. 19:30 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się uroczysty koncert w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Jana Krenza. Usłyszymy sześć kompozycji autorstwa artystów blisko związanych z PWM:
Marta Ptaszyńska Inverted Mountain
Zbigniew Bujarski Peirene
Jan Krenz Uwertura (prawykonanie !)
Witold Lutosławski 10 tańców polskich
Marcel Chyrzyński Extended Perception of Echo
Feliks I. Dobrzyński I Symfonia.
Koncert ten będzie równocześnie inauguracją I Festiwalu Muzyki Polskiej.
W tym samym dniu o godz. 12 otwarta zostanie wystawa dorobku wydawniczego PWM, zorganizowana przy współpracy z Biblioteką Jagiellońską. Sześćdziesiąt lat działalności Oficyny zaowocowało blisko 13 tysiącami tytułów w nakładzie ponad 60 mln egzemplarzy, z których wiele szczyci się wybitnym opracowaniem graficznym i edytorskim, za co otrzymały szereg nagród.


I Festiwal Muzyki Polskiej
Kraków, 9 - 13 listopada 2005 roku

Od sześćdziesięciu lat Polskie Wydawnictwo Muzyczne wydaje nuty, książki o tematyce muzycznej oraz płyty kompaktowe, jest aktywnym ośrodkiem animacji i promocji współczesnej polskiej twórczości kompozytorskiej w kraju i za granicą. W jubileuszowym roku swojego istnienia, Polskie Wydawnictwo Muzyczne dedykuje melomanom w Polsce i Europie I Festiwal Muzyki Polskiej, którego pomysł narodził się w krakowskiej oficynie.
Koncerty i imprezy okolicznościowe odbywać się będą we wszystkich znamienitych miejscach Krakowa, szczególnie związanych z jego historią i kulturą narodową: Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława na Skałce, Kościele OO Franciszkanów, Kościele św. Piotra i Pawła, Kolegiacie św. Anny, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, w aulach Akademii Muzycznej i w salach Filharmonii Krakowskiej. Koncertom towarzyszyć będą spotkania z wybitnymi twórcami w ramach Akademii Festiwalowej, okolicznościowe wystawy i naukowe seminaria.
W pierwszej edycji Festiwalu udział weźmie wielu wybitnych, światowej sławy artystów: wybitna sopranistka Ingrid Haubold, najlepszy na świecie puzonista - Christian Lindberg. Ucztą dla melomanów będzie występ słynnej orkiestry Academy of St. Martin-in-the-Fields. Z polskich wykonawców wystąpią m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus", Kapela Jasnogórska, Chór Polskiego Radia i Chór Filharmonii Krakowskiej. Na podium dyrygenckim pojawią się wybitni kapelmistrzowie, m. in.: Agnieszka Duczmal, Gabriel Chmura, Jan Krenz, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Strugała oraz znani soliści i śpiewacy. Festiwal wypełnią koncerty symfoniczne, kameralne i chóralne. W sumie w 15 imprezach festiwalowych weźmie udział około 400 kompozytorów i artystów z kraju i z zagranicy.
W programie I Festiwalu Muzyki Polskiej znalazły się zarówno światowe prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów (Jan Krenz; Henryk Mikołaj Górecki, Aleksander Lasoń), pierwsze krakowskie prezentacje dzieł (m. in. Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki) oraz arcydzieła muzyki dawnej (Mikołaj Gomółka, Mikołaj Zieleński, Marcin Józef Żebrowski). Nie zabraknie reprezentantów młodego pokolenia kompozytorów (Marcel Chyrzyński, Mikołaj Górecki, Paweł Łukaszewski), jak i klasyków polskiej muzyki XX wieku (Karol Szymanowski, Witold Lutosławski, Andrzej Panufnik, Tadeusz Baird, Kazimierz Serocki). Muzykę XIX reprezentować będą nasi czołowi kompozytorzy: Ignacy Feliks Dobrzyński, Stanisław Moniuszko, Ignacy Jan Paderewski, Mieczysław Karłowicz.

Więcej


Koncert z okazji Święta Niepodległości z udziałem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Kazimierza Ołtarzewskiego odbędzie się w czwartek 10 listopada 2005 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W programie pieśni patriotyczne i żołnierskie.


BALLET BLACK z Londynu

Wschodząca gwiazda światowego tańca, Czarna perła współczesnego baletu, Amerykańskie korzenie, europejska tradycja i nowatorskie spojrzenie – to tylko kilka określeń, które już stały się wizytówką londyńskiego zespołu Ballet Black.

Powstali w 2001 roku z inicjatywy uznanej choć młodej choreografki Cassy Pancho. Ich przesłaniem jest propagowanie kultury afroamerykańskiej i azjatyckiej. Interpretują światowe dzieła oraz tworzą własne układy choreograficzne do własnych kompozycji. Najlepsze baletowe wykształcenie, uszanowanie i umiłowanie klasyki, nowatorskie podejście oraz pasja tańca sprawiają, że ich przedstawienia są pełne wdzięku, energii i egzotyki.
Debiut Ballet Black na deskach East London Theatre na początku 2002 roku rzucił nowe światło na klasyczną sztukę baletową. Dla krytyki stali się bacznie obserwowanym odkryciem, dla publiczności gorąco poszukiwanym wrażeniem. Oni sami, zaskoczeni swoim sukcesem, postanowili rozszerzyć swoją działalność także na szkołę tańca dla kolorowej społeczności Londynu. Zdobyli tym większe uznanie w oczach swoich fanów i rzesze nowych wielbicieli.
Do Polski balet zawita po raz pierwszy, z ponad 100-minutowym programem własnego autorstwa. W dniach 10-23 listopada 2005 roku wystąpi w jedenastu miastach: Białymstoku, Szczecinie, Radomiu, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie, Gdyni, Krakowie, Bydgoszczy i Warszawie. Wśród propozycji Ballet Black znajdą się m.in. takie utwory, jak Nowy Początek - wibrująca, ekstatyczna historia naszego globu, przedstawiona w porywających rytmach, ale bazująca na balecie klasycznym. Muzykę do niej skomponował Celloman, znany także jako Ivan Hussey, a autorem układu choreograficznego jest Denzil Bailey. Artyści Ballet Black zaprezentują także Elegię do muzyki Francis’a Poulenc’a, do której choreografię ułożył, inspirowany dokonaniami Kenneth’a MacMillana, Stephen Sheriff. Natomiast w przewrotnym Pas de Trois wystąpią młodziutka i bardzo utalentowana Florence Kollie, Denzil Bailey i... krzesło. Rozbrykana córka i pobłażliwy ojciec podzielają miłość do tańca. Ten fragment jest wykonywany do muzyki Amilcare Ponchiellieg, w choreografii Patricka Lewisa. A wszystko to przy akompaniamencie żywych instrumentów, rozświetlonej scenografii i w oryginalnych kostiumach.

Trasa koncertowa:

 • 10 listopada – Białystok: Teatr Dramatyczny, godz. 20.00
 • 12 listopada – Szczecin: Opera na Zamku, godz. 20.00
 • 13 listopada – Radom: Sala Koncertowa UM, godz. 19.00
 • 14 listopada – Łódź: Teatr Wielki, godz. 19.00
 • 15 listopada – Wrocław: Teatr Polski, godz. 20.00
 • 16 listopada – Poznań: Sala Wielka, godz. 20.00
 • 18 listopada – Lublin: Centrum Kongresowe AR, godz. 20.00
 • 20 listopada – Gdynia: Teatr Muzyczny, godz. 19.00
 • 21 listopada – Kraków: Filharmonia, godz. 20.00
 • 22 listopada – Bydgoszcz: Teatr Polski, godz. 20.00
 • 23 listopada – Warszawa: Sala Kongresowa, godz. 20.00

Wszelkich dodatkowych informacji udziela organizator: agencja Makroconcert


Dnia 10 listopada 2005 roku podczas Inauguracji Sali Koncertowej w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance po raz pierwszy zabrzmi nowy koncertowy fortepian firmy "Steinway & Sons" - model D-274. Solistą wieczoru, który po raz pierwszy wydobędzie z instrumentu najszlachetniejsze dźwięki, będzie laureat pierwszej nagrody XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie, który w tym roku, po miesięcznych zmaganiach z dziełami Chopina, rozstrzygnie się 24 października.
W programie: Koncert fortepianowy (f-moll lub e-moll) F. Chopina i V Symfonia B-dur A. Brucknera.


Filharmonia Kaliska zaprasza na specjalny koncert, podczas którego zaprezentowana Kantata według II cz. Dziadów Adama Mickiewicza - Widma Stanisława Moniuszki. Odbędzie się on dnia 10 listopada 2005 roku o godz. 19.30 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu. Przedstawienie reżyseruje Robert Czechowski, autorem scenografii jest Wojciech Stefaniak, a kierownikiem muzycznym - Tadeusz Wicherek. Wśród wykonawców zobaczymy: Maciej Krzysztyniak jako Guślarza, Ryszarda Cieślę jako Hrabię, Małgorzatę Olejniczak jako Dziewczynę i Sławomira Jurczaka jako Starca, a także aktorów Małgorzatę Kałędkiewicz, Kamę Kowalewską, Jacka Jackowicza, Lecha Wierzbowskiego. Towarzyszyć im będzie Chór ALLA POLACCA przy Teatrze Wielkim w Warszawie, Chór KOPERNIK III LO w Kaliszu i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Tadeusza Wicherka.


Koncert symfoniczny z okazji odzyskania niepodległości odbędzie się 10 listopada 2005 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Wystąpi pianista Karol Radziwonowicz oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Jerzego Swobody. Na program koncertu złożą się wyłącznie POLSKIE utwory naszych kompozytorów: Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13 F. Chopina, Fantazja polska op. 19 I. J. Paderewskiego i Symfonia e-moll „Odrodzenie” op. 7 M. Karłowicza.


Na Nadzwyczajny Koncert z okazji Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2005 roku o godz. 19.00 zaprasza Filharmonia Podlaska w Białymstoku. Wystąpi znany pianista Wojciech Świtała oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podlaskiej pod batutą Marcina Nałęcza – Niesiołowskiego, a w programie wieczoru znajdą się trzy kompozycje:
Stanisława Moniuszki Uwertura do opery „Paria”
Ignacego Jana Paderewskiego Koncert fortepianowy a-moll op.17
Aleksandra Tansman IV Symfonia cis-moll (prawykonanie polskie)


Koncert kompozytorów szczecińskich odbędzie się 11 listopada 2005 roku o godz. 19.00 w Filharmonii w Szczecinie. Usłyszymy kompozycje autorstwa trzech artystów związanych ze Szczecinem: Jaromira Gajewskiego, Marka Jasińskiego i Janusza Stalmierskiego. Wystąpi Hanna Hozer – sopran oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej pod dyrekcją Jacka Kraszewskiego. Koncert poprowadzi Mikołaj Szczęsny.
Program koncertu:
Jaromir Gajewski Uwertura
Marek Jasiński Elegia, Exsultavit spiritus meus
Janusz Stalmierski Okole, Księga pieśni


Koncert Jubileuszowy z okazji 95-lecia Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr zatytułowany W hołdzie Moniuszce odbędzie się w sobotę, 12 listopada 2005 roku o godz. 17.00 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Wystąpi Arnold Rutkowski – tenor oraz cztery zespoły chóralne: Chór "Ogniwo" z Katowic, Chór "Resonans con tutti" z Zabrza, Akademicki Chór Politechniki Śląskiej z Gliwic i Chór "Bel canto" Liceum Ogólnokształcącego z Rybnika, którym towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. W programie m.in. kantata Sonety Krymskie Stanisława Moniuszki.